Kultura
99 prikaza

Rembrandtovu Noćnu stražu Rijksmuseum obnavlja uživo, pomaže umjetna inteligencija

1/4
Rijksmuseum
Noćna straža napadnuta je nožem dvaput - 1911. i ponovno 1975., kada je napadač zarezao 12 posjekotina na platnu. A 1990. godine muškarac je sliku poprskao kiselinom

Najveća restauracija Rembrandtovog remek-djela, Noćne straže, u tijeku je u Rijksmuseumu u Amsterdamu, javlja BBC. Nakon pet godina istraživanja korištenjem tehnika poput digitalne slike i umjetne inteligencije, osam restauratora započet će "Operaciju Noćna straža" uklanjanjem laka sa slike - pred očima javnosti, unutar ostakljenog prostora u sobi Noćne straže .

"Početak restauracije je uzbudljiv", rekao je generalni direktor Rijksmuseuma Taco Dibbits za BBC.

"Uklanjanje laka otkrit će događajima bogatu povijest Noćne straže. Za javnost će biti jedinstveno iskustvo pratiti ovaj proces izbliza."

Lak nanesen tijekom restauracije 1975.-76. uklonit će se pomoću krpa od mikrovlakana i pamučnih štapića.

Napravljena za amsterdamsku Arquebusiers Guild Hall, uljana slika Rembrandta van Rijna iz 1642. jedna je od najranijih koja prikazuje skupinu u akciji. Kapetan, odjeven u crno, govori svom poručniku da pokrene četu u marš. I gardisti kreću u formaciju. Rembrandt koristi svjetlo kako bi se fokusirao na određene detalje, kao što je kapetanova gestikulirajuća ruka i mlada djevojka, maskota, u pozadini, piše BBC.

Izvorni naziv slike je Milicijska četa Distrikta II pod zapovjedništvom kapetana Fransa Bannincka Cocqa - ali je u 18. stoljeću postala poznata kao Noćna straža. Umjetnina je premazana tamnim lakom i godinama nakupljena prljavština daje lažan dojam da prikazuje noćnu scenu.

Noćna straža napadnuta je nožem dvaput - 1911. i ponovno 1975., kada je napadač zarezao 12 posjekotina na platnu. A 1990. godine muškarac je sliku poprskao kiselinom - iako je ovoga puta, zahvaljujući brzoj intervenciji čuvara, stradao samo lak.

Noćna straža je obrađena najmanje 25 puta – ali ovaj posljednji istraživačko-restauratorski projekt najopsežniji je dosad.

Svake godine više od dva milijuna posjetitelja dolazi vidjeti sliku u muzeju u Nizozemskoj.

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.