Ljeto je doba sunčanih radosti, ali i velikih vrućina uz koje se hrana lakše kvari. Nažalost, rijetke su namirnice koje mogu dugo stajati bez da se pokvare, no postoje neki savjeti koji mogu znatno produljiti njihov rok trajanja.
1. Bobičasto voće ostaje svježe zahvaljujući octu
Pomiješajte jabučni ocat i vodu u omjeru 1:10 te isperite bobičasto voće (uključujući i jagode) u tome. Iscijedite, stavite ih u zdjelu obloženu papirnatim maramicama i čuvajte u hladnjaku. Bez brige, udio octa je toliko malen da on neće ostaviti kiseli okus na voću, no ono će zbog njega znatno dulje ostati svježe i manje trunuti.
2. Celer, brokule i zelena salata čuvaju se u foliji
Ovaj savjet je poprilično jednostavan - sve što trebate je neoprano povrće posve zamotati u aluminijsku foliju. Na taj način će ono ostati svježe i do 2-3 tjedna dulje.
3. Sir ne pohranjujte u plastici, već u papiru
Sir će dulje ostati svjež i biti manje izložen plijesni ako je u dodiru sa zrakom. Zbog toga ga je najbolje pohraniti u tzv. masni papir i potom staviti u staklenu ili keramičku posudu. Također, sir možete i zamrznuti.
4. Marelice odvojite
Najbolji način da skladištite pomalo nedozrele marelice je da ih odvojite uz pomoć spremnika za jaja. Marelice dozrijevaju na temperaturi od 5 do 15 Celzijusa, a zrele primjerke možete staviti u hladnjak u papirnatu vrećicu.
5. Svježi zrnati sir
Ako ste otvorili pakiranje zrnatog sira, najbolje ga je skladištiti u zdjeli s poklopcem, a želite li da traje dulje, u njega dodajte dvije do tri žličice šećera. Ako ga nećete stavljati u hladnjak, konzervirajte ga uz pomoć soli, tako da s njom pospete gornji sloj.
6. Rajčice u papir i daleko od voća
Nezrele rajčice treba staviti u papirnatu vrećicu ili ih pak obložiti papirnati ručnicima. No, zapamtite da da voće ne smije biti nigdje blizu, jer etilen iz njih pospješuje zrenje i truljenje.
7. Maslac se može čuvati i od jedne do tri godine!
Maslac obično ima rok trajanja od mjesec do dva nakon kupnje. No, to se može produljiti i do nevjerojatnih tri godine uz pomoć drevne metode. Sterilizirane staklenke postaviti na protvanj obložen papirom za pečenje i u njih stavite maslac. Upalite pećnicu na 110 Celzijusa i neka radi 15-20 minuta. Potom dodajte još maslaca, zatvorite staklenke poklopcima i upalite pećnicu na dodatnih 45 minuta. Tako obrađen maslac ne mora ići u hladnjak, već može stajati i na polici.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Express.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Express.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
maslac je dugotrajan