Prije točno 50 godina, 1966., Jugoslavija je bilateralnim sporazumom s Austrijom regulirala pitanja zapošljavanja radnika. Tako je prije pola stoljeća stvorena generacija jugoslavenskih gastarbajtera koja je u velikoj mjeri oblikovala sudbinu zemlje.
Nova izložba Muzeja istorije Jugoslavije "Jugo, moja Jugo" bavi se upravo sudbinama ljudi koji su bili spremni napustiti domovinu u nadi za boljim životom.
"Najisplativije je bilo da se djeca ostave kući s bakom i djedom ili rodbinom, jer su se onda roditelji mogli u potpunosti posvetiti radu. Često su radili više od jednog posla i onda bi sve novce slali kući."
Gastarbajteri s kojima su autori izložbe pričali su najčešće tek s mirovinom dočekali povratak u domovinu, ali to je malo kome bio prvotni plan.
"Jedna baka s kojom smo pričali je rekla: 'Eto, mi smo svi otišli na godinu dana da kupimo traktor, dio za auto, da uložimo u imanje. Da nam je tada netko dao da potpišemo da idemo na trideset godina, jamčim vam da nitko ne bi potpisao. Svi smo otišli na godinu, dvije i onda malo po malo i prođe cijeli život.'
Većina gastarbajtera nije se namjeravala stopiti u novu sredinu pa su održavali vrlo bliske odnose s domovinom i drugim ljudima koji su dijelili istu sudbinu. No, ni sredine u koje su dolazili nisu strance baš primale otvorenih ruku.
Jugoslavenski radnici, kao i ostali strani radici u Austriji i Njemačkoj, bili su prisiljeni iznajmljivati stanove u starim oronulim zgradama, koje nitko od domaćeg stanovništva nije želio. Sve ankete su pokazivale da većina građana ne želi imati stranca za susjeda, a na mnogim restoranima je bio istaknut natpis "zabranjeno za gastarbajtere", dok su u drugima bile odvojene prostorije "za gastarbajtere".
Na izložbi u MIJ-u se mogu vidjeti pisma i darovi koje su gastarbajteri slali osobno Titu za rođendan, ali nije svaka sudbina privremenih radnika bila u skladu s državnim planom:
"Ono što ih sve veže je Jugoslavija. Oni su oaza, 'niša jugoslavenstva'. I dalje su vezani za ono što je bilo kada su odlazili i najemotivnije reagiraju na pitanja o raspadu i staroj zemlji", objašnjava Aleksandra Momčilović za Vice.
(Tekst i fotografije preuzete su s portala Vice)
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Express.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Express.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Neka su mu slali, imali su i kome. Kamo srece da danas imamo takoga drzavnika, a ne slugeranje koje samo misle kako da se dodvore Briselu ili Vasingtonu.