Amazonska prašuma doista se smanjuje alarmantnom brzinom - svake minute gubi se jedno "nogometno igralište" Amazone. Podivljali požari, deforestacija i globalno zagrijavanje uništavaju komadić po komadić tog moćnog zelenina, a samo ove godine zabilježeno je nevjerojatnih 74 tisuće požara u Brazilu.
"Plućima Zemlje" doista prijeti potpuno brisanje, a dogodi li se to doista, posljedice će biti katastrofalne.
1. Gotovo polovica svih svjetskih vrsta biljaka, životinja i mikroorganizama će biti uništena
Amazonska prašuma je dom 10 posto svjetskih vrsta, uključujući 40 tisuća vrsta biljaka, 3000 vrsta slatkovodne ribe, preko 370 vrsta reptila i 2,5 milijuna vrsta insekata.
Prema stručnjacima, trenutno svakog dana gubimo 137 biljnih i životinjskih vrsta na dan - oko 50 tisuća vrsta na godinu, što je katastrofa za biološku raznolikost. Ako se taj trend nastavi, izgubit ćemo gotovo polovicu svih svjetskih vrsta, uključujući njih 118 ugroženih.
2. Ogroman gubitak za medicinu
Moderna medicina doslovno ovisi o bogatstvima Amazone. Ako prašuma nestane, nestat će i potencijalnih lijekova za brojne bolesti. Trenutno 121 lijek na recept, uključujući one za glaukom, leukemiju, srčane bolesti i malariju potječu iz biljaka u Amazoni. Budući da je ona dom čak 80 tisuća biljnih vrsta, a medicinski potencijal testiran je tek na jedan posto njih, izgubit ćemo prirodne resurse koji potencijalno skrivaju lijek za mnoge smrtonosne bolesti.
3. Sve više suša i poplava
Ako se prašuma Amazone uništi, smanjit će se broj padalina oko te šumske regije. To će imati domino efekt na dodatne klimatske promjene, što će pak rezultirati češćim sušama, kao i masovnim poplavama. Općenito, posljedice će se osjećati u svakom kutu planeta i povećat će eroziju, kao i širenje infektivnih bolesti. Nažalost, već se sada primjećuje čak 25 posto manje padalina u Amazoni.
4. Više stakleničkih plinova
Biljke i drveće apsorbira ugljični dioksid, a kako nestaju iz Amazone, otpustit će na milijarde tona ugljika koje prašuma godinama "čuva". Potencijalno uništenje prašume dovelo bi do povećanja stakleničkih plinova za pet do šest puta, što bi utjecalo na kvalitetu zraka, temperature i ubrzanje globalnog zagrijavanja.
5. Izgubili bi raznoliku hranu
Postoji preko 3000 različitih voća u Amazoni koje je jestivo, a sama prašuma proizvodi preko 80 posto svjetske hrane - uključujući avokade, smokve, naranče, grejp, limune, banane, mango, ananase, kavu, kokos, čokoladu i rajčice.
6. Više od 30 milijuna ljudi bi izgubilo dom
Amazona je dom više od 30 milijuna ljudi, od kojih su 2,7 milijuna domorodaca. Više od 350 etničkih grupa svoje preživljavanje isključivo veže za prašumu - kroz hranu, zaklon i tradicionalnu medicinu.
7. Izgubili bi 20 posto pitke vode u svijetu
Amazona je ogroman izvor vode - sadrži čak jednu petinu svjetske pitke vode, što nosi brojne dobrobit Brazilu i njegovom okolišu.
Svake sekunde oko 175 tisuća kubičnih metara pitke vode otječe u Atlantski ocean kroz rijeku Amazonu