Life
103056 prikaza

Evo što se događa ako se ne perete svaki dan

Žena pere kosu pod tušem
Thinkstock
Serija testiranja na dobrovoljcima opovrgnula je dobrobiti rjeđeg tuširanja

Osim ako ne kampirate u prirodi, velike su vjerojatnosti da se redovito perete i tako održavate higijenu. Općenite su preporuke kako je dobro tuširati se jednom na dan u toplijim mjesecima godine, dok je u onim zimskim dovoljno i jednom u dva dana zbog pretjeranog isušivanja kože. 

No, s time se ne slažu svi, osobito ljudi koji tvrde kako koža ima svoju prirodnu zaštitu u obliku sebuma koji čuva njen zdrav sjaj i pH, pa je po njima pranje najbolje svesti na samo onoliko koliko je nužno.

Upravo je rezultate preskakanje tuša nekoliko dana odlučio provjeriti tim znanstvenika kako bi otkrili istinu - ima li štete u svakodnevnom pranju?

Evo što su otkrili:

Loše bakterije stvaraju disbalans

Ljudska je koža prekrivena bakterijama (s oko čak 1000 različitih tipova) kao i gljivicama (dodatnih 80 tipova). Većina tih mikroba je dobra za nas te pomažu u borbi s onim lošima. Ono što sapun i voda radi je to da pomaže dobrim bakterijama u borbi s opasnim klicama, a bez toga naše tijelo postaje ranjivije na razne infekcije i probleme s nehigijenom od bakterija koje pokupimo svugdje - od javnog prijevoza, teretane, s radnog mjesta i kontakta s drugim ljudima, piše Business Insider. 

Netuširanje šteti koži

Ako se koža ne pere, na njoj se nakupljaju masnoće i prljavštine, što uzrokuje začepljenje pora i upale u obliku prišteva te iritacije. To se odnosi i na one koji pate od raznih ekcema, koji mogu pogoršati svoju situaciju izbjegavanjem pranja, a postoji čak i službeno liječničko stanje koje se odnosi na kožu sa zapostavljenom higijenom, "dermatis neglecta".

Miris se neminovno javlja

Dokazano najintenzivnija posljedica netuširanja, kao i ona koja se prva javlja, je neugodan miris. Bez obzira na količinu aktivnosti ljudsko tijelo uvijek proizvodi znoj, koji je jedan od načina rješavanja toksina iz organizma. Bakterije koje se u takvoj situaciji umnožavaju na koži proizvode plinove kako konzumiraju proteine i masne kiseline, a to proizvodi čak 30 različitih mirisa, ovisno o prehrani i hormonalnom statusu pojedinca.

Tuš slobodno koristite svakodnevno, no izjegavajte svakodnevno korištenje gelova i agresivnih sredstava te je osobito u zimskim mjesecima dobro povremeno se oprati običnom vodom, savjezuju znanstvenici.

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.