Dok su im se oči pretvarale u 'želatinu', a noge u kocke leda oni su sanjarili o čaju i kajgani. Bajkalsko jezero ispred njih izgledalo je kao nepregledni i beskrajni svijet leda i pastelnog neba. Temperature padaju na -20 Celzijusa, šiba nemilosrdni vjetar, ponekada imaju osjećaj da hodaju u krug, a stopala im svako toliko propadnu kroz led. K tome, Scott Gilmour, Mike Stevenson i Rob Trigwell ganjaju svjetski rekord, što znači da vremena za odmor ili gradnju skloništa - nema.
Avanturisti i putnici svoj pothvat prelaska zaleđenog Bajkala vide kao vatreno krštenje nakon kojeg slijede Grenland, i onda - Antarktika. Plan je bio da svaki dan prođu barem 50 kilometara, no već su u prva tri dana, radi žestokog vremena i umora, bili u zaostatku. A ne samo da su planirali svrgnuti prošle rekordere, već to žele učiniti spektakularno, s barem 24 sata razlike.
Nedostatak sna i hladnoća počeli su utjecati na njihovu percepciju. Sve im se činilo kao fatamorgana, a kada bi se spustila magla jedva da su razaznavali noć od dana. Svježi snijeg lijepio se na đon njihovih gojzerica, tako da je hodanje bilo sporo i mukotrpno. Brinulo ih je kašnjenje i iako su znali da u svakom trenutku mogu skrenuti sa zaleđenog jezera prema obali, te otići do prvog gradića, to, kažu tri avanturista, nije poanta ekspedicije. Poanta je savladati izazov, i izaći kao pobjednik.
Čija je ideja ekspedicija, to više nije sigurno, jer su se sva trojica odmah "zaljubili" u ideju. Trigwell je avanturist koji je godine proveo istražujući detalje svih velikih svjetskih ekspedicija, Gilmour je najiskusniji od trojke te je već putovao na Sjeverni pol, a Stevenson je organizator koji se pobrinuo da se dočepaju sponzorstava i vidljivosti.
Divljačke oluje samo su dio problema, vlaga toliko namoči opremu da iako ne dirne snijeg može biti mokra čitavo vrijeme. Neki od pritoka Bajkalu nikada se ne smrznu, a po zimi puše nesavladiva Sarma koja nosi ledene čestice.
Crean se 1877. rodio na farmi u Irskoj, a onda se pridružio britanskoj mornarici i otplovio do Južnog pola na tri ekspedicije sa Scottom i Shackletonom. Bio je polu-pismen i nikada nije uspio napredovati, no njegova je reputacija preživjela do danas. Kolege su ga zvali "serijskim junakom".
Trojac je u grad Irkutsk stigao 28. veljače 2015. godine, a na led su stupili prije zore. Od početka je problem bio propadanje stopala kroz led. Iako su stalno nosili nepropusne čarape, gojzerice i presvlake preko gojzerica, i dalje su im udovi bili otežani i promrzli. Led izgleda kao crno-plavi beton, a hodanje po krajoliku koji se minimalno mijenja traje danima, tišina je, ako ne puše, zaglušujuća.
Usred crne noći ispred sebe su odjedanput vidjeli mol i kraj jezera. Pogledali su na satove - 12 dana, 21 sat i 13 minuta nakon što su krenuli - i sinkronizirano su učinili zadnji korak, sa zaleđenog jezera na kopno. Prijašnji rekord je spektakularno srušen za 18 sati.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Express.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Express.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Bravo dečki,uz taj pothvat ide ona narodna:"Vrag nije imao pametnijeg posla pa je ćaći muda mjerio".