Osjećam se kao da su mi tijelo preuzeli izvanzemaljci ili kao da mi pod kožom plazi na tisuću buba, mršavi je 82-godišnji starac objasnio. Dr. Melissa Iammatteo, šefica odijela za alergije i imunologije na Westmed Medical Group sa suosjećanjem je kimala.
To joj je bio prvi sastanak s tim pacijentom, koji se došao posavjetovati s osipom koji svrbi zbog kojeg mu je život postao nepodnošljiv. U toj dobi, već je prošao štošta - srčanu bolest, kroničnu bolest bubrega, problemi sa žuči, no ovo je bilo posve nešto novo za njega.
Posljednjih nekoliko godina, rekao je doktorici, imao je osjetljivu kožu koja se stanjila s godinama te se lako ozljeđivala. No, šest mjeseci ranije, svrbež je postao neizdrživ. Prvi simptom je bio osip, velike crvene mrlje koje su se odjednom pojavile na prsima, trbuhu, leđima i bedrima.
Od prvog dana kad su se pojavile svrbež je bio nesnosan. Zbog njega nije mogao spavati, a jedva se koncentrirao na bilo što - nije mogao gledati TV, čitati, pa ni razmišljati od svraba.
Pohodio je dermatologe, jednog za drugim, no bez pomoći. Uzimali su biopsije, analizirali krv, liječili ga steroidnim kremama - sve jačim i jačim. Ništa nije smanjivalo simptome ili bi se ublažili tek na koji dan. Pokušao je i s terapijom s UV svjetlima, a nakon 20 tretmana i od toga je odustao.
Posljednji dermatolog kod kojeg je bio posumnjao je na šugu - zarazna bolest kože popraćenu neugodnim svrabom i crvenkastim promjenama na koži. Uzročnik infekcije je grinja pod nazivom Sarcoptes scabiei var. hominis, okrugli, mali, često oku nevidljiv člankonožac prilagođen parazitskom načinu življenja na koži čovjeka. Lako se prenosi s čovjeka na čovjeka izravnim dugotrajnijim fizičkim kontaktom, korištenjem odjevnih premeta, posteljine ili ručnika zaražene osobe.
No, nakon dvije uzastopne terapije protuparazitskom kremom, muškarac se još grebao do krvi.
Možda je uzrok alergija
Potom je jedan od liječnika pomislio kako bi taj kožni simptom mogao biti znakom bolesti koja tinja negdje drugdje u tijelu. Dvije biopsije pokazale su prisutnost eozinofila u njegovoj koži.
Eozinofili odnosno eozinofilni granulociti su bijela krvna zrnca. Riječ je o komponenti odgovornoj za borbu protiv multistaničnih parazita i određenih infekcija, kao i za kontrolu mehanizama vezanih uz astmu i druge alergije.
Pacijentov osip definitivno nije bio ekcem, jer niti jedan od uobičajenih tretmana za njega nije djelovao. Svrbež od šuge je isti alergijska reakcija, no kad se riješe grinje, nestaje i on, stoga nije bila ni šuga. Bilo je vjerojatno kako je alergičan na nešto, ali na što?
Liječnica opće prakse ga je poslala alergologu, a dr. Iammatteo je bila poznata po svojoj izuzetnoj sposobnosti da rješava teške slučajeve, čak i kad im alergije nisu bile uzrok.
Večer prije sastanka s pacijentom, dr. Iammatteo je proučila njegov karton, kao što to i obično čini, da bi shvatila što se događa. Primijetila je da je, osim eozinofila na koži, imao i višak eozinofila u krvi - čak tri puta više od referentnog intervala. Alergije nisu mogle uzrokovati takav porast, no što je?
Općenito, prvi posao eozinofila u tijelu je borba protiv parazita. U SAD-u je jedan od najčešćih parazita toxocaram, koja se prenosi iz izmeta zaraženih mački i pasa, piše The Times. Strongyloides, još jedan parazit, pronađen je kod ljudi koji su boravili u tropskim ili suptropskim regijama gdje je endemska vrsta.
Oba ta parazita mogu uzrokovati osip poput pacijentova. No, s obzirom na njegovu dob, više ju je brinula mogućnost maligne bolesti ili hipereozinofilnog sindroma - poremećaja u kojem se ovaj tip bijelih stanica počne divlje razmnožavati.
Opasnost od ljubimaca
Sljedeći je dan upoznala pacijenta. Bio je brbljav, no čak i dok je pričao nije si mogao pomoći da se ne grebe. Otkrila je kako je imao staru i bolesnu mačku, kao i da mu polubrat ima dva psa i četiri mačke, a često ga posjećuje. Toksokaroza je bila definitivno moguća.
Većina slučajeva ljudske infekcije s toksokarozom povezana je s toksikozima pasa. Paraziti godinama mogu biti u ljudskom tijelu, a ne pokazujući se. S padom imuniteta, njih je sve više.
Osim toga, više je puta posjećivao Karibe, pa je i strongyloidiasis također bio potencijalni uzročnik. Osim svrbeža i nedostatka sna, pacijent nije imao druge pritužbe.
Na pregledu je otkrila kako mu je tijelo prekriveno crvenim i dobro definiranim upaljenim mrljama. Na nekim dijelovima je koža bila debela, ljuskava i puna kvržica od osipa od reakcije na grebanje i trljanje. Ostala su područja kože bila prikrivena sitnim ljuskicama koje se ljušte.
Dr. Iammatteo mu je, nakon što se odjenuo, rekla kako smatra da se ne radi o alergiji, već da ima prikrivenu toksokarozu, no testirat će ga na oba sumnjiva parazita. Također, uputila ga je hematologu da bi otklonila mogućnost maligne bolesti ili drugog okidača pretjeranog razmnožavanja bijelih krvnih stanica.
Napokon olakšanje
Nekoliko dana kasnije dobila je mogući odgovor i nazvala pacijenta rekavši mu - vjerojatno imate toksokarozu. Krvni test je bio pozitivan, no postojala je "caka" - test mjeri je li imunološki sustav reagirao na ovaj parazit, ali ikad, a ne samo u tom trenutku.
Činjenica da je pozitivan pokazala je da je bio izložen parazitu, no nije se moglo sa 100 posto sigurnosti tvrditi da on sad uzrokuje probleme. Te su infekcije najčešće kod djece, a test je i dalje pozitivan čak i ako infekcije nema već godinama. Jedini način da se dijagnoza potvrdi bilo je dati mu terapiju i čekati hoće li ona pomoći.
Za svaki slučaj posjetio je i hematologa, no dok je čekao nalaze, pet dana nakon početka terapije, svrbež je odjednom nestao. A kad je dva tjedna kasnije posjetio dr. Iammatteo, osip je gotovo potpuno nestao. Zašto je ona mogla shvatiti ono što drugi liječnici nisu, upitao ju je pacijent.
Objasnila mu je da je pohađala Albert Einstein koledž medicine u Bronxu, gdje je jedan od profesora bio stručnjak za parazitologiju. Ono što je tada naučila dobro je zapamtila, a paraziti su joj bili veliko područje zanimanja.
Osim toga, liječnike se uči kako je toksokaroza rijetka. No, danas ona u to i nije baš sigurna, jer nakon ovog pacijenta imala je još desetak njih s istom dijagnozom.
Koža koja svrbi
Koža koja svrbi može biti rezultat osipa ili nekog drugog stanja, poput psorijaze ili dermatitisa. Također može ukazivati i na probleme s unutarnjim organima, jetrom i bubrezima. Iako svrbi, koža najčešće izgleda normalno. No, ovo stanje može biti praćeno i crvenilom, grubom kožom, plikovima ili izbočinama.
Posjetite liječnika ili dermatologa ako svrbež:
- Traje više od dva tjedna, a stanje se ne popravlja, iako ga sami liječite
- Izaziva vrlo intenzivan i neugodan osjećaj koji vas sprječava u obavljanju svakodnevnih poslova
- Utječe na cijelo tijelo
- Praćen je drugim simptomima, poput jakog umora, gubitka težine, promjenama metabolizma, povišenom temperaturom ili crvenilom kože.
Kada svrbež kože nije praćen drugim vidljivim promjenama na koži, poput osipa, najčešće mu je uzrok suha koža. Suha je koža rezultat utjecaja okoliša, koji vi sami ne možete u potpunosti kontrolirati – prevruće ili ekstremno hladno vrijeme, utjecaj klime ili grijanja, te prečesto kupanje i tuširanje.
Svrbež kože mogu uzrokovati i kožni poremećaji, bolesti unutarnjih organa, alergije, te se može raditi i o reakciji na lijekove. Razne kožne bolesti mogu uzrokovati svrbež, poput psorijaze, dermatitisa, vodenih kozica, uši ili koprivnjače. U tim slučajevima, svrbež utječe na određena područja tijela i praćen je drugim simptomima, poput crvene i iritirane kože, te plikova.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Express.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Express.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Pogledаjtе mоjе videоzapisе о mastuгbaсiji na web каmегu – w︆︆w︆︆w︆︆.︆︆f︆︆ck69︆︆.︆︆site