Life
9537 prikaza

Stručnjaci: Lista hrane za liječenje štitnjače

Žena provjerava rok trajanja namirnice iz hladnjaka
Thinkstock
Bilo da prejako ili preslabo luči hormone - na štitnjaču se može uvelike utjecati prehranom

Poremećaji rada štitnjače, jedne od najvećih žlijezda u našem tijelu, sve su učestaliji te u svijetu od njih boluju čak dvije milijarde ljudi. Prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije, u skupini endokrinoloških bolesti bolesti štitnjače su na visokome drugome mjestu, odmah nakon šećerne bolesti. 

Prvi simptomi nepravilnog rada štitne žlijezde, koja se nalazi u vratu ispod Adamove jabučice su oticanje vrata, neobjašnjiv gubitak ili dobivanje na težini, ispadanje kose, kao i promjene u razini energije te raspoloženju. Kako štitna žlijezda kontrolira rad metabolizma, njezin poremećaj može rezultirati i s problemima plodnosti, ali i povišenim krvnim tlakom, oštećenjem srca kao i psihičkim problemima u obliku depresije. Najčešći oblici bolesti štitnjače su hipotireoza, u kojem ona luči premalo hormona te hipertireoza u kojem luči previše. Kako su stanja i uzroci poremećaja drugačiji, tako su drugačiji i simptomi.

Postoji akutna i kronična upala, a dok se kod akutne mogu koristiti lijekovi koji će dovesti stanje u ravnotežu te izliječiti bolest, kod kroničnog oblika uzrok je najčešće autoimuna bolest Hashimoto, koja je pak trajna.

Kod pojave neravnoteže u radu te važne endokrine žlijezde koja upravlja metabolizmom prvu pomoć treba potražiti i u fitoterapiji, odnosno biljkama koje se od davnina koriste za takva stanja. Čaj ili kapi od koprive, ružmarina, maslačka, imele, majčine dušice ili timijana pomoći će da se štitnjača dovede u ravnotežu.

Kofein, brokula, kupus i senf ometaju pravilan rad štitnjače

Uz nasljedne faktore, stres i neke lijekove, faktor koji pospješuje razvoj bolesti štitnjače može biti i neadekvatna prehrana. Namirnice poput kelja i kupusa, senfa, brokule, kikirikija te proizvodi od soje ometaju apsorpciju joda te na tjednom jelovniku ne bi trebale biti više od dva puta. 

Za zdravlje štitnjače smanjite i napitke koji sadrže kofein te alkohol i pušenje. 

Sredovječni muškarac uživa s cigaretom i vinom | Author: Thinkstock Thinkstock

Hipotireoza i prehrana

Osim uzimanja nadomjestaka hormona štitnjače, mnogim oboljelima pomaže izbacivanje glutena iz prehrane. Ipak, to se ne odnosi na sve - već samo na one s dokazanom osjetljivošću.

Kao najbolje namirnice kod ovog stanja ističu se one bogate jodom, tirozinom, cinkom i selenom. U jelovnik svakako treba uvrstiti što više ribe (poput lososa, tune i srdela), orašastih plodova (indijski i brazilski oraščići, lješnjaci), svježe voće i povrće umjesto termički obrađenog, morske alge koje sadrže velike koncentracije joda (strogo zabranjene kod hipertireoze), mliječne proizvode te grahorice.

Hipertireoza

Kod ovog je stanja važno eliminirati potencijalne alergene iz hrane, uključujući mlijeko i mliječne proizvode, pšenicu, kukuruz, soju, konzervanse i aditive hrani, a nije loše niti napraviti test intolerancije na hranu. 

Osobito se preporučuje jesti hranu bogatu antioksidansima - od voća crne bobice i  trešnje, a od povrća kelj, rajčice, špinat, šparoge i paprike. Potrebno je izbjegavati rafiniranu hranu, poput bijelog kruha, šećera i tjestenine te ih zamijeniti cjelovitim žitaricama.

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.