Svakog ljeta na hrvatski dio Jadrana sa svojom jahtom doplovi barem jedan "teškaš" u svjetskim razmjerima; nekad je to Roman Abramovič, drugi put katarski emir al-Thani sa svojom tada 14. najvećom jahtom na svijetu... Svakog ljeta, međutim, po Jadranu se roji i određeni broj bitno manjih jahti, ali još uvijek tako impozantnih dimenzija da prolazniku pri pogledu na neku od njih, primjerice na vezu na rivi u Trogiru, na prvu nije jasno kako ju je kapetan uspio ugurati. Četiri najveće jahte na hrvatskoj strani Jadrana u ovom trenutku su ove:
Insignia
Ova grdosija dužine je 55,6 metara, širine 8,8 metara i trenutno je u Polači na Hvaru. Tonaža joj je čak 456 tona, najveća brzina koju može razviti je 26 kilometara na sat, a koliko je odmor na takvom nečem skup sport pokazuje podatak da tjedana dana najma, bilo ljeti ili zimi, košta 179.000 eura. I to bez troškova koji idu povrh tako da tjedan dana zafrkavanja ovom jahtom po Jadranu dođe sigurno debelo preko 200.000 eura. Jahta je izgrađena u Njemačkoj u Elsflether Werft još 2004., dodatno je preuređena u Ateni prošle godine. Njome upravlja 13 članova posade, a u sedam kabina može primiti 12 gostiju. Pritom su kabine opisane jedna kao "Master", druga kao "VIP", te još dvije dvokrevetne i tri trokrevetne. Osim svega što se može zamisliti da sa sobom nosi, jahta na palubi ima i poveći jacuzzi.
Joyme
Ako koga zanima razgledati ovu ploveću palaču, morat će se zaputiti do Malog Lošinja. Duga 49,91 metara, širine 9,18 metara, nosivosti čak 620 tona, ovdje se također može smjestiti 12 gostiju u šest kabina, kojima po potrebi na raspolaganju može biti 11 članova posade. Ako baš nagazi na gas, ova jahta može ploviti brzinom do 30 kilometara na sat. Izgrađena je i uređena 2011. godine. Zanimljivo je, prvo, to što ju se može unajmiti samo ljeti, po osnovnoj cijeni od 139.000 eura, a druga zanimljivost je ta što ju je izgradio Philip Zepter Yacht, ali po vanjskom dizajnu Mije Radunovića, a po unutarnjem Marijane Radunović.
Atlantic Goose
Ovu superluksuznu ploveću vilu možete trenutno vidjeti u Primoštenu. Izgrađena je 2000. godine, a dodatno preuređena 2011. Atlantic Goose dužine je 45 metara, širine 8 metara, nosivosti 352 tone, bitno je i sporija od prethodnika – najveća brzina joj je oko 22 kilometra na sat. Složena je, međutim, tako da nosi pet kabina, da može primiti 10 gostiju i još toliko članova posade, a sa 80 tona goriva u svojim tankovima u stanju je prevaliti čak 5500 nautičkih milja odjednom. I ovu superjahtu može se unajmiti i ljeti i zimi po cijeni, prava sitnica, od 90.000 eura za tjedan dana, na što idu svi ostali dodatni troškovi.
Harmony III
Najmanja od sve tri, dužine "samo" 43,6 metara, ova jahta je u stanju juriti istom onakvom brzinom kao Insignia, do 30 kilometara na sat. Krstareći je u stanju sa 67.000 litara goriva prevaliti odjednom 4000 nautičkih milja. Kako je široka vrlo pristojnih 9,4 metara, na njoj se najudobnije može smjestiti 10 gostiju, uz 9 članova posade, a od pet kabina koje su na raspolaganju gostima, također je jedna "master". Izgradio ju je Benetti 2009., nosivost joj je 456 tona, tjedni najam stoji 160.000 eura i trenutno je usidrena na samoj punti zapadnog kraja kanala između Trogira i Čiova.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Express.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Express.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Dragi gospodine,nemojte se uvrijediti,ali vaši podaci o jahtama nemaju sveze sa pomorskim pojmovima :o brzini u kilometrima i nosivosti u tonama,kao i o upravljanju istim.Zapovjednik zapovjeda (upravlja),nosivost nije mjerilo za jahte,jahta nije teretnjak te krca teret,ili prevozi "robu"u tonama već ... prikaži još! velićina je u RT (registarskim tonama) jedna (1) RT je 100 stopa kub.ili 2,85 m.kub.a brzina broda se daje u pređenih milja/sat a ne u km.
harmony najbolja