Top News
10853 prikaza

Ameri simulirali rat s Iranom za 250 milijuna dolara, ovi im potopili 19 brodova, uništili ih

Profimedia
Paul Van Riper, general s tri zvjezdice i tada 41-godišnji veteran Mornaričkog korpusa, vodio je ‘plave’, iranske snage, u toj ratnoj igri. Nanio je teške gubitke "crvenima", desetkovao Amerikance

S cijenom od 250 milijuna dolara, ‘Millennium Challenge 2002’ bila je najveća i najskuplja ratna simulacija u povijesti vojske SAD-a. Tajni dosje o toj, za vojsku SAD-a ratnoj igri s katastrofalnim ishodom u sukobu s Iranom, nedavno je deklasificiran i izazvao je priličnu  zabrinutost.

Više od 13.500 sudionika, nakon dvije godine planiranja, trebalo je simulirati sukob s Iranom i, kako su prije vježbe zamislili planeri u Pentagonu, potvrditi značajnu dominaciju oružane sile SAD-a u mogućem srazu s režimom u Teheranu.    

Paul Van Riper, general s tri zvjezdice i tada 41-godišnji veteran Mornaričkog korpusa, vodio je ‘plave’, iranske snage, u toj ratnoj igri. Njegova je zadaća bila suprotstaviti se moćnoj borbenoj skupini nosača zrakoplova i desantnim postrojbama Marinskog korpusa SAD-a koje su se približavale Perzijskom zaljevu.

Pametni Van Riper

Rezultati su potpuno šokirali sve…

Pametni Van Riper pričekao je da ‘crveni’ , borbena skupina, uplovi kroz plitki i relativno uski Hormuški tjesnac. Tada su brodovi postali lake  mete za nekonvencionalne i asimetrične borbene tehnike koje je osmislio general Van Ripper.

 | Author: Pixsell/Reuters Pixsell/Reuters

Njegova osnovna zamisao bila je jednostavna: iznenaditi nadomoćnoog suparnika borbenom taktiku koja će značajno umanjiti njegovu prednost. Dočekao ih je rojevima malih, pokretljivih, brzih brodova, zrakoplova koji su lansirali protubrodske projektile u niskom letu nad površinom mora, minskim poljima i udarima balističkih raketa s iranskog kopna. Sve jeftino i strašno efikasno.  

  IZRAEL IM UBIO 7 VOĐA Top News Teroristi umiru sami kao psi: Šefa Hamasa 'nanjušio' dron, Hanijehu bomba pod krevet...

Nota bene, doslovno u roku od nekoliko minuta, Van Riper ih je ‘masakrirao’. Potopio je 19 brodova borbene skupine. Da je sukob bio stvaran, poginulo bi 20.000 američkih mornara i pripadnika marinskog korupusa SAD-a.

‘Millennium Challenge 2002’,dakle, bio je potpuni neuspjeh za Pentagon. Potrošili su 250 milijuna dolara na organizaciju ove opsežne ratne igre. Rezultati su upravo suprotni od onoga što su željeli postići.

A što je Pentagon onda napravio? 

Trilijuni za vojnu opremu ranjivu u ozbiljnom sukobu

Pritisnuli su, kao klinac u video-igrici, gumb za resetiranje. Potom su namjestili i iscenirali igru kako bi osigurali pobjedu vojske SAD-a, otkriva vojni analitičar Mackenzie instituta, Nick Giambruno.

Nakon što je shvatio da je integritet ratne igre kompromitiran, Van Riper je zgrožen napustio igru usred simulacije. Zatim je izjavio:

‘Ništa nije naučeno iz ovoga. A kultura koja nije spremna razmišljati ozbiljno i testirati se ne sluti na dobro za budućnost.’

TAJNI PUTEVI AUTO-DILERA Top News Zašto teroristi vole Toyotina vozila? Vodoinstalater iz Teksasa: 'Pa to je moj auto!'

Glavna lekcija ‘Millennium Challenge 2002’ je da nosači aviona — najveći i najskuplji brodovi ikada izgrađeni — ne bi izdržali niti jedan dan u borbi protiv čak i regionalne sile poput Irana. Rusija i Kina imali bi još lakši zadatak eliminirati ih. Oni su, kaže analitičar, precijenjene igračke.

Sjedinjene Države potrošile su nebrojene trilijune na vojnu opremu koja bi se mogla pokazati bezvrijednom u ozbiljnom sukobu..

Premda je ‘Millennium Challenge 2002’ održan prije više od 20 godina, danas je pogotovo od iznimne važnosti.

U međuvremenu Iran je znatno unaprijedio svoje asimetrične i nekonvencionalne borbene sposobnosti. Pitanje je bi li se američka vojska danas bolje snašla nego onda.

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.