Hrvatska ministarstva, razne državne agencije i zavodi često se nalaze u unajmljenim prostorima koje skupo plaćaju. Opravdanje je uvijek isto: država nema dovoljno veliki prostor prikladan za njihov rad i potrebe.
A kako se država ipak odnosi prema onim nekretninama koje ima i koje samo treba preurediti kako bi se dobio atraktivni poslovni prostor u središtu Zagreba, ponajbolje svjedoči nekretnina koja se nalazi u susjedstvu novoizabranog predsjednika Zorana Milanovića.
Radi se o nekadašnjoj proizvodnoj hali propale tekstilne industrije - Domaće tvornice rublja (DTR) u zagrebačkoj Krajiškoj ulici 20. No ta nekretnina pokazuje i kako državna agencija koja ubire dio novca od prodanih zrakoplovnih karata i kontrola neracionalno posluje i loše planira.
Agencija za civilno zrakoplovstvo je prije više od pet godina izdvojila čak 32,4 milijuna kuna kako bi kupila zgradu. Tadašnja vlada im je dala odobrenje, a kao i uobičajeno, opravdanje za takvu potrošnju novca bile su potencijalne uštede na troškovima koje sad imaju državne agencije.
- Projekt nabave poslovnog prostora je dugoročni projekt kojim bi se na najkvalitetniji i najfunkcionalniji način riješilo pitanje poslovnog prostora za ostvarivanje svih nadležnosti Agencije - stoji u obrazloženju vlade, a odluku o davanju suglasnosti Agenciji je potpisao “susjed” Zoran Milanović. Tad kao premijer.
Taj novac umjesto da ostane Agenciji, pa možda to bude okidač i za nižu cijenu usluga i povećanje konkurentnosti hrvatskih zračnih luka zbog manjeg nameta na karte ili manje cijene licenci, ide vlasniku poslovnog prostora Almeira u Vukovarskoj ulici. Ne može se oteti dojmu da je Agencija za civilno zrakoplovstvo jako loše planirala cijelu investiciju i uopće nije znala u što se upušta.
Zgrada je dio kulturno-povijesne cjeline i spomenik industrijske arhitekture. Ona se ne smije u potpunosti ukloniti, nego mora zadržati fasadu, ali treba biti obnovljena. Rušenje je dopušteno samo u unutrašnjosti bloka. Kako su nam odgovorili iz same Agencije, cijela investicija u zgradu u Krajišku prvo se razvukla jer su trebali provesti “niz aktivnosti za ishođenje građevinske dozvole za rekonstrukciju i sanaciju zgrade”.
Nakon toga su morali raspisati i urbanističko arhitektonski natječaj, što je i napravljeno te je izabrano najbolje rješenje. Još u planovima koje su prezentirali Vladi 2018. godine navedeno je da će cijela zgrada biti obnovljena do sredine 2019. godine.
Ali planovi su spektakularno pali u vodu. Agencija za civilno zrakoplovstvo, koju vodi Marin Puh, raspisala je prošle godine napokon natječaj za rekonstrukciju. Procijenili su da će ih obnova zgrade stajati 45 milijuna kuna bez PDV-a. I gadno pogriješili.
Dobili su tri ponude. Tvrtka Kamgrad je tražila gotovo 65 milijuna kuna, tvrtka Radnik iz Križevaca je tražila 68,6 milijuna kuna, a Ing-Grad 75 milijuna kuna kako bi se prihvatili posla. Dakle, procjena i najniža ponuda bile su udaljene čak 20 milijuna kuna bez uračunatog PDV-a. Agencija je poništila natječaj. A što će dalje? To nije jasno.
Dakle, potpuno je nepoznato kad bi i hoće li radovi na zgradi plaćenoj gotovo 32,5 milijuna kuna uopće početi. U međuvremenu će Agencija i dalje plaćati skup najam. Ali ni to nije sve. U unutrašnjosti bloka su objekti koji se urušavaju, prije nekoliko godina došlo je i do nesreće, a zgrade prijete urušavanjem.
U Agenciji su nam još sredinom studenog rekli da će morati raspisati natječaj za tvrtku koja će ukloniti dvorišne zgrade. Ali taj natječaj još nije ni raspisan.
Ako se nastavi ovim tempom, ispast će da je zgrada u Krajiškoj pojela bez ikakvog razloga milijune kuna i da za to nitko nikad neće odgovarati.
Agencija za civilno zrakoplovstvo je inače došla u fokus javnosti prije sedam godina kad su namjeravali nabaviti specijalni zrakoplov vrijedan 64 milijuna kuna.
Ali su u međuvremenu u Agenciji pronašli drugi način za “spržiti” milijune kroz kupnju nekretnine koja ni nakon pet godina nije stavljena u funkciju.
Agencija je inače izvan fokusa javnosti, a prema zadnjem izvješću, imali su na kraju 2018. godine čak 30 milijuna kuna viška na svojem računu.
Te godine su ostvarili prihod od gotovo 98 milijuna kuna. Kad se uzme u obzir da imaju 88 zaposlenih, po troškovima koje su naveli za plaće, ispada da je prosječna bruto plaća u Agenciji oko 27.700 kuna. Novca imaju pa je očito da im jedna promašena investicija ništa ne znači.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Express.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Express.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Donna, 27. bxes.xyz/d962097
Pogledаjtе mоjе videоzapisе о mastuгbaсiji na web каmегu – w︆︆w︆︆w︆︆.︆︆f︆︆ck69︆︆.︆︆site