Njujorška burza (NYSE) najveće je svjetsko tržište dionica i drži rekord za najveći godišnji obujam trgovanja (postignut 2002. godine). Međutim, kako se svijet pripremao za novo tisućljeće, krajem devedesetih najveću svjetsku burzu je osvojio neuobičajeni ulagač, piše Guinness World of Records. Bivša holivudska zvijezda, čimpanza Raven Thorogood III. je 1999. godine bio među 22 najbolja brokera na Wall Streetu. Njegov burzovni indeks, MonkeyDex, ostvario je impresivan rast od 213 posto, nadmašivši većinu iskusnih brokera u igri. Raven je uložio u deset internetskih kompanija i nadmudrio većinu iskusnih brokera. A, sve je počelo 7. siječnja 1999.
Posljednja godina tisućljeća tek je započela kad je Raven zakoračio na njujoršku burzu NYSE i započeo svoje investicijsko putovanje. Raven je odabrao kompanije tako da je igrao pikado i novci su uloženi u tvrtke koje je pogodio strelicom. Pogodio je imena deset od 133 tvrtke. Naravno, tim stručnjaka (uključujući holivudskog trenera životinja Davida Allensberryja) bio je pri ruci kako bi pomogao majmunu s njegovim slučajnim odabirom. Prema izvješću Rolanda Perryja, urednika Internet Stock Reviewa, tim je prilagodio cijene tako da odražavaju početak godine, što je omogućilo lakše usporedbe prinosa od početka godine s tradicionalnim tržišnim indeksima. Deset odabranih kompanija (ne računajući brojne promašaje) formiralo je index MonkeyDex. Ravenov portfelj uključivao je tada popularne tehnološke tvrtke poput Inktomija, Lycosa i CMGI-ja: AudioHighway (Nasdaq: AHWY), CMGI (Nasdaq: CMGI), iMall (Nasdaq: IMAL), Inktomi (Nasdaq: INKT), Kushner-Locke (Nasdaq: KLOC), ISSX Group (Nasdaq: ISSX), Lycos (Nasdaq: LCOS), NetSpeak (Nasdaq: NSPK), OnSale (Nasdaq: ONSL), OzEmail (Nasdaq: OZEMY).
Tijekom kasnih 1990-ih, dok je Dot Com balon nekontrolirano rastao, a vrijednost internetskih tvrtki naglo se povećavala, većina financijskih savjetnika savjetovala bi ulaganje u internetske dionice.
- Ima puno veći talent nego što smo mogli sanjati i sigurni smo da će njegovi odabiri iznenaditi mnoge na Wall Streetu. Samo će vrijeme pokazati kako će njegovi odabiri proći, ali možemo reći da je odlično krenuo s izborima poput CMGI-ja, koji je porastao za 95 posto u šest trgovinskih dana svaka čast, Raven - pisao je Bloomberg prije 26 godina. Iako primat nije poznanvao modus operandi Wall Streeta niti je imao percepciju ili razumijevanje što je burza i dionica ili Nasdaq , svojim odabirima pogodio je ravno u sridu. Nadmašio je 6000 financijskih stručnjaka. Do kraja desetljeća, portfelj MonkeyDex imao je povrat od čak 213 posto, a Nasdaq 86 posto.
Kako je čimpanza pobjedila vukove s Wall Streeta
Ravenov uspjeh bio je uglavnom rezultat početničke sreće u kombinaciji s brzim rastom tehnoloških startupa (i njihovih dionica) tijekom širenja World Wide Weba. Između 1995. i ranih 2000-tih, tehnološke tvrtke i startupi doživjeli su vrtoglave procjene vrijednosti i privukli značajna ulaganja i kapital. U takvom optimističnom okruženju, kada je svatko želio doći do tehnoloških tvrtki, odabir gotovo bilo koje dionice povezane s internetom značio je gotovo sigurnu financijsku dobit. No, kako to bi s burzama, balon se s vremenom ispuhao.
Do ožujka 2000. indeks MonkeyDex zabilježio je neizbježan pad, a ništa bolje nije prošao ni NASDAQ koji je u sljedeće dvije godine pao gotovo 70 posto. Iako su neki startupovi uspjeli izrasti u gigante kao što su Amazon i eBay, većina je krahirala i nestala. Drugi, poput Inktomija, internetskog pružatelja usluga u Ravenovom portfelju, bili su preuzeti od većih tvrtki; Inktomi je 2003. godine preuzeo Yahoo!. Iako je tržišni krah kasnije omogućio reinvestiranje i stabilizaciju internetskih divova kakve danas poznajemo, značio je trenutačne i drastične gubitke kapitala jer su brojni investitori izgubili većinu svojih prethodnih dobitaka. Do kolovoza 2000., MonkeyDex je pao za 34 posto.
Iako nitko nije očekivao da će Ravenov uspjeh proizaći iz oštrih analiza ili tržišnih uvida, njegova priča bila je savršena oluja kaosa i one stare, na pravom mjestu u pravo vrijeme. Čimpanza Raven bio je primjer da čak i slučajni odabiri mogu donijeti meteorske dobitke, barem na neko vrijeme i to na tržištu vođenom histerijom. Do listopada 2002. NASDAQ je zabilježio katastrofalne gubitke: pao je 78 posto. Krajem 2002. godine, praktički ništa nije preostalo od Ravenove dobiti, a MonkeyDex, nekada slavljeni uspjeh, nestao je sa svojom web stranicom.