Ujutro oko 10 sati po lokalnom vremenu eksplozija je potresla inače mirnu koptsku četvrt u egipatskom glavnom gradu Kairu. Nakon što se dim razišao i nakon što su hitne službe izišle na teren, najmanje 25 ljudi je pronađeno mrtvo. U eksploziji je ranjeno još više od 30 osoba, a još uvijek nisu razjašnjeni svi detalji napada na katedralu Svetog Marka, sjedište egipatske ortodoksne crkve
Jedni izvori prenose da je napadač ubacio bombu u kapelicu u sklopu kompleksa katedrale, ali neki svjedoci sumnjaju da je riječ o bombi postavljenoj u samoj kapelici, piše britanski Guardian.
Scene in front of the Coptic cathedral now pic.twitter.com/5rmjK5b4o3
— Amira Howeidy (@amirahoweidy) December 11, 2016
"Vidio sam bezbroj tijela. Vidio sam mrtve žene kako leže. Bilo je užasno", ispričao je jedan od zaposlenika u katedrali.
Jedna od svjedokinja napada, Mariam Shenouda, rekla je: "Vidjela sam žensko tijelo bez glave kako ga odnose. Svi smo potpuno šokirani", prenosi Associated Press.
Progonjena manjina
Najgori je to napad u novijoj povijesti ove često progonjene vjerske manjine u Egiptu. Tijekom desetljeća vladavine Hosnija Mubaraka, često su bili diskriminirani, usprkos činjenici da čine oko 10% egipatskog stanovništva.
Posljednji teški napad dogodio se na Novu godinu 2011. kada je bombaš samoubojica ubio više od 20 Kopta nakon mise u crkvi u Aleksandriji. Bilo je to samo nekoliko dana prije početka žestokih prosvjeda protiv Mubaraka koji su završili njegovim svrgavanjem s vlasti.
#ياخبر | فيديو من داخل الكاتدرائية بعد الإنفجار. pic.twitter.com/ZvVVSQbdqM
— Ya5abar | ياخبر (@Ya5abar) December 11, 2016
Nedugo nakon toga, na vlast je demokratskim putem došao Mohamed Morsi, ali i protiv njega su uskoro počeli prosvjedi. Morsi je svrgnut s vlasti, a često su ga optuživali da je bio tek produžena ruka egipatskih islamista.
Islamisti su se počeli osvećivati Koptima jer su ih smatrali odgovornima za Morsijevo svrgavanje. U kolovozu 2013. godine je razularena gomila napala desetke koptskih crkvi diljem zemlje kao odgovor na nasilno gušenje prosvjeda u znak podrške Morsiju.
Nitko nije preuzeo odgovornost
Još uvijek nitko nije preuzeo odgovornost za napad na koptsku katedralu, a biskup Anba Angaleos, glavni biskup koptske crkve u Velikoj Britaniji samo je kratko rekao: "Naše molitve su poginulima, ozlijeđenima i njihovim obiteljima".
Nedavno zaplijenjeni dokumenti Islamske države mogu ukazati na njihovu moguću odgovornost za napad. Naime, britanski general Rupert Jones objavio je da su zaplijenjeni ISIL-ovi dokumenti koji govore da teroristi planiraju velike napade u Europi i ostatku svijeta.
Prije nekoliko dana je i američko ministarstvo vanjskih poslova upozorilo američke turiste da Islamska država planira terorističke napade u Europi, a posebno će se fokusirati na blagdansko razdoblje koje je pred nama.