Sud Bosne i Hercegovine (BiH) izdao je naredbu za raspisivanje međunarodne potjernice za predsjednikom Republike Srpske (RS) Miloradom Dodikom i predsjednikom Narodne skupštine RS-a Nenadom Stevandićem. Potjernica je rezultat zahtjeva Tužiteljstva Bosne i Hercegovine, koje je Sudu BiH dostavilo prijedlog jučer, piše Deutsche Welle.
U priopćenju Suda BiH navedeno je da je Tužiteljstvo osnovano tražilo raspisivanje potjernice, jer su osumnjičeni, koristeći svoje političke pozicije, izbjegli zakonom propisane granične kontrole te napustili teritoriju države BiH. Prema dostupnim informacijama, Dodik se trenutno nalazi u Izraelu, dok se Stevandić, nakon što je ranije napustio zemlju, ponovno vratio u BiH 18. ožujka 2025. godine. Zbog mogućnosti da se obojica u svakom trenutku nalaze u inozemstvu, Sud BiH izdao je naredbu u skladu sa Zakonom o kaznenom postupku.
Čeka se odgovor Interpola
Međunarodna potjernica formalno je proslijeđena uredu Interpola u Sarajevu, koji ju je unio u sustav. Trenutno se čeka potvrda Glavnog tajništva Interpola u Lionu, bez koje potjernica ne može stupiti na snagu, piše DW.
"Kada Interpol zaprimi zahtjev za raspisivanje međunarodne, tzv. crvene, potjernice od strane Nacionalnog centralnog biroa (NCB) u Sarajevu, oni provjere je li zahtjev u sklaudu sa Statutom i Pravilima Interpola. Ako utvrde da jeste, raspisuju potjernicu“, kaže za DW veleposlanik BiH u Berlinu Damir Arnaut. On napominje da su dosadašnji zahtjevi iz BiH „gotovo bez izuzetka“ ispunjavali te uvjete.
Dodik i Stevandić osumnjičeni za napad na ustavni poredak BiH
Dodik, Stevandić i premijer RS-a Radovan Višković osumnjičeni su za napad na ustavni poredak BiH, a protiv njih je već raspisana centralna potjernica na teritoriji države. Sve policijske agencije u BiH dužne su postupiti po toj potjernici i privesti osumnjičene, ali su privođenja izostala "zbog viskog sigurnosnog rizika".
Važno je napomenuti da takozvana "crvena potjernica“ Interpola nije nalog za uhićenje, već obavijest policijama širom svijeta o osobama koje su međunarodno tražene. Odluka o eventualnom uhićenju ostaje na pojedinačnim državama članicama Interpola. U ranijim slučajevima, Interpol je istakao da može odbiti zahtjeve ako procijeni da su politički motivirani ili da ne zadovoljavaju pravne standarde ove organizacije.
Prve reakcije
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je iz Izraela „da se nastavlja zloupotreba pravosuđa Bosne i Hercegovine u političke svrhe“. On "muslimane iz Sarajeva“ optužuje za pokušaj instrumentalizacije Suda i Tužiteljstva BiH. Radovan Kovačević, delegat Kluba Srba u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH iz Dodikovog SNSD-a, ocjenjuje da se pravosuđe u BiH koristi "kao oružje za odstrel neistomišljenika visokog predstavnika Christiana Schmidta“.
"Milorad Dodik i Nenad Stevandić su sada bjegunci od zakona za kojim ne traga samo policija u Bosni i Hercegovini“, kaže za DW Dragan Miković, bivši policajac i jedan od čelnika Parlamenta Federacije BiH. On vjeruje da će Interpol postupiti po zahtjevu BiH.
Međunarodne potjernice sužavaju manevarski prostor osumnjičenih
"Napominjem da se za ova dva osumnjičenika traga zbog sumnje da su počinili krivično djelo ugrožavanja ustavnog poretka, za koje je zaprijećena zatvorska kazna od pet godina do dugotrajnog zatvora. Ta činjenica u prah i pepeo mrvi lažne teorije o skrivenoj namjeri rušenja entiteta RS-a, pogotovo, bilo kakvog ugrožavanja statusa srpskog naroda u državi BiH“, kaže Mioković.
Sugovornik DW-a napominje da bi se raspisivanjem "crvene" interpolove potjernica dodatno suzio manevarski prostor za skrivanje osumnjičenih i da će oni u konačnici biti lišeni slobode i biti uskoro predani Sudu BiH.
Države odlučuju hoće li postupiti po „crvenim potjernicama“
Prema dosadašnjim iskustvima, zemlje poput Srbije, Mađarske i Izraela imale bi diskreciono pravo da odluče hoće li osobe za kojima je raspisana potjernica uhititi ili ne. Ukoliko ne postupe po potjernici, neće snositi nikakve sankcije.