Izrael desetljećima pokušava vratiti posmrtne ostatke jednog od najpoznatijih Mossadovih agenata Elija Cohena. Iako taj cilj i dalje ostaje nedostižan, obavještajne službe i ured premijera u nedjelju su dali naslutiti da su možda korak bliže ostvarenju, nakon što su pribavili dokumente i osobne predmete iz Sirije koji su pripadali poznatom špijunu, piše New York Times. Zbirka od 2500 predmeta uključuje dokumente i fotografije iz Cohenovih godina provedenih u tajnosti, informacije o njegovim posljednjim trenucima, osobne predmete uzete iz njegova doma te rukom pisana pisma članovima obitelji, navodi se u priopćenju ureda premijera Benjamina Netanyahua.
Secret Operation MOSSAD, 60 Years Later, ELI COHEN's Personal belongings Returned to Israel 💙 pic.twitter.com/Ji52jQdzu7
— Mossad_Agent_88 (@levani198859192) May 18, 2025
Eliyahu Ben-Shaul Cohen rođen je u Aleksandriji, Egipat 6. prosinca 1924. U mladosti je htio postati rabin, ali nakon što su egipatske vlasti zatvorile vjersku školu (yeshiva) u Aleksandriji, otišao je studirati u Kairo. Kao pasionirani cionist, pomagao je Izraelu u evakuaciji egipatske židovske zajednice surađujući s izraelskom obavještajnom službom diljem Egipta. Također je tečno govorio pet jezika: arapski, hebrejski, engleski, francuski i španjolski. Na početku egzodusa Židova iz muslimanskog svijeta, koji je započeo istovremeno s arapsko-izraelskim sukobom, Cohenovi roditelji i trojica braće emigrirali su u Izrael 1949. godine, ali on je ostao u Egiptu kako bi dovršio studij i pomogao u jačanju cionističkih nastojanja unutar egipatske židovske zajednice. Međutim, nakon Sueske krize 1952. morao je napustiti Egipat i stigao je u Izrael gdje je ušao u obavještajne strukture Mossada.
Eli je postao Kamel
Nakon obuke, Mossad ga je poslao u Siriju s ciljem da se infiltrira u sam državni vrh. Mossad mu je izradio novi identitet - Kamel Amin Thabet, biznismen iz Buenos Airesa. Kako bi uspostavio svoj lažni identitet, Cohen se 1961. preselio u Buenos Aires. Tamo se kretao unutar arapske zajednice, kojoj se predstavio kao bogataš spreman financirati stranku Ba'ath. U to je vrijeme Ba'ath je u Siriji bii ilegalan, no 1963. godine preuzela je vlast. U Damask je stigao 1962. i živio je u ulici Al Mahdi Ibn Barakeh u četvrti Abu Rummaneh, području u kojem su se nalazila brojna veleposlanstva i vladine zgrade, uključujući i sjedište Uprave vojne obavještajne službe zrakoplovstva. Mossad je pažljivo isplanirao taktike koje je trebao koristiti za uspostavljanje odnosa s visokorangiranim sirijskim političarima, vojnim dužnosnicima, utjecajnim javnim osobama i članovima diplomatske zajednice.
Today 55 Years Ago: Legendary #Israeli spy, Eli Cohen, was publicly hanged in Damascus, #Syria.
— Hananya Naftali (@HananyaNaftali) May 18, 2020
He sacrificed his life to keep Israel safe. Thank you Eli. Rest in Peace. #Israel pic.twitter.com/cI9QbcgRJy
Vodio je raskalašen društveni život prepun bakanalija kao i u Argentini. To je uključivalo velike zabave za visoko pozicionirane sirijske ministre, poduzetnike i druge uglednike. Na tim terevenkama Cohen je nesebično točio alkohol i dovodio prostitutke, a dužnosnici su otvoreno raspravljali o svom poslu i vojnim planovima. Cohen bi se pretvarao da je pijan kako bi potaknuo takve razgovore, koje je pažljivo slušao. Posuđivao je novac državnim dužnosnicima, a mnogi su mu dolazili i po savjet. Bio je toliko integriran u sirijsku elitu da se našao na užem popisu kandidata za zamjenika ministra obrane neposredno prije tragičnog kraja.
Špijunaža za Mossad
Cohen je između 1961. i 1965. izraelskoj vojsci dostavio iznimno veliku količinu i širok spektar obavještajnih podataka. Informacije je slao u Izrael putem radija, tajnih pisama, a povremeno i osobno, u tajnosti je tri puta putovao u Izrael. Uvelike je pomogao Izraelu u pripremi za Šestodnevni rat, tako da je obilazio Golansku visoravan i bilježio obrambene položaje sirijske vojske. Prema nepotvrđenoj, ali široko prihvaćenoj priči, Cohen je glumio suosjećanje prema vojnicima izloženima suncu te je predložio sadnju drveća na svakom položaju kako bi im se pružila sjena. Navodno su Izraelske obrambene snage (IDF) koristile upravo to drveće kao mete tijekom Šestodnevnog rata, što im je omogućilo da Golansku visoravan osvoje u dva dana i drže ju dan danas.
Obavijestio je IDF da Sirija planira izgraditi tri uzastopne linije bunkera i minobacačkih položaja. Otkrio je i sirijski plan za preusmjeravanje izvora rijeke Jordan, s ciljem da se Izrael liši pristupa vodi. Zahvaljujući informacijama koje je Cohen dostavio, izraelske su snage uspjele uništiti opremu pripremljenu za provedbu tog plana i spriječiti nestašicu vode i sušu. Ronen Bergman u svojoj knjizi Rise and Kill First, tvrdi da je Cohen u Siriji locirao SS-ovca Alojza Brunnera koji je proganjao Židove po Austriji, Slovačkoj, Grčkoj i Slovačkoj.
Uhitili ga usred prijenosa poruka Izraelu
Nakon sirijskog vojnog udara 1963. godine, Ahmed Suidani postao je novi zapovjednik sirijske tajne službe. Suidani je od početka pokazao određenu dozu revoltiranosti prema Cohenu i ostacima Druge sirijske republike. Cohen je izrazio strah od otkrića Mossadu tijekom svog posljednjeg tajnog posjeta Izraelu u studenom 1964. godine, rekavši da želi prekinuti svoju misiju u Siriji. U Izrael je stigao kako bi donio obavještajne podatke i zato što mu se rodilo treće dijete. Unatoč tome, izraelske obavještajne službe tražile su od njega da se vrati u Siriju još jednom. Prije nego što je otišao, Cohen je svojoj supruzi obećao da će to biti njegov posljednji put prije nego se trajno vrati kući.
U siječnju 1965., sirijski dužnosnici, koji su koristili sovjetsku opremu za praćenje i koje su Sovjeti obučavali, pojačali su svoje napore da pronađu visokorangiranog špijuna. Promatrali su razdoblje radijske tišine u nadi da će moći identificirati ilegalne prijenose. Uspješno su detektirali radijske prijenose i uspjeli su triangulirati izvor. Sirijske sigurnosne službe, pod vodstvom Suidanija, upale su u Cohenov stan 24. siječnja i tvrdile da su ga uhvatile usred prijenosa poruka Izraelu.
Snimili su vješanje
Vojni sud ga je proglasio krivim za špijunažu. Sirijci su ga navodno mučili mjesec dana. Izrael je pokrenuo međunarodnu kampanju za pomilovanje, nadajući se da će uvjeriti Siriju da ga ne pogubi. Izraelska ministrica vanjskih poslova Golda Meir predvodila je kampanju pozivajući Damask da razmotri posljedice vješanja. Diplomati, premijeri, parlamentarci i papa Pavao VI. pokušali su posredovati. Meir je čak apelirala i na Sovjetski Savez. Vlade Belgije, Kanade i Francuske pokušale su uvjeriti sirijsku vladu da zamijeni smrtnu kaznu, ali Sirijci su to odbili. Zadnja želja bila mu je da ga posjeti rabin, što su Sirijci ispoštovali. Cohen je javno obješen na Trgu Marjeh u Damasku 18. svibnja 1965. godine. Egzekucija je snimljena na 35 mm filmu.