ada se suša 2018. spustila na farmu Hendrika Jan ten Catea, smanjivši njegov prinos luka na samo 10% u odnosu na uobičajenu godinu, on je danima teško radio izvlačeći vodu iz kanala i pumpajući je u svoje usjeve. Jednog dana, prezaposlen i nestrpljiv da izvuče što više može, Ten Cate je pao u kanal i slomio ruku.
Ove godine, s biljkama koje već rastu, ali velikom nestašicom kiše za prihranu mladih usjeva, nizozemski poljoprivrednik ponovno sa zabrinutošću prati vremensku prognozu.
"Ovo je kritično vrijeme", rekla je Ten Cate, koji uzgaja krumpir, luk, žitarice, mrkvu i šećernu repu na farmi od 100 hektara. “Od travnja usjevi su u zemlji, počinju rasti, a sada trebamo vodu svaki tjedan.” Poljoprivrednici diljem sjeverozapadne Europe suspregnuta daha čekaju svježinu kiše jer zemlje s običnom kišom poput Ujedinjenog Kraljevstva, Belgije, Nizozemske i Njemačke pate od možda najsušnijeg proljeća u stoljeću. Za vikend se očekuje mali predah, no malo je vjerojatno da će pružiti trajno olakšanje, piše Guardian.
"Mi poljoprivrednici smo otporni... ali sušna razdoblja uvijek su stresna", rekao je Sven Borchert, koji vodi farmu žitarica i povrća od 1700 hektara u Saskoj-Anhaltu i potpredsjednik je regionalne udruge poljoprivrednika. Borchert je rekao da je njegova farma, koja se nalazi u suhim sjenama njemačkih planina Harz, imala koristi od dobrog tla koje je dobro zadržavalo vodu, ali je ove godine palo upola manje kiše nego je trebalo biti. Rekao je kako očekuje da će ovaj mjesec proći bez problema, ali se brine da će kiša u lipnju stići prekasno za mnoge druge farme.
"Postoje pitanja, kao što je kako ćete vratiti banci, koja vas drže budnima noću", rekao je. Ekstremni vremenski uvjeti koštaju EU oko 28,3 milijarde eura izgubljenih usjeva i stoke godišnje, prema analizi osiguravajuće tvrtke Howden, što je jednako oko 6% ukupne proizvodnje hrane. Više od polovice gubitaka proizlazi iz suše, prema analizi četiri velike vremenske prijetnje koju je naručila Europska investicijska banka (EIB) u sklopu nastojanja Europske komisije da uguši bijes među poljoprivrednicima prošle godine. Utvrđeno je da je samo 20-30% gubitaka bilo osigurano. Rizici povezani s klimom sve su veći izvor neizvjesnosti za proizvodnju hrane”, rekla je Gelsomina Vigliotti, potpredsjednica EIB-a. "Ublažavanje tih rizika putem mehanizama osiguranja i smanjenja rizika ključno je za potporu ulaganjima europskih poljoprivrednika."

Ten Cate, koji sjedi u odboru poljoprivredne udruge u južnoj Nizozemskoj, rekla je da su poljoprivrednici u regiji već svjedoci većih vremenskih ekstrema. “Obilne padaline su jače, a sušno razdoblje je duže, sušnije i ekstremnije”, rekao je. "Također vidimo da temperatura postaje sve viša... i da su biljke pod stresom." Poljoprivrednici kažu da istražuju načine prilagodbe na sušu koji variraju od povećanja udjela organskih tvari u tlu i sadnje sorti otpornijih na sušu do ulaganja u skladištenje kišnice velikih razmjera, preciznu poljoprivredu i navodnjavanje kap po kap. Ten Cate je rekao da su lokalni poljoprivrednici odgovorili na sušu 2018. ulaganjem u mehaničke alate za izvlačenje vode iz kanala za navodnjavanje i njezinu distribuciju po svojim poljima.
Kratkoročno, međutim, poljoprivrednici diljem Europe ne vide drugog izbora nego čekati još kiše. Gotovo trećina kontinenta bila je pod narančastim upozorenjem za sušu do kraja travnja, prema Europskom opservatoriju za sušu, s 0,7% u kritičnoj fazi crvenog upozorenja.
Peter Boysen, organski poljoprivrednik u sjevernoj njemačkoj pokrajini Schleswig-Holstein, rekao je da se trava na njegovoj farmi još nije osušila, ali jedva da raste. Procijenio je da ima dovoljno stočne hrane samo za još nekoliko tjedana. "Teško je procijeniti kakve će to ekonomske posljedice imati", rekao je. "Ako uskoro padne kiša, možda ćemo vidjeti gubitke od 20-30%. Ako ne padne kiša, bit će naravno puno gore."