Američki Kongres još uvijek nije donio odluku odobrava li prodaju izraelskih aviona F-16 Hrvatskoj. Informaciju o transferu američke vojne tehnologije iz Izraela američko ministarstvo vanjskih poslova u Kongres je uputilo 11. prosinca, a rok je za odluku 15 dana, odnosno 26. prosinca.
No, na stranicama odbora za vanjske poslove Kongresa nema nikakve informacije o sjednici koja bi se održala do kraja godine na ovu temu, piše Jutarnji list.
Da je informacija iz State Departmenta otišla u Kongres, potvrđeno je u službenom glasniku Kongresa SAD-a od 18. prosinca. Ondje stoji da je pomoćnik državnog tajnika za zakonodavne poslove u ministarstvu vanjskih poslova odboru za vanjske poslove Kongresa uputio na "certificiranje predloženi transfer zrakoplova F-16C/D s pripadajućim streljivom, rezervnim dijelovima, pomoćnom opremom, zrakoplovnim simulatorom te uslugama obuke od vlade Izraela prema Vladi Hrvatske s prodajnom vrijednošću od 135 milijuna dolara". Najzanimljiviji je podatak da su u State Departmentu izračunali kako 12 aviona Barak s inicijalnim naoružanjem, opremom, obukom, uslugama te simulatorom koštaju ukupno 135 milijuna dolara.
Izrael je na natječaju za višenamjenski borbeni avion Hrvatskoj sve navedeno ponudio za 500 milijuna dolara te je kao najpovoljniji pobijedio na natječaju. Stoga se postavlja pitanje zašto je Hrvatska platila dodatnih 365 milijuna dolara? Iz Ministarstva obrane na upit Jutarnjeg da komentiraju informaciju State Departmenta o prodajnoj cijeni izraelskog vojnog paketa odgovaraju:
"Ne možemo komentirati objave američkog Kongresa koje se odnose na druge države. Hrvatsku jedino zanima da dobije onakve avione kakvi su specificirani u ponudi i po ponuđenoj cijeni. Ponuda Države Izrael odabrana je kao najpovoljnija ponuda na međunarodnom natječaju sukladno interesima Republike Hrvatske. Ministarstvo obrane objavilo je vrijednost ugovora o nabavi višenamjenskog borbenog aviona između Republike Hrvatske i Države Izrael".
Tako zasad nije jasno kojeg su aviona F-16 računali vrijednost. Onog koji, prema traženjima SAD-a, mora biti vraćen u prvobitno stanje ili izraelskog Baraka.
Dodatnu pomutnju u cijelu priču oko iznosa koji bi Hrvatska mogla platiti za nabavku izraelskog aviona unosi i izraelsko ministarstvo gospodarstva. Na njihovim je službenim stranicama u srpnju, povodom posjeta izraelskog predsjednika Hrvatskoj, objavljeno priopćenje da je u delegaciji s predsjednikom i ministar gospodarstva Eli Cohen, kako bi pomogao finalizirati posao prodaje zrakoplova F-16 iz Izraela u Hrvatsku, u vrijednosti 700 milijuna dolara, piše Jutarnji.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Express.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Express.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Dakle Škoda Karoq, sasvim simpatični terenac ima osnovnu cijenu od 165 tisuća kuna. Osnovnu! Pepeljara - 200 kuna ... bez ikakvih posebnih dodatnih paketa opreme na 400 tisuća kuna si dok kažeš keks. A F-16 ipak nije Škoda
Ne tvrde Amerikanci već Izraelci.
dali ima ikoji posao nabave pa čak i wc papir u režiji tih nabavljača je trostruko skuplji