Tri mjeseca nakon Volodimira Zelenskog, predsjednik Južnoafričke republike Cyril Ramaphosa sjeo je na vruću stolicu u Ovalnom uredu i kao ukrajinski poglavar dobio dozu roštiljanja. Susret je došao u jeku zategnutih odnosa dvije zemlje zbog Afrikanera, potomaka nizozemskih, francuskih i njemačkih protestantskih kolonizatora Bura. Naime, predsjednik SAD-a Donald Trump je nakratko prekinuo hermetičnost američkih granica i pozvao u SAD Afrikanere kojima po njegovim tvrdnjama prijeti etničko čišćenje u zemlji kojoj rasni sukobi nisu strani, pogotovo nakon ukidanja Apartheida. Trump mu je pokazao snimku zaslona Reutersovog videa snimljenog u Demokratskoj Republici Kongo i predstavio ju kao dokaz masovnih ubojstava bijelih Južnoafrikanaca.
President Trump and South African President Cyril Ramaphosa exchange on genocide.
— CSPAN (@cspan) May 21, 2025
Q: "What will it take for you to be convinced that there's no white genocide in South Africa?"
Ramaphosa: "I can answer that for the president."
Trump: "I'd rather have him answer." pic.twitter.com/8v8hXFGmK0
- Svi ovi koji se pokapaju su bijeli farmeri - rekao je Trump držeći isprintanu kopiju članka uz koju je bila priložena fotografija, tijekom napetog sastanka u Ovalnom uredu. Zapravo, video koji je Reuters objavio 3. veljače, a koji je naknadno provjerio Reutersov tim za provjeru činjenica, prikazivao je humanitarne radnike kako podižu tijela u gradu Goma u Kongu. Slika je preuzeta iz Reutersovih snimki snimljenih nakon smrtonosnih sukoba s pobunjenicima M23, koje podupire Ruanda.
Blog na koji je Trump tijekom sastanka u Bijeloj kući pokazao Ramaphosi, objavio je American Thinker, konzervativni internetski časopis, a bavio se sukobima i rasnim tenzijama u Južnoj Africi i Kongu. Objava nije imala opis slike, već ju je identificirala kao "screenshot s YouTubea" s poveznicom na video izvještaj o Kongu na YouTubeu, kojem je Reuters pripisao zasluge. Bijela kuća nije odgovorila na zahtjev za komentar. Andrea Widburg, glavna urednica časopisa American Thinker i autorica spornog teksta, napisala je u odgovoru na upit Reutersa da je Trump pogrešno identificirao sliku. Snimka s koje je preuzeta slika prikazuje masovni pogreb nakon napada M23 na Gomu, a snimio ju je Reutersov video novinar Djaffar Al Katanty.
Rasne tenzije
Ramaphosa je ovog tjedna posjetio Washington kako bi pokušao poboljšati odnose sa Sjedinjenim Državama nakon stalnih kritika Donalda Trumpa u posljednjim mjesecima zbog južnoafričkih zakona o zemljištu, vanjske politike i lošeg tretmana bijele manjine, što Južna Afrika negira. Trump je prekinuo televizijski prijenos sastanka s Ramaphosom kako bi pustio video za koji je tvrdio da pokazuje dokaze o genocidu nad bijelim farmerima u Južnoj Africi.
Što se dogodilo u Kongu?
M23 (poznata i kao Pokret 23. ožujka) je pobunjenička skupina u DR Kongu, nazvana prema datumu potpisivanja mirovnog sporazuma 23. ožujka 2009. godine. Skupina je sastavljena većinom od bivših pobunjenika i pripadnika naroda Tutsi, a djeluje u istočnoj Kongu, posebno oko Gome. Mnogi izvori, uključujući izvještaje Ujedinjenih naroda tvrde da M23 podržava Ruanda, koja je te navode naravno negirala. Dio Tutsija koji popunjavaju redove u M23 stigao je u Kongo 1994. u jeku genocida u Ruandi. U jednom od najmračnijih trenutaka u ljudskoj povijesti većinski Huti su u 100 dana sjekirama, noževima, svirepo zaklali 800.000 Tutsija koji su zbog makabričnih zvjerstava pobjegli u susjedni DR Kongo.
Ofenziva 2025.
Ofenziva na Gomu 2025. bila je vojna operacija koju je pokret 23. ožujka (M23), pobunjenička skupina iz Konga koja je dio Saveza za rijeku Kongo (AFC) i ima potporu Ruande, pokrenuo protiv regionalne prijestolnice Goma u Demokratskoj Republici Kongo (DRK). Trajala je od 23. do 30. siječnja 2025. godine. Kampanja je bila dio šire ofenzive M23 u pokrajinama Sjeverni i Južni Kivu, koja je ponovno započela u listopadu 2024. nakon zatišja. Tijekom siječnja 2025. pobunjenici M23 brzo su napredovali u regiji Kivu, presjekavši cestovne veze prema glavnom gradu pokrajine Sjeverni Kivu, Gomi, do 23. siječnja te stigavši u grad 25. siječnja.

Vojska Demokratske Republike Kongo (FARDC), uz pomoć mirovnih snaga Ujedinjenih naroda i SADC-a, te provladinih milicija Wazalendo, pripremila je obrambenu liniju u sjevernoj Gomi. Početni napad M23 25. siječnja bio je odbijen, no već sljedećeg dana snage skupine probile su se i ušle u grad. Borbe su se vodile diljem Gome 27. siječnja, pri čemu je M23 stigao do središta grada, iako je ono ostalo osporavano. FARDC je i dalje držao Međunarodnu zračnu luku Goma, koja je postala najveće uporište, kao i nekoliko drugih strateških lokacija. Zračna luka je zauzeta 28. siječnja kada su se vojnici DRK ondje predali. Do 29. siječnja M23 je kontrolirao većinu grada, ali su se sporadične borbe nastavile na periferiji, osobito u sjevernoj Gomi. Vladine snage DRK nastavile su pružati otpor na rubovima sjeverne Gome i 30. siječnja, iako je većinom istog dana borba prestala.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Express.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Express.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Kad ti Musk financira predizbornu kampanju, moraš se baviti njegovim temama...Najprije Kanada i Grenland, a sad i JAR.