Odvjetnica Ivice Todorića, Jadranka Sloković je na ročištu u Londonu tvrdila da u praksi Ivica Todorić u Hrvatskoj neće moći platiti jamčevinu, jer mu je sva imovina zamrznuta, a pitanje je hoće li moći posuditi takav iznos. Može se dogoditi da u zatvoru provede i više od tri godine, prije nego presuda bude donesena, javlja N1.
Sutkinja u Westminsteru rekla je da će odluku o izručenju Todorića odlučiti tek za desetak dana, ali Vesna Todorić već sada može preuzeti svoju putovnicu. Odluka o Todoriću bit će 20. travnja u 9.30 sati, kazala je sutkinja.
Nakon izlaska iz sudnice se Todorić obratio okupljenim novinarima i započeo svoju tiradu gdje je, između ostaloga, pohvalio se kako je upravo on izgradio Hrvatsku.
Odvjetnica Sloković rekla je da se nikad nije susrela s ovakvim optužbama u ovako složenom slučaju. Tvrdi i to da je optužnica prema hrvatskom zakonu već mogla biti podignuta, ako je točna tvrdnja da DORH ima dovoljno dokaza.
Morala je i odgovarati na pitanja Clare Montgomery koja traži da se Todorića ispita prije potvrđivanja optužnice i inzistira da je Todorić odgovoran za financijska izvješća, te da je u njima lagao. Također Montgomery inzistira da u njegovom slučaju nije riječ o političkom progonu.
Najveće iznenađenje u sudnici bio je dolazak Clare Montgomery, jedne od najpoznatijih britanskih odvjetnica. Angažirao ju je DORH, a kako piše u biografiji Clare Montgomery je koautorica ekstradicijskog zakona, pa je DORH u sudnici stvorio na ovom prvom saslušanju, stratešku prednost nad Todorićevom obranom. Sutkinja je odmah prokomentirala da već odavno nije naišla na tako pedantno sastavljen zahtjev za ekstradicijom.
Sud u Westminsteru danas je najprije saslušao Ivicu Todorića i njegove odvjetnike. Ivica Todorić, u pratnji supruge Vesne, pojavio se pred sudom oko 10 i 15 po našem vremenu, a dvadesetak minuta kasnije stigli su i njegovi zagrebački odvjetnici Čedo Prodanović i Jadranka Sloković. Uoči puta u London Sloković je rekla:
"Procedura će sigurno trajati još nekoliko mjeseci, a teško je procijeniti koliko. Kad sud donese odluku, strana koja neće biti zadovoljna može tražiti dopuštenje za ulaganje žalbe. Tad ide nova rasprava. Ako se zahtjev odbije, moguće se žaliti i na tu odluku. Sve ovisi o tome kakva će sada biti odluka suda', prenosi tportal.hr
Uoči saslušanja Todorić nije bio raspoložen za davanje izjava. Novinarima je kratko poručio:
"Kad završi ročište, dat ću izjavu o svemu."
"Danas se, očekivano, nije dogodilo ništa spektakularno, jer obje strane imaju pravo na žalbu. Čak i u slučaju da Velika Britanija donese odluku o Todorićevom izručenju, na to ćemo još pričekati. Poznato je da Velika Britanija uživa ugled zemlje koja štiti biznismene i nije sklona njihovom izručivanju. u Londonu utočište ima i srpski magnat Miroslav Mišković, a Velika Britanija nije izručila ni indijskog biznismena Vijay Mallya prošle godine, pa bi bilo pravo čudo da odluče izručiti Todorića.
Ali u tom slučaju on može svjedočiti video-linkom. No, osobno smatram da je hrvatska javnost trebala biti upoznata s postupcima DORH-a u ovom predmetu, tj. trebali smo znati što su poduzeli, koje radnje i kako vode slučaj. Mi o tome ništa ne znamo, niti je DORH o tome ikad dao ikakvu izjavu, kaže odvjetnica i bivša ministrica pravosuđa Vesna Škare-Ožbolt.
Bivši predsjednik Uprave Agrokora Ivica Todorić danas se pojavio pred sudom u Westminsteru zbog rasprave oko DORH-ovog zahtjeva za izručenje Hrvatskoj, a trebala bi se zaključiti u srijedu 11. travnja. Todorića zastupaju odvjetnici Čedo Prodanović i Jadranka Sloković, te stručnjak za građanske slobode i ljudska prava Timothy Otty, koji pokušava cijeli slučaj objasniti "geostrateškim kontekstom, budući da su kreditori Agrokora ruske banke".
Britanski Zakon o izručenju iz 2003. godine zakomplicirao je postupak izručenja. U konkretnom slučaju na Todorića će se primijeniti odredbe koje vrijede za oosbe iz zemalja članica EU. To znači da se sva prepiska oko izručenja odvija isključivo između sudbenih vlasti, a budući da se Todorić poziva na politički progon u Hrvatskoj, moguće je da će se postupak izručenja prilično oduljiti.
Nadalje, sud u Westminsteru treba utvrditi je li optužba DORH-a valjana, tj. terete li Todorića za jedno od 32 kaznena djela za koja se ispituje kažnjivost i po njihovom pravu, a ispitat će i postoje li razlozi za zabranu izručenja i krši li se izručenjem Europska konvencija o ljudskim pravima.
Na odluku koju donese sud u Westminsteru obje strane će se moći žaliti na višim instancama a to su redom High court, Court of Appeal i Suprime Court, što znači da bi još moglo proteći dosta vremena do pravomoćne odluke.
Odvjetnik Ivo Farčić smatra da je sud u Zagrebu svojim postupanjem u tom slučaju otklonio prigovore o političkom suđenju.
"Sud je ukinuo istražni zatvor svim osumnjičenima te je bio prilično liberalan i donio neke pozitivne odluke za njih u pogledu blokade imovine, tako da mislim da je ta slika ispolitiziranosti kaznenog postupka bitno narušena", rekao je Farčić za dnevnik.hr.