Ako je vjerovati prvoj korekciji Hrvatske narodne banke vezanoj uz procjenu rasta hrvatskog gospodarstva u ovoj godini, povratak protekcionističkih carina u globalnu trgovinu mogao bi nam smanjiti rast BDP-a u ovoj godini oko 0,2 postotna boda.
“Noć je još mlada”, odnosno svašta se može dogoditi, no ako ostane na tome, novi smjer američke politike okrznut će domaći BDP s približno 180 milijuna eura, piše Ljubica Gatarić.
Trump odlično komunicira sa svojom biračkom bazom, ali mu je komunikacija s međunarodnim partnerima, pa i Europom, manje učinkovita. Američka frustracija dijelom proizlazi iz činjenice da smo godinama zanemarivali obrambene i vojne kapacitete. Prema određenim planovima, SAD se želi osloboditi nekih troškova, povećati svoj strateški prostor, povući dio snaga iz Europe i usredotočiti se na Pacifik - kaže izvanredni profesor međunarodne političke ekonomije na Fakultetu političkih znanosti Kristijan Kotarski.
Kad bi se radila lista najvećih gubitnika promijenjenog ekonomskog kursa SAD-a, Hrvatska bi se u svakom slučaju našla na začelju. Izvoz u Sjedinjene Američke Države čini svega tri posto hrvatskog izvoza, a uvoz još i manje, oko 1,7 posto, što u ovom slučaju djeluje kao olakšanje. Potencijalni gubici došli bi indirektno, preko mogućih jačih lomova kod velikih hrvatskih vanjskotrgovinskih partnera, prvenstveno vodećeg trojca: Njemačke, Italije i Slovenije.
- Koliko su neke zemlje iz mediteranskog kruga bile previše opuštene, tako su Nijemci bili rigidni. Štednje radi, zanemarili su ulaganja u svoju infrastrukturu i obrambene kapacitete, čak su i neke vojne vježbe radili s drškom od metle. Nove okolnosti učinile su njemačku izvozno orijentiranu ekonomiju ranjivom - kaže Kotarski.
"Trebamo strepiti od Kine"
Ipak, kad bi postojala financijsko-politička kladionica, Njemačka bi na njoj sad prošla bolje od Trumpove Amerike, koja ne može izaći na kraj ni s cijenom jaja, a kamoli s cijelim svijetom. Ipak, Kotarski smatra da se i jedni i drugi trebaju bojati - Kine.
- Dio carina ima smisla i svi mi zapravo trebamo strepiti od Kine koja ima politiku agresivnog merkantilizma te nizom državnih alata i subvencija radi na tome da pospješi svoj izvoz. Amerika bi trebala koordinirati svoj odnos prema Kini s EU, no američki predsjednik to ne čini, misli da može sve sam, jer za Europu vjeruje da je dekadentna i na zalasku - kaže Kotarski.
Sve o carinskom ratu SAD-a i EU te poziciji Hrvatske u njemu pročitajte OVDJE.