Da džihadisti u Islamskoj državi drže sve pod kontrolom i nije neka tajna, ali je nevjerojatno do kojih detalja je sve pod njihovim budnim okom. Kontrolira se svaki segment života, i to već od datuma rođenja i reda vožnje autobusa pa čak i pravila igranja stolnog nogometa.
Rodni list ima sve što očekujete – djetetovu težinu, dužinu i službeno potvrđeni datum rođenja, ali uz sve to obavezno mora ići i pečat vlasti Islamske države kao potvrde da je dijete 'ispravno'.
No, to je samo mali dio u nizu službenih dokumenata, koji se odnose na razna pitanja koja rijetko imaju veze s državnim pitanjima. Uredbama se tako određuje kad će se tko cijepiti, na koji način se treba loviti riba, kako rješavati sporove na sudu i slično.
Islamisti sebe vide kao vladu koja propagira vladavinu prava, iako je Islamska država prije svega samoproglašena, dakle ilegalna i potpuno nezakonita, zatim je poznata po tome da gotovo nitko na njezinom području nema nikakva prava, te surovo kažnjavaju sve koji joj se suprostave ili imaju drukčije mišljenje.
ISIS-ovi dokumenti, do kojih je došao i CNN, pružaju pogled u svijet birokracije samoproglašenog kalifata.
Prošlog ljeta, ISIS-ovi borci ušli su u irački grad Mosul. Kada su preuzeli vlast, čelnici su htjeli pokazati kako oni zapravo donose stabilnost građanima i odmah su to pokušali dokazati na primjerima iz svakodnevnog života. Ubrzo su ponovno otvorili Sveučilište u Mosulu, ali su prije toga radikalno promijenili nastavni plan i program.
Neki od predmeta su zabranjeni, poput demokracije i političkih nauka, te hotelski menadžment i turizam i na kraju arheologija. Zabrana arheologije nije previše iznenadila, obzirom da je dio njihove vladavine obilježeno uništavanjem povijesnih artefakta što dovoljno govori o njihovom odnosu prema arhitekturi, ali i civilizaciji općenito.
Hotelskog menedžmenta i turizma nema jer nema ni hotela pod ISIS-ovom vlašću. Hotele koji su postojali do njihovog dolaska su preuzeli ili zatvorili, neke iznajmmili, dok su neki postali obiteljske kuće.
Na Mosulskom sveučilištu ostali su isti profesori i nastavnici, ali ih prisiljavaju da odlaze na predavanja na kojima uče sve o šerijatskim zakonima kako bi naučili što je u Islamskoj državi prihvatljivo, a što ne.
ISIS-ovo Ministarstvo zdravlja otvorilo je bolnice za sve bolesne, a ne samo za ranjene borce. Postoje rodilišta, zdravstvene klinike, čak i mobilni timovi za cijepljenje. To je jedna od stvari, kako je izvijestio CNN-a, koja ISIS razlikuje od grupa sličnim Talibanima koji zabranjuju cijepljenje.
Dok su Talibani branili školovanje djevojaka, ISIS im to omogućuje, ali isto prema određenim pravilima – odvojene su od dječaka i školovanje im je ograničeno dok ne napune 15 godina, a onda više ne mogu ići u školu.
Izvještavanje s područja koje kontrolira ISIS je gotovo nemoguće, ali unatoč tomu svako malo procure neke priče, pa čak i anegdote iz svakodnevnog života u Islamskoj državi.
Tako primjerice nakon svih zabrana i brutalnih zakona koje provode, jedan od zakona brani lov ribe eksplozivom, jer je briga za okoliš jedan od islamskih principa.
Stolni nogomet se može igrati, pod uvjetom da nema klađenja, a figurice ne smiju imati lica, kako bi se spriječilo idoliziranje igrača. Zabrana zabave ide to mjere da se čak za šah, bilijar i slične igre kaže da se ne bi smjele igrati jer muslimani od njih nemaju nikakve koristi, ali su ipak dozvoljene pod uvjetom da se zbog njih ne zanemaruju vjerske obaveze.