Sva je vrata zatvorila stražnjicom. Vesna Pusić upravo je zakoračila u vlastito minsko polje i pitanje je trenutka kad će stati na minu. Izgledi se uhvati za slamku spasa, mjesto glavne tajnice u Ujedinjenim narodima, ravne su znanstvenoj fantastici.
Tako nam govori samo jedan u nizu bivših prijatelja potpredsjednice Vlade i ministrice vanjskih poslova. Raskol u HNS-u u ovim je trenucima u tijeku. Pusić više ne žele za šeficu i istodobno bi svi željeli biti njezini nasljednici.
Predrag Štromar, Ivan Vrdoljak, Matija Posavec, Nada Turina Đurić, pa i Anka Mrak Taritaš, imena su o kojima se šuška. Navodno ustraju na tome da još aktualna predsjednica prije parlamentarnih izbora organizira izvanredni sabor stranke na kojem bi se birao novi šef.
"Čak su rekli da će je, ako to ne napravi, izbaciti iz stranke", kaže nam naš sugovornik.
Objašnjava kako se stranački sabor, prema statutu stranke, uobičajeno saziva nakon parlamentarnih izbora.
"Ali smatraju da se tranzicija ne vodi dobro, da je Vesna veliki teret stranci, da zbog nje stranka gubi u jakim organizacijama", dodaje.
U prilog njihovim tezama idu i rezultati izbora za vijeća mjesnih odbora, koji su se prošle nedjelje održali u Prelogu u Međimurskoj županiji.
Pobijedila je koalicija HDZ-a i HSS-a, a HNS je u koaliciji triju stranaka, na čelu koje je bio SDP, osvojio četiri mandata. Najporaznija činjenica za HNS jest da su na izbore izašli i Čačičevi Reformisti te osvojili dva mandata.
Reformisti su samostalno osvojili 16 posto, dok je koalicija, u kojoj je HNS, dobila 31 posto.
"Pritom Reformisti u Međimurju zasad ne rade previše. Koncentrirani su na Varaždinsku županiju, dok se u Međimurskoj na SDP gleda kao na jaku stranku. Ovi izbori su vrlo indikativni", govori nam sugovornik.
Ako se može suditi prema ovim rezultatima, Pusić bi se Radimir Čačić i te kako mogao obiti o glavu. Rasipanje HNS-a zapravo je i počelo s njegovim izbacivanjem iz stranke.
Ubrzo za njim otišli su i Natalija Martinčević i Petar Baranović, dotad jedni od glasnijih HNS-ovih saborskih zastupnika. Zaredala su se zatim i preseljenja u Dubrovniku - 30-ak ljudi napustilo je HNS, a prije oko mjesec dana još je jedna saborska zastupnica, Vesna Sabolić, prešla u Reformiste.
"Središnji odbor HNS-a dogovoren je za 9. svibnja i tada će se otvoriti i službena rasprava o izvanrednim unutarstranačkim izborima", najavljuje nam izvor.
Predrag Štromar, smatraju upućeni, ima najveće izglede. Naime, prema statutu, delegati koji glasaju biraju se prema snazi organizacije.
Prema tome, uvjerljivo najviše delegata dolazi iz Varaždinske županije, koja drži 35 posto članstva HNS-a. Upravo zato najveći su izgledi varaždinskog župana Štromara.
No njegova pobjeda ne odgovara onima drugima. Šanse da HNS preživi, kaže nam sugovornik, izrazito su male.
Sve da Vesna pristane na izvanredni stranački sabor, stranka je gotova. Teško je da će itko od kandidata koji se spominju uspjeti skupiti većinu. Uspije li to Štromaru, međimurski župan Matija Posavec neće htjeti ostati s njim u stranci.
Kad bi šef HNS-a postao Posavec, Štromar ne bi mogao podnijeti da je on iznad njega, govori nam sugovornik i dodaje kako je i sam Štromar nedavno najavio da HNS više neće imati jakog lidera.
A to, smatraju HNS-ovci, više nije ni Pusić. S obzirom na to da problem u vodstvu žele riješiti prije parlamentarnih izbora, izvjesno je da će u pitanje doći i njezine pozicije u Vladi - mjesto potpredsjednice i ministrice vanjskih poslova.
Kako kažu upućeni, to je pitanje odnosa koalicijskih partnera. Drugim riječima, o ostanku ili odlasku Vesne Pusić iz Vlade odlučivat će premijer Zoran Milanović. Njoj je pak trenutačno mnogo važnije mišljenje predsjednice Kolinde Grabar Kitarović.
"Ona je potpuno fokusirana na svoju osobnu karijeru. Uvijek je i bila. Nedavno je izjavila da može raditi još 30 godina, a njoj je 65. To stvarno govori o nezajažljivoj ambiciji", kaže nam bivši prijatelj Vesne Pusić.
To potvrđuje i sama kandidatura za mjesto generalne tajnice Ujedinjenih naroda.
"Ta kandidatura apsolutno nadilazi njezin politički potencijal. Da se kandidirala na neko niže mjesto u UN-u možda bi imala više izgleda. Ovako, teško. Ona ne može dobiti ruski glas, dok za sebe govori da je američki čovjek", govori nam sugovornik.
Dio analitičara ipak vjeruje kako izgledi da Pusić zasjedne na čelo UN-a i nisu tako nemogući. Tu je ključna potpora predsjednice, čega je Vesna Pusić i te kako svjesna. Svjeoči tome i njezina komunikacija.
Dok se Milanović nonšalantno, bez ikakve isprike, nije pojavio na Pantovčaku, Pusić je pristojno odgovorila na poziv predsjedice. Prvo joj se opravdala što ne može doći zbog prije dogovorenog službenog puta u BiH, a zatim su se i susrele.
Štoviše, složile su se o političkoj polarizaciji u Hrvatskoj. Velik je to komunikacijski obrat potpredsjednice Vlade, koja je na dan pobjede Grabar Kitarović baratala isključivo kritikama.
"U kampanji je imala retoriku podjele, retoriku nacionalističkog ekstremizma, retoriku koja nas vraća u ‘90-te. To ovoj zemlji ne treba. Treba joj predsjednik, predsjednica koja objedinjuje zemlju. Morat će se ponašati kao predsjednica Hrvatske, a ne kao glasnogovornica HDZ-a, kao što se ponašala u kampanji", nizala je Pusić zamjerke nakon predsjedničkih izbora.
Oni koji je poznaju objašnjavaju nam otkud ovakav obrat.
"Predsjednica je izabrana i kao takva zaslužuje poštovanje. Međutim, gospođa Pusić ne djeluje iz tog osjećaja poštivanja ustanove. Reakcija kad je predsjednica izabrana, dijametralna je njezinu kasnijem ponašanju. S 1. ožujka, shvatila je da bez podrške predsjednice ne može ništa. Povukla je ručnu i odjednom postala s njom jako dobra", govori nam poznavatelj odnosa u HNS-u dodajući kako je Pusić istodobno otpisala sve koji su dosad bili uz nju.
"O Čačiću sve znate. Mrak Taritaš se okrenula protiv nje. S Andreom Zlatar Violić je završila tako kako je završila. Nije očuvala nijedan ljudski odnos", zaključuje znanac Vesne Pusić.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Express.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Express.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Vesna Pusić nije osoba koja može dobiti glasače,jer ima u njoj nešto što ljude odbija.Verujem da se žele riješiti predsjednice stranke.HNS je nebitan kada je u pitanju rejting,jer ne prelazi izborni "prag"