Top News
40081 prikaza

Krhki mir na Balkanu: Srbija na Kosovo šalje vojsku?

Titel: Združena taktička vježba s bojevim gađanjem Stoljeće pobjednika 1918-2018
Srdjan Ilic (PIXSELL)
Kosovo će 14. prosinca glasati o službenoj vojsci Kosova, što je u Beogradu dočekano oštrim reakcijama

Koliko je krhki mir na Balkanu pokazuju nove iskre između Srbije i Kosova. Sve je počelo najavom s Kosova kako će 14. prosinca u parlamentu glasati o vojsci Kosova. Točnije, Kadri Veselji na svom je profilu na Facebooku napisao: "14. prosinca službeno ćemo imati kosovsku vojsku. Ovo je datum kada ćemo u kosovskom parlamentu glasati za transformaciju KBS u vojsku. Sretno i čestitke svima od nas".

Na reakcije iz Srbije nije se dugo čekalo, pa je tako prva reagirala premijerka Ana Brnabić, koja nije skrivala da je jedna od opcija o kojima Srbija razmatra i slanje svoje vojske na Kosovo.

"Nadam se da nikada nećemo morati upotrijebiti svoju vojsku, ali, nažalost,mislim da je to u ovom trenutku jedna od opcija na stolu, jer ne možemo gledati novo etničko čišćenje i nove oluje iako (premijer Albanije) Edi Rama na njih poziva", rekla je Brnabić.

Ana Brnabić | Author: Srdjan Ilic (PIXSELL) Srdjan Ilic (PIXSELL)
Prilično dramatično se oglasio i predsjednik Aleksandar Vučić, koji je rekao da ne vjeruje da će doći do rata i to nakon što je dobar dio uglednih europskih medija objavilo bi Balkan opet mogao ući u oružani sukob.

"Ne volim tu riječ ni koristiti, čini mi se da ljudi u Prištini danas ne razumiju razmjere katastrofe koje mogu izazvati i molim ih da to pokušaju shvatiti. Kada imate ovako nepredvidljivog protivnika, onda ovo svakako jest problem", rekao je Vučić.

Naime, Srbija tvrdi kako će se kosovska vojska koristiti za protjerivanje srpske manjine sa Kosova, a vojska bi trebala imati 4.000 pripadnika. Ono što Europsku uniju smiruje je činjenica da će se Srbija teško usuditi poslati svoju vojsku na Kosovu prije svega radi planova Srbije o pristupanju Europskoj uniji. Najave Ane Brnabić stoga tumače kao pokušaje da se osvoji pokoji pozitivan bod i dobije naklonost nacionalista u Srbiji.

No, kosovski premijer Ramush Haradinaj tvrdi kako Kosovo svoju vojsku formira "za Afganistan i Irak" i "da bi pomogli drugim zemljama“ te ističe da nije prijetnja kosovskim Srbima koje poziva da se pridruže budućoj armiji.

Haradinaj je ocijenio da su navodi kako Kosovo "formira vojsku za sjever", većinski naseljen Srbima, "čista laž“ te naglašava da "neće biti rata", prenosi portal Kossev.

Kadri Veseli | Author: Facebook Facebook
Na izjavu Haradinaja uzvratio je ministar obrane Aleksandar Vulin ironičnom ocijenom kako su "Albanci sa Kosova već i u Iraku i Afganistanu i Siriji i svugdje gdje su teroristi Al Qaede i i Islamske države".

"Ako Haradinaj želi slati Albance sa Kosova i Metohije u Irak i Afganistan, ne treba za to pokušavati napraviti vojsku", rekao je Vulin.

U jeku prijepora Beograda i Prištine iz Bruxellesa stiže poruka da je sada "loš trenutak" za preustroj Kosovskih sigurnosnih snaga (KBS) u kosovsku vojsku.

"Takav korak dolazi u pogrešno vrijeme, suprotan je preporukama brojnih NATO saveznika i može imati ozbiljne posljedice po kosovske euroatlantske integracije", poručio je glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg.

Naglasio je kako NATO podržava KBS u sadašnjem mandatu i da svaka transformacija mora biti sukladna ustavu Kosova.

Veselin Šljivančanin Ratni zločinac Top News Šljivančanin širi paniku: Hrvati idu u rat protiv Srba

Beograd to tumači kao obvezu kosovskih vlasti da za strateška pitanja, poput formiranja vojske, suglasnost mora dati i srpska strana, a Prištinu optužuje da je, nedavnim usvajanjem seta zakona u parlamentu Kosova, pokušala tu obvezu izbjeći.  

Stoltenbergu je stigao odgovor iz Prištine kako kosovske vlasti nisu bile u prilici objasniti svoje planove i namjere partnerima iz NATO čijim članom Kosovo kani postati.

Dužnosnik KBS-a Burim Ramadani ocijenio je da u porukama NATO dužnosnika "nema mjesta konfuziji". "Transformacija KBS sukladna je bilateralnim i multilateralnim obvezama država članica NATO, kao i misije NATO na Kosovu ", prenosi Ramadanija prištinski portal Gazeta Expres.

Stoltenbergovu poruku Ramadani tumači kao kao posljedicu "poteškoća koje NATO ima po pitanju konsenzusa", jer postoje države članice koje ne priznaju Kosovo.

Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić ocijenio je ranije da su okolnosti u međunarodnoj zajednici takve da je Srbija "stjerana u kut".

"Što se formiranja vojske Kosova tiče, kažem još jednom stjerali su nas u kut. Ostaje nam da se i dalje zalažemo za mir. Cijela moja politika je bila utemeljena na tome da se zaštite naši nacionalni interesi. I to će i dalje  biti moja politika", rekao je Vučić.

  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Express.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Express.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • Krešimir4 15:10 07.Prosinac 2018.

    Mogla bi srbadija opet dopit po repu, stvarno su šaka jada!

  • sasa 13:53 07.Prosinac 2018.

    Nerazumijem,zasto Srpska vlada ne pokrene postupak priznanja Kosovo( izglasati neki referendum o priznanje itd)nego stalno neki kur ac,nezeli da se kosovo uclani u Interpool ( to je anti kriminelna organizaji) nezeli ono ovo itd,koji kur ac Srbija zeli,zar nezele priznat ... prikaži još! da je Slobodan Milosevic izgubio sva 4 rata ( Slovenija,Hrvatska,Bosnia&Hercegovina,Kosovo) Jedino ce priznanjem Republike Kosovo ce ubrzati dugotrajni mir na balkanu,Srbija nije svjesna koliko stetu je napravila

  • Avatar hircus
    hircus 06:02 07.Prosinac 2018.

    ajde jednom već pamet u glavu i ponašajte se kao normalni ljudi,jer kako razmišljate,u dojčlandu isto žive srbi,po vama bi uskoro i to trebala biti srpska zemlja.pa vi,gdje se okrenete,svugdje vidite neprijatelja.nastavite li,ostat će vam beogradski pašaluk.