Veleposlanica EU-a u Albaniji hrvatska diplomatkinja Romana Vlahutin i cijela njena obitelj pod 24-satnom su zaštitom policije u Tirani. Austrijski Der Standard navodi da su razlog takvog njenog tretmana učestale prijetnje u posljednje vrijeme koje joj stižu zbog pravosudnih reformi koje ona u ime EU-a zastupa u toj "endemski korumpiranoj" kandidatkinji za članstvo u Uniji.
Kako se posljednjih dana na jednom od lokalnih portala pojavila vijest o navodnoj istrazi protiv Vlahutin da je kao šefica Ureda EU-a u Tirani odobrila kupnju vile u rezidencijalnoj četvrti po cijeni upola višoj od realne, EU je to demantirala, nazvavši priču "isfabriciranom". "Veleposlanica i njen tim imaju punu podršku i povjerenje zbog svoje posvećenosti misiji i profesionalnosti", pripćio je ured visoke povjerenice EU-a za vanjsku politiku i sigurnost Federice Mogherini.
Priču o navodnom slučaju prenio je nedavno i Express. Međutim, kako su naknadne informacije i pozadina slučaja pokazali da su i veleposlanica Vlahutin i veleposlanik SAD-a u Tirani Donald Lu zapravo na udaru dijela političkih i posebno krugova organiziranog kriminala u Albaniji, redakcija Expressa se veleposlanici ispričava. Pritisci u toj zemlji protiv dvoje veleslanika naglo su eksplodirali otkako je Albanija u studenom prošle godine potvrđena kao kandidatkinja za punopravno članstvo u EU.
I dok je ta zemlja u mnogim područjima pokazala nekad i iznenađujuće brz napredak, pravosuđe se pokazalo kao poveći problem u čijem rješavanju, borbi protiv korupcije i reforme pravosuđa, direktno sudjeluju EU i SAD. Kako se doznaje iz upućenih krugova, prijenjama je izložena i Genoveva Ruiz Calavera iz Europske komisije.
Ona, Vlahutin i Lu članovi su komisije koja provjerava suce i državne odvjetnike u Albaniji, te u konačnici ima ovlasti pokrenuti eliminaciju iz pravosudnog sustava onih sudaca i državnih odvjetnika za koje utvrdi da su korumpirani. Posebno velike ovlasti imaju Vlahutin i Lu koji daju konačni pravorijek je li konkretnim slučajevima netko iz pravosudnih krugova povezan s nekim iz svijeta politike ili organiziranog kriminala.
Prema aktualnoj listi percepcije korumpiranosti Transparency Internationala, od 175 zemalja Albanija je 83. na svijetu, otprilike u društvu BiH, Jamajke i Lesota, te je po stupnju korupcije svrstana u "vrlo korumpirane". Međutim, posljednjih godinu, dvije, otkako je Albanija ušla u pregovarački pretpristupni proces za članstvo u EU, ta zemlja je naglo počela iskorijenjivati spregu organiziranog kriminala, politike i nekih bogatih tranzicijskih lordova.
A to je onda dovelo do otpora kriminalne mreže koji je kulminirao početkom ove godine. Nakon potvrđivanja statusa kandidata Albaniji, u Tirani je vrlo brzo postalo jasno da korumpirani suci i državni odvjetnici imaju jako puno razloga za strahovati i za svoj posao i za svoje imetke koje su stekli redovitim primanjima basnoslovnog mita.
Na sve to jako je loše sjelo i kad je nedavno ministar pravosuđa Petrit Vasili iz Socijalističkog pokreta za integraciju, ranije ministar i u vladi Salija Berishe, predbacio albansko-EU-američkoj komisiji da je protuzakonita, te da se njome krše zakoni i ustav Republike Albanije. Njegov istup, međutim, nije bio posebno plodonosan jer je njegova stranka u vladajućoj koaliciji tek manji partner Socijalističkoj partiji Albanije premijera Edija Rame.
Rama je, zapravo, najviša instanca s kojom predstavnici EU-a, EK i SAD-a surađuju u iskorijenjivanju korupcije i kriminala u pravosuđu i politici. U takvoj situaciji odnedavno je krenula i antipropagandna kampanja protiv stranih predstavnika u Albaniji, posebno protiv Vlahutin, u čemu u Albaniji sudjeluje jedan manji dio medija. Pokušavajući je diskreditirati, imputiraju joj se i stvari poput "posebnih veza" s milijarderom i mecenom Georgeom Sorosem. Zanimljivo je da se slična stvar trenutačno događa i u Makedoniji zbog identičnih razloga.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Express.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Express.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Zanimljiv članak! U JL prenose tekst HINA-e, po kojem je policijska zaštita za velepslanicu EU "prvi glas", odn. kako tvrdi Maja Kocijančič, glasnogovornica visoke predstavnice EU Federice Mogherini, ne raspolažu takvim informacijama. Ovdje se pak, tvrdi suprotno? O navodno "isfabriciranoj" ... prikaži još! priči o istrazi oko kupovine debelo preplaćene vile (korupcija), koju je iznio "lokalni portal" sa sjedištem u Bruxellesu (!?) bruji čitav establišment tamo. Tko tu koga? Zašto se ovi ispričavaju?