Abubakar Shekau je vođa nigerijske islamističke militantne grupe Boko Haram posljednjih šest godina. Teško da je ikada postojao terorist o kojem se toliko malo zna. Jedino što se o njemu sa sigurnošću može reći jest da je vješt u izbjegavanju smrti. Nigerijske i kamerunske trupe su više puta tvrdile da su ga likvidirale međutim on se svaki put iznova javljao i proganjao ih.
Pod njegovim vodstvom Boko Haram neprestano evoluira i raste međutim nikome još nije jasno u kojem smjeru. Unatoč tome što su pripadnici Boko Harama prošle godine sklopili savez s Islamskom državom nisu prilagodili strategiju samoproglašenom "kalifatu". I dalje se oslanjaju više na asimetrične terorističke taktike nego na zauzimanje teritorija.
Pentagon je prošlog tjedna presreo pošiljku oružja Islamske države, namijenjenu borcima Boko Harama u Libiji, što je potvrdilo sumnje da dvije terorističke organizacije usko surađuju. Ipak, mnogo toga što se tiče njihovih krajnjih namjera i dalje je obavijeno misterijom. Najvažnije pitanje te misterije je upravo Abubakar Shekau. Neki koji su ga znali kada je bio mlad tvrde da to nije taj čovjek koji se pojavljuje na propagandnim snimcima i da je njegovo ime preuzeo čitav niz dvojnika.
Gotovo sve što se o Shekau usko je povezano sa evolucijom Boko Harama zadnjih šest godina. Navodno je rođen u nepristupačnom selu blizu granice Nigerije i Nigera, 70-ih ili 80-ih godina. Veoma mladog, otac ga je poslao na obrazovanje u nigerijski grad Maiduguri. O njegovom učenju računa je vodio karizmatični propovjednik Mohammed Yusuf čiji je sin nedavno dao izjavu za New York Times i rekao da je budući lider militanata bio najproblematičniji od svih učenika njegovog oca.
Nakon što je zbog radikalizma izbačen iz škole prešao je na Fakultet prava i islamskih studija države Borno gdje je upoznao jednog od budućih zapovjednika Boko Harama Mamana Nura. Upravo Nur ga je upoznao s radom Boko Harama. Netom prije nego što je u sukobu s policijom 2009. tadašnji lider brutalno pogubljen navodno je imenovao Shekaua za zamjenika.
U tom sukobu je i sam Shekau ranjen te se povukao na godinu dana u inozemstvo samo da bi se vratio 2010. godine jači nego ikada. Podigao je Boko Haram ponovno na noge, okupio pristalice ideje da bi trebalo osvetiti smrt prijašnjeg lidera i nametnuo se kao agresivna dominantna ličnost. Proveo je brutalnu kampanju koja će dovesti do smrti više od 15.000 ljudi u narednih pet godina.
Boko Haram mutira toliko brzo da je čak i obavještajnim službama teško pratiti sve promjene grupe. Za manje od deset godina prešao je put od lokalne sekte do najveće sigurnosne prijetnje na afričkom kontinentu.
(Newsweek.rs/Foreign Policy)