U Litvi su nakon vojne vježbe na poligonu koji se nalazi blizu granice s Bjelorusijom u utorak nestala četvorica američkih vojnika. Njihovo oklopno vozilo za spašavanje M88 Hercules, teško nekoliko tona, pronađeno je na poligonu zaglavljeno u blatu na oko pet metara dubine.
"Ne možemo potvrditi ima li vojnika u vozilu", rekla je u četvrtak litavska ministrica obrane Dovile Šakalienekoja je, kao i litavski premijer Gintautas Paluckas, došla na poligon koji se nalazi 50-ak kilometara sjeveroistočno od glavnog grada Vilniusa.
Vojnici su bili smješteni u američkom vojnom kampu Camp Herkus unutar područja za obuku Pabradė. Kamp je osnovan u kolovozu 2021. godine, objavilo je tada litvansko Ministarstvo nacionalne obrane. Glavna mu je svrha smještaj vojnika američke vojske u Litvi, blizu Kalinjingrada. Opremljen je, litavskim oružanim snagama, za smještaj do 700 vojnika, ili 1000 na kratkoročnoj osnovi.
Američki ministar obrane Pete Hegseth objavio je na X-u u srijedu navečer da su četvorica vojnika nestala za vrijeme "planirane taktičke obuke".
"Nećemo stati dok naši vojnici ne budu pronađeni", rekao je. Šef litavske vojske Raimundas Vaikšnoras opisao je operaciju potrage i spašavanja kao tehnički vrlo složenu.
"To se odvija u močvarnom području koje se još uvijek isušuje, rekao je.
U Europi je 84.000 američkih vojnika
Početkom 2025., Sjedinjene Države imale su gotovo 84.000 vojnika u Europi, prema Europskom zapovjedništvu Sjedinjenih Država (EUCOM). Ukupni iznos varira zbog planiranih vježbi i redovitih rotacija trupa unutar i izvan kontinenta.

Više od 40 američkih vojnih baza prostire se cijelim kontinentom, od sjeverozapadnog Grenlanda do turske granice s Rusijom. Većina baza koncentrirana je u središnjoj Europi — prvenstveno u Njemačkoj, Italiji, Poljskoj i Ujedinjenom Kraljevstvu. Mnoge od ovih baza također su interoperabilne s NATO-om, što znači da američke trupe rade zajedno s državama članicama Saveza kako bi osigurale koheziju u procesima, tehnologijama, informacijskim mrežama i radnoj snazi Saveza.
Broj američkih vojnika u Estoniji, Latviji i Litvi povećao se posljednjih godina, posebice zbog sigurnosne situacije nakon ruske invazije na Ukrajinu. U Estoniji ih je oko 700, u Latviji 600-tinjak, a u Litvi ih je 1000, a u Poljskoj još 14.000. Ove brojke podložne su promjenama na temelju promjenjivih vojnih rotacija i obrambenih strategija NATO-a u regiji, tako da ukupni broj može varirati u bilo kojem trenutku.
Međutim, američke snage na Baltiku prvenstveno su usmjerene (ili su bile) na jačanje NATO-ovog odvraćanja od potencijalnih prijetnji, posebice iz Rusije.