Top News
796 prikaza

Rusija: U Moskvi uhitili jednog od vođa opozicije

Prosvjedi u Moskvi, 26. 03. 2017.
1/6
TATYANA MAKEYEVA/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL;
Prosvjedi koje je organizirao Aleksej Navalni moguće je da su najveći u Rusiji još od 2011.

Nedjeljni prosvjedi desetaka tisuća ljudi po ruskim gradovima eskalirali su oko podne kada su ruski interventni policajci u Moskvi uhitili jednog od opozicijskih lidera Aleksandra Navalnog. Od medija, očevidac njegovog uhićenja bio je Reutersov fotoreporter Maksim Šemetov koji je Navalnog uspio fotografirati kroz vrata policijskog autobusa. Čim su ga policajci ugurali u autobus, stotine prosvjednika natiskale su se oko vozila i pokušale spriječiti da Navalnog odvezu.

Posljednje prosvjede Navalni je sazvao protiv korupcije. On je početkom ožujka na svom vrlo praćenom blogu optužio premijera Dmitrija Medvedeva kao odgovornog za navodnu širokoprisutnu korupciju najviših državnih dužnosnika. Još ranije Navalni je optuživao Medvedeva da je protuzakonito zgrnuo ogromno bogatstvo poput vila, jahti i sličnog.

Aleksandar Vučić Ide u Moskvu Ekonomix Vučić: 'Rusi preuzimaju Agrokor, o tome ću pričati s Putinom'

Na moskovskom prosvjedu intervenirala je policija nakon što vlasti demonstrantima nisu dopustile održavanje u centru grada, a demonstranti su odbili ponuđene lokacije u predgrađima Moskve, navodi DPA. Navalni je inače u veljači u ponovljenom procesu osuđen na uvjetnu kaznu od pet godina nakon suđenja po optužbi da je 2009. ilegalno iz državne šume odnio debla i prodao ih na crnom tržištu za 250.000 eura.

Navalni je suđenje nazvao "političkim procesom", Europski sud za ljudska prava ocijenio je da suđenje nije bilo pošteno. On je sada po toj presudi na uvjetnoj slobodi, ali mu ona visi nad glavom u slučaju kandidature za predsjednika Ruske Federacije koju je najavio za izbore 2018. Kandidature su najavili i krajnje desni populist Vladimir Žirinovski te liberal Grigorij Javlinski, no oni praktično nemaju nikakve šanse.

Posljednji prosvjedi najveći su još od velikih prosvjeda 2011. Kolikih su točno razmjera zapadnim je agencijama teško procijeniti jer su ih državni mediji jedva popratili, tako da je ostalo samo na društvenim mrežama i nezavisnim medijima, u pravilu manjima, koji su, osim Moskve, navodili Krasnojarsk, Novosibirsk, Tomsk i Vladivostok. Navodno je u tim prosvjedima bilo mnoštvo uhićenja.

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.