Američke vlasti zabranile su zaposlenicima američke vlade u Kini, članovima njihovih obitelji i ugovornim suradnicima sa sigurnosnim dozvolama upuštanje u "romantične ili seksualne odnose" s kineskim državljanima, izvijestio je Associated Press pozivajući se na izvore.
Prema njihovim riječima, takvu je zabranu uveo američki veleposlanik u Pekingu Nicholas Burns u siječnju, malo prije svog odlaska iz Kine. Službenici su o zabrani obaviješteni usmeno i e-mailom, ali nije službeno objavljeno. Agencija je napomenula da nije mogla točno saznati kako američke vlasti tumače izraz "romantični ili seksualni odnos" u ovom slučaju.
Zabrana se odnosi na sve američke misije u kontinentalnoj Kini, uključujući veleposlanstvo u Pekingu i konzulate u Guangzhou, Šangaju,Shenyangu i Wuhanu, kao i američki konzulat u Hong Kongu. Nova politika ne odnosi se na američko osoblje koje radi izvan Kine.
Američki dužnosnici koji već imaju odnose s kineskim državljanima mogli bi podnijeti zahtjev da za njih naprave iznimku, rekli su izvori. Ako budu odbijeni, dužnosnici će morati prekinuti vezu ili napustiti svoja mjesta, rekli su sugovornici za Associated Press. Svatko tko prekrši zabranu morat će odmah napustiti Kinu.
Kako napominje AP, u ljeto 2024. američkim zaposlenicima u Kini bilo je zabranjeno stupati u romantične ili seksualne odnose s kineskim državljanima koji rade na sigurnosnim i drugim poslovima podrške u veleposlanstvu i pet američkih konzulata u Kini.
Američki State Department rekao je da ne komentira unutarnja pitanja. Vijeće za nacionalnu sigurnost uputilo je pitanja State Departmentu. Bivši američki veleposlanik u Pekingu Nicholas Burns nije odgovorio na upit AP-a.
Stroga pravila vezana uz odnose sa strancima, poznata kao "politika pobratimljenja", bila su raširena tijekom Hladnog rata. Deklasificirani dokumenti State Departmenta pokazuju da su 1987. američki dužnosnici zabranili dužnosnicima koji su radili u SSSR-u, Kini i zemljama sovjetskog bloka da se sprijateljuju, izlaze ili imaju seks s lokalnim stanovništvom. Ova zabrana uvedena je nakon što je sovjetska špijunka u Moskvi zavela američkog marinca. Nakon raspada SSSR-a 1991. godine ograničenja su ublažena. Od Hladnog rata nije zabilježena takva politika. Nije poznato primjenjuje li se ta politika i u drugim zemljama, takvi podaci su klasificirani.
U Kini slična ograničenja nisu bila na snazi već dugi niz godina. Prije nego što je američka zabrana uvedena u siječnju 2025. godine, američki dužnosnici u Kini morali su prijaviti svaki intimni kontakt s kineskim građanima, ali im nije bilo izričito zabranjeno upuštanje u romantične ili seksualne odnose.
Američki diplomati i obavještajni stručnjaci kažu da Peking aktivno koristi praksu takozvane "medene zamke" (odnosno uspostavljanja seksualnog kontakta s pravom osobom) kako bi dobio pristup američkim tajnama, primjećuje AP. Na to se upozoravaju američki dužnosnici koji putuju na posao u Kinu. Za njih se pripremaju prezentacije koje govore o konkretnim slučajevima u kojima su kineske obavještajne službe slale atraktivne žene da zavedu američke diplomate.