Da nije žalosno, bilo bi smiješno. Ovih dana opet se postavilo vječno pitanje - čiji je Nikola Tesla. Kako prenosi srpski portal B92, Ministarstvo kulture i informiranja Srbije reagiralo je na vijest da će Hrvatska na Svjetskoj izložbi 'Dubai Expo 2020' uz Fausta Vrančića i Matu Rimca, predstaviti Nikolu Teslu kao svog znanstvenika i inovatora.
"Nedopustiv je pokušaj prisvajanja ovog srpskog naučnika koga celokupna svetska javnost prepoznaje i pamti kao Srbina koji je veliki deo svog života proveo u Americi", piše u saopštenju Ministarstva.
"Do sada nebrojeno puta ponovljen pokušaj prisvajanja srpskog znanstvenika i neprimjereno krivotvorenje istine neće donijeti nikakvo dobro niti dobit Hrvatskoj", ističe se u priopćenju Ministarstva kulture i informiranja Republike Srbije.
Nije ovo prvi put da se Hrvatska i Srbija prepiru oko vlasništva nad najvećim znanstvenikom koji se rodio na ovim prostorima. Ispisani su kilometri tekstova u kojima i hrvatski i srpski povjesničari i razni 'znalci' dokazuju da je Tesla Srbin, odnosno Hrvat.
Posljednji put bilo je to – evo nema mjesec dana, baš povodom njegovog rođendana 10. srpnja. Srpska manjina u Mađarskoj protestirala je u susjednoj zemlji jer se u mađarskim udžbenicima povijesti Teslu predstavlja kao znanstvenika hrvatske pripadnosti.
"Tesla je fizičar, pronalazač i elektroinženjer hrvatskog podrijetla", prenosi RTV dio teksta iz udžbenika povijesti u izdanju Nacionalnog zavoda za izdavanje udžbenika u Mađarskoj.
"S tim problemom se suočavamo već desetljećima, pa smo svojedobno našu školu nazvali baš po Nikoli Tesli, kako to ne bi učinila hrvatska zajednica u Mađarskoj“, izjavila je prije mjesec dana ravnateljica vrtića, osnovne škole, gimnazije i đačkog kolegija Nikola Tesla u Budimpešti, Jovanka Lastić.
Kako je najavila, "na sljedećoj sjednici Nacionalnog vijeća za izdavanje udžbenika, iznijet će svoje stajalište o tom problemu“ iako, kako je rekla, ne vjeruje da će išta promijeniti jer je 'jak lobi i utjecaj hrvatske zajednice u Mađarskoj'.
Bitka oko Nikole Tesle dakle, vodi se i izvan granica dvije države koje ga svojataju.
Svađa u Madridu
I prije četiri godine postavilo se isto pitanje, a povod je bila izložba Madridu. U zgradi španjolske telekomunikacijske tvrtke Telefonice organizirali su, kako su tvrdili – najveću izložbu o Tesli u povijesti. Deseci tisuća Španjolaca i turista iz cijelog svijeta posjetilo je izložbu koja se reklamirala po cijelom gradu.
Izložbu su organizirali Muzej Nikole Tesle iz Beograda i Zaklada Telefonice, a pokrovitelj je bilo srbijansko veleposlanstvo u španjolskom glavnom gradu. Naravno – o Teslinoj domovini Hrvatskoj – ni riječi.
Na ulazu je pisalo doslovno ovako: "Nikola Tesla rodio se 1856. u Smiljanu, srpskom selu u Austrijskom Carstvu".
Odmah se oglasilo hrvatsko veleposlanstvo i kontaktiralo organizatore
"Istaknuli smo da je Tesla rođen u Smiljanu u Hrvatskoj i da je poznata njegova izjava 'ponosim se srpskim rodom i hrvatskom domovinom'", rekla je Karmen Šešelja, savjetnica u hrvatskom veleposlanstvu.
I prije toga vodile su se polemike oko ovog genija koji je unaprijedio kvalitetu života cijelom čovječanstvu. Tako se spominje nikad objavljeni Teslin dnevnik, koji se navodno čuva u Beogradu od očiju javnosti jer u njemu na 55. stranici piše:
“Drago mi je što me i Hrvati smatraju svojim jer su moji preci hrvatski koljenovići Draganići iz Zadra. Kao hrvatski plemići u 16. stoljeću došli su u Liku i tu ostali. U Liku su moji prapreci došli preko Novog Vinodola. Preci moje majke, Kalinići, također su hrvatski plemići iz Novog Vinodola. Moj pradjed stjecajem okolnosti morao je otići u Bosansku krajinu (turska Hrvatska) i tamo se oženio pravoslavnom djevojkom i prešao na pravoslavlje. On je imao isturene prednje zube pa ga je narod prozvao Tesla prema alatki kojom se obrađuje drvo i otud i moje sadašnje prezime Tesla. To je zapravo nadimak. Moj djed je bio časnik u ličkoj regimenti, a moj otac pravoslavni prota!“
Istovremeno, Srbija negira bilo kakvu vezu Nikole Tesle s Hrvatskom. Oni tvrde da je Smiljan u vrijeme Teslinog rođenja bio dio Vojne krajine u Austrijskom Carstvu u Habsburškoj Monarhiji, a ona je ukinuta i vraćena Hrvatskoj 1881. godine, dakle kad je Tesla već otišao u inozemstvo na školovanje.
Zato neki srpski povjesničari smatraju da Vojna krajina u vrijeme Teslinog rođenja nije imala nikakve veze s Hrvatskom. Iz toga izvlače nevjerojatnu tezu da je Smiljan kasnije bio u Jugoslaviji, i tek od proglašenja nezavisnosti Republike Hrvatske, postaje dio teritorija ove države.
No, ipak postoji jedan zapis koji datira iz 1936. kad mu je Vladko Maček poslao čestitku za 80. rođendan u kojoj je pisalo:"Velikom sinu naroda srbskoga a domovine Hrvatske, vodji čovječanstva u borbi sa prirodom, čestita u ime hrvatskog naroda dr. Vladko Maček."
Tesla je odgovorio: "Hvala na mnogo cijenjenoj čestitki i počasti. Jednako se ponosim moga srbskoga roda i moje hrvatske domovine. Živili svi Jugoslaveni. Nikola Tesla.".
Činjenica je da je Republika Hrvatska dugo godina izbjegavala Tesli odati priznanje koje je ovaj velikan zaslužio. Ne treba zaboraviti da mu je u Gospiću još 1981. godine postavljen spomenik kojeg su primitivci u redovima hrvatskih snaga tijekom Domovinskog rata uništili, zajedno s muzejem i Teslinom rodnom kućom.
Tek 2006. godine njegova kuća u rodnom Smiljanu obnavlja se i pretvara u muzej, i tek iste godine u središtu Zagreba postavljen je spomenik na početku ulice koja nosi njegovo ime. No, izgubili smo dugih 15 godina. U Beogradu se baš te 2006. godine otvara obnovljeni beogradski aerodrom koji dobiva ime po Nikoli Tesli, a činjenica je da je u glavnom gradu bivše države, a danas Srbije, Teslin muzej otvoren još davne 1952.
No, ova svađa između Srba i Hrvata i svojatanje Tesle neće tako skoro prestati. Bilo bi zanimljivo vidjeti jednog dana, kad umre recimo Elon Musk, hoće li se tako prepucavati jednog dana Južnoafrička republika, Kanada i SAD. Naime, Musk, koji je svoj najvažniji proizvod – električni automobil – nazvao upravo po Nikoli Tesli – ima sva tri državljanstva. U JAR-u je rođen 1971., u Kanadi je živio od 1989. do 2002., a od tada je u SAD-u gdje se i proslavio.
Bit će da je Simo Rajić, Srbin iz Hrvatske, bio sasvim u pravu kad je prije dvije godine rekao:
"Mislim da je Tesla blago koje pripada čovječanstvu u cjelini. Kako ga razvlače, mislim da bi Tesla danas rekao - 'stidim se svojeg srpskog porijekla i svoje hrvatske domovine'. Znate, mali narodi bi silom htjeli biti veliki, a ne znaju kako se istovremeno može biti malim, a ujedno velikim narodom."
Mogli bi se složiti. Tesla je odavno postao prevelik i za Hrvatsku i za Srbiju.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Express.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Express.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
LoL! Što ono reče Tesla? Ponosim se srpskim rodom i kojom ono domovinom? Pa nije srbija svugdje gdje žive Srbi. Ili bi opet ratovali? Nabijem vas bolesne.
= nije na um palo da tog hrvatskog državljanina i pripadnika hrvatske pravoslavne crkve svojataju kao svoga državljanina, samo za to, što se teslina vjeroispovijest preklapala s većinskom vjerskom konfesijom koja je dominantna bila u gore spomenutim državama.
Srbija se opet buni: "Hrvati nam kradu Teslu" hahahahaha..... tesla srbin?😮 imaju li srbi (za ovu tvrdnju) bilo kakav relevantan dokaz, (teslinu putovnicu, rodni list, iskaz narodnosti) osim kontinuirano gadljive veliko srpske laži 👎 zanimljivo, tesla "srbin", 😮a, ni trenutka ... prikaži još! u svom životu nije bio u srbiji, niti je ikada svojom nogom kročio preko drine, prema tome, pametnom dovoljno. a to, što mu je otac bio pravoslavni pop, nikada makedoncima, crnogorcima ili rusima (za razliku od srba) =