Američki je predsjednik proteklih mjeseci udijelio oprost kontroverznim ličnostima poput agresivnog i homofobnog šerifa Joe Arpaia, Dineshu D’Souzi, konzervativnom komentatoru koji je prekršio regulacije o financiranju kampanja, i Marthi Stewart radi ometanja istrage. Napomenuo je kako, ako do toga dođe, oprost može udijeliti i sebi.
Sada tom popisu želi nadodati i pokojnu boksačku legendu Muhammada Alija. Većina Amerikanaca niti ne zna o kakvom je kršenju zakona riječ da bi Ali uopće trebao dobiti predsjednički oprost.
Ali je 1967. godine osuđen radi odbijanja služenja u Vijetnamskom ratu. Lokalni ured za regrutaciju odbio je njegov argument priziva savjesti. To je rezultiralo trogodišnjim prekidom karijere i oduzimanjem titula.
"Nema više osude koja treba biti ukinuta i radi koje je potreban oprost, iako je sama gesta lijepa", rekao je Tweel a na društvenim se mrežama oglasio i profesor prava Walter Dellinger, piše The Washington Post.
"Nema ništa za oprostiti", napisao je Dellinger i podsjetio da je presuda ukinuta jer nisu uzeta u obzir Alijeva vjerska uvjerenja. On je, pod utjecajem Nacije Islama prešao na Islam te i promijenio ime iz Cassius Marcellus Clay, Jr. prvo u Cassius X (prema Malcolmu X-u), a onda u Muhammad Ali.
Oštriji je prema Trumpu bio baptistički svećenik i borac za građanska prava Al Sharpton koji je rekao da "se pravi važan i privlači pažnju". Napomenuo je i kako bi Trumpovi "islamofobični stavovi i retorika bili uvreda Aliju".
"Ne možete se zauzimati za Islam i pravo na priziv savjesti, te onda unižavati ga, to ne ide zajedno", rekao je Sharpton.
Za to je dugo vremena lobirao glumac Sylvester Stallone, koji se proslavio ulogom boksača Rockyja Balboe u "Rocky" filmovima. Još je jedna slavna osoba uspješno lobirala kod Trumpa. Starleta Kim Kardashian West je predsjednika i posjetila u Bijeloj kući nakon čega je on skratio kaznu doživotnog zatvora za Alice Marie Johnson kojoj je drakonska kazna izrečena radi nenasilnog zločina vezanog uz narkotike.
"To je prekrasna moć, moć oprosta i pomilovanja. Želim da toga bude i još više, posebno za nepoštene kazne ili previsoke kazne", rekao je Trump.
U slučaju pokojnika oprosti su isključivo simboličke prirode, dok onima koji nakon toga izađu iz zatvora se ne briše dosje (niti oprost implicira nevinost) ali im pomaže u integraciji u društvo i da povrate neka prava, poput prava izlaska na izbore.
"Ali tada radi toga nije bio popularan, sada svakako je", elaborirao je predsjednik ne osvrnuvši se na to imaju li građani pravo odbiti ići u rat te što on o tome misli.