Top News
328 prikaza

U Iraku cvate tržište crystal metha - policija sama plaća racije

Britanski vojnici u Basri
REUTERS/Chris Helgren
Jeftini iranski metamfetamin preplavio je tržište južnog Iraka do te mjere da je zamjenio i naftu i alkohol

Svake subote žene stoje u dugom redu na užeglom suncu i čekaju. Čekaju trenutak kada će moći posjetiti svoje muževe i sinove uhvaćene u trgovini narkoticima u gradu Basri na jugu Iraka. Dvojica policajaca čuvaju red, ali nisu potrebni zato što se žene nikamo ne guraju. Strpljivo čekaju.

Stanovnici zatvora su doista šarolika grupa, od sitnih dilera do članova bandi koji krijumčare velike količine droge. Tri stotine zatvorenika zatočeni su u samo tri ćelije, piše britanski Guardian.

Pogled na Shatt al.arab | Author: Lewis Whyld/Press Association/PIXSELL Lewis Whyld/Press Association/PIXSELL

Posljednje tri godine Basra muku muči s pravom epidemijom jeftinog metamfetamina porijeklom iz Irana. Policija kaže da broj korisnika se udvostruči svake godine. Korisnici dolaze iz siromašnih četvrti, ali i bogati studenti koriste kristal, kako je lokalni naziv za metamfetamin. Dileri studentima govore da je kristal odlična stvar za povećanje seksualne želje.

Policajci koje je zapao nezahvalan zadatak hvatanja dilera imaju problema s financiranjem u toj mjeri da su prisiljeni odvajati od vlastite plaće kako bi mogli pokriti troškove racija. Još gore je što u svakom trenu netko ih može izdati.

Trgovina drogama uzela je toliko maha da čak i policija priznaje da korisnike uopće ne hvataju. "Ima ih toliko da me jednostavno nije briga za korisnike. Nemamo mjesta", priča kapetan Najem, jedan od tek trojice policijskih časnika zaduženih za hvatanje dilera u Basri.

Ali ni dileri nisu pretjerano zabrinuti zbog policije. Abdullah, jedan dilera kaže da najčešće radi po cijelu noć. Prije trgovine drogom, bavio se krijumčarenjem nafte. "Nitko više ne krijumčari naftu. Kristal je nova nafta", priča Abdullah. 

Najčešći korisnici su iz siromašnih četvrti kojima vladaju naoružani vjerski ekstremisti. Ograničenja na prodaju alkohola dovela su do toga da se siromašni okreću jeftinijim opijatima koje je lakše sakriti. "Sva djeca u mojoj četvrti puše. Prije su pili alkohol, a sad puše kristal. Gram košta 20.000 dinara i traje im čitav dan. Košta manje od četiri limenke piva i ne ostavlja miris", rekao je Abdullah. 

Iračke snage sigurnosti patrolijraju u Basri | Author: REUTERS/Essam Al-Sudani ESSAM REUTERS/Essam Al-Sudani ESSAM

Jedne večeri kapetan Najem i dvojica detektiva planirali su raciju i hvatanje malo većeg dilera. Ali nitko osim njih trojice nije znao kamo idu. "95% policije u Basri je korumpirano i ako saznaju kamo idemo ubit će nas ovdje nasred ceste", izjavio je Najem.

Racija nije uspjela, pronašli su samo jednu staru lovačku pušku, a od dilera ni traga ni glasa. 

Izjava koja najbolje opisuje stanje iračke policije je ona kapetana Najema o načinu obuke policije. "Gledamo strane filmove da naučimo provoditi racije. Sanjam dan kada ćemo imati resurse kojima američka policija raspolaže", požalio se Najem

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.