Nakon što su u Ekvadoru uhitili Srđana Jezdimira, poznatom na teritoriji te države po nadimku Escobar iz Srbije, koji je novac od kokaina preko hrvatskih i slovačkih tvrtki prao kupujući uzgajališta škampi i tvrtke u Ekvadoru u akciji Europola, hrvatske, srbijanske i policije BiH razbijen je Balkanski kartel koji je zarađivao krijumčareći kokain na veliko.
U utorak su uhitili 11 pripadnika organizacije (dva u BiH, jednog u Hrvatskoj i osmoricu u Srbiji). Jedan od njih je cilj visoke vrijednosti. U pretresima kuća policijski službenici zaplijenili su oružje i veću količinu streljiva, te nekoliko skupocjenih vozila, satova i više od milijun eura u gotovini. Još četiri osobe protiv kojih se istražuje pripadnost ovoj mreži već su u zatvoru. Za još trojicom su izdane međunarodne tjeralice.
U Srbiji je uhićeno osam pripadnika balkanskog kartela. Trojici se od ranije sudi pred Specijalnim sudom u Beogradu sudi za sudjelovanje u švercu više od sedam tona kokaina. Kako Kurir saznaje, kao pripadnik skupine u Ekvadoru je uhićen Srđan Jezdimir, dok su lisice stavljene i Draganu Đorđeviću, Draganu Nikoliću i Ivanu Cvetkoviću koji su već obuhvaćeni optužnicom po kojoj je im je trebalo početi suđenje tom ogranku tzv. Balkanskog kartela.
Prema neslužbenim informacijama, među uhićenima je još jedan "Pink panter" Dragan Mikić, kao i Mladen Papović, v.d. direktora Javnog gradskog prometnog poduzeća Novi Sad. Lisice su stavljene i Nemanji Brašnjoviću, kod kog je prema neslužbenim informacijama pronađeno 440.000 eura - piše "Kurir" koji navodi da se kao organizatori skupine uhićene u utorak navode V. M. i U. K., za kojima je raspisana tjeralica.
Uhitili i bivšeg generala HVO-a
U BiH je uhićen Zdravko Šagolj zvani Piske, bivši general Hrvatskog veća obrane (HVO). Šagolj je u travnju 2024. godine uhićen tijekom akcije "Paravan" koju je provela Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA), piše Dnevni avaz. Osim Šagolja u toj akciji uhićeni su i Nedjeljko Dodig i Haris Alikadić. Istraga je otkrila kako je skupina bila uključena u krijumčarenje većih količina kokaina iz inozemstva u BiH, kao i u krijumčarenje i prodaju oružja. Tijekom pretraga, SIPA je zaplijenila značajnu količinu dokaza, uključujući kilogram kokaina, četiri automatske puške, pištolj, ručne granate, protupješačku minu, detonatorske kapisle te oko 50.000 KM i 6000 eura u gotovini. Šagolj je bio identificiran kao organizator kriminalne grupe.
Krijumčari kokaina, koji su se našli na meti ove istrage, koristili su različite pomorske rute i načine djelovanja. Kriminalna mreža povezana je s zapljenom više od pola tone kokaina, ulične vrijednosti od 50 milijuna eura, u luci Ploče na jugu Hrvatske krajem ožujka 2021. godine. Droga je bila skrivena u preinačenom podu kontejnera za teret.
Istraga je pokrenuta na hrvatsku inicijativu
Ovo međunarodno kriminalističko istraživanje u RH kodnog imena VIRTUS II, proizašlo je nakon zapljene više od pola tone kokaina u u luci Ploče. S obzirom na sve tada utvrđeno te istaknuti međunarodni karakter zločinačkog udruženja, na inicijativu hrvatske policije uspostavljena je međunarodna policijska suradnja. Policijska uprava dubrovačko-neretvanska kazneno će prijaviti jednog hrvatskog državljanina. Njegova uloga u zločinačkom udruženju je bila da kao službena osoba na radnom mjestu carinskog službenika za kontrolu rizika u luci Ploče prilikom carinskog postupka ne obavi dužnost pregleda kontejnera u kojem se krijumčari znatna količina kokaina.
Kriminalna mreža podmitila je nekoliko korumpiranih carinika kako bi izbjegli policijske i carinske kontrole tijekom logističke faze izvoza. Tijekom akcije uhićen je jedan korumpirani carinik. Ostala uhićenja odnosila su se na članove kriminalne mreže koji su imali različite uloge u organizaciji. Neki od njih vodili su različite kriminalne ćelije, dok su drugi ili financirali aktivnosti ili koordinirali i dogovarali logistiku. Za jednim od osumnjičenika, metom visoke vrijednosti uhićenom u Srbiji, već je tragala jedna država članica EU.
Bio je upleten u krađu od milijun eura kao dio ozloglašene skupine 'Pink panter'. I krađa i njegov bijeg iz zatvora nakon osude datiraju iz ranih 2000-ih. Ova istraga nastavak je prethodne operacije protiv povezane kriminalne mreže. U suradnji s Francuskom, Belgijom i Nizozemskom, te uz potporu Europolove Jedinice za droge, Srbija je uspjela identificirati ključne mete na svom teritoriju i mapirati njihove kriminalne aktivnosti diljem svijeta. Vjeruje se da je ova kriminalna organizacija povezana s velikom kriminalnom mrežom koja uvozi više tona pošiljke kokaina iz Kolumbije preko Brazila i Ekvadora.
Balkanski kartel jedna je od najvećih svjetskih kriminalnih organizacija koja se bavi distribucijom kokaina i nabavkom kokaina za velike kriminalne mreže u Europi, a u kartelu su Srbi, Hrvati, Crnogorci, Slovenci...
"Poslove" su razgranali u najmanje 50 zemalja svijeta, kako smatra Europol, uključujući i sve zemlje bivše Jugoslavije. Poznati su i po izuzetnoj brutalnosti, a osim za krijumčarenje kokaina specijalizirani su i za visokoprofilirane pljačke, kojima, kako se sumnja, financiraju poslove s drogom. Europol je u proteklih nekoliko godina zaplijenio tone kokaina koje je krijumčario Balkanski kartel no kako je riječ o nizu kriminalnih skupina koje nemaju glavnog šefa kao meksički i kolumbijski karteli teško im je zadati odlučujući udarac. Kada nekoga od većih igrača uhite pregrupiraju se i nastavljaju s poslom.