Top News
4859 prikaza

Uklonit će spomenik četniku Vukašinu Šoškočaninu i još 40-ak sličnih diljem zemlje

Goran Ferbezar/Pixsell
Zakonom se propisuje da se spornima mogu smatrati samo spomenici podignuti nakon 30. svibnja 1990. kako se ne bi otvorio put širem povijesnom revizionizmu i daljnjim podjelama u društvu.

Vlada je konačno u saborsku proceduru uputila novi Zakon o grobljima kojim se, između ostalog, predviđa uklanjanje spomenika postavljenih nakon 30. svibnja 1990. godina, a koji veličaju srpsku agresiju na Hrvatsku, poput mauzoleja Vukašina Šoškočanina u Borovu Selu.

Zakonom se propisuje da se spornima mogu smatrati samo spomenici podignuti nakon 30. svibnja 1990. kako se ne bi otvorio put širem povijesnom revizionizmu i daljnjim podjelama u društvu. Sporne nadgrobne spomenike može prijaviti bilo tko, a predviđeno je uvođenje povjerenstava na razini županija i ona bi, ako je to potrebno, davala mišljenje o njihovoj prikladnosti.

ŠOKANTNE TEZE Top News Usred Zagreba predavali o ‘patnji’ četnika: Je li im Draža mesija?

Već dugo vremena je niz spornih spomenika koji izazivaju žestoke rasprave u društvu, a koji su ostali od vremena kada su dijelovi Hrvatske bili pod okupacijom. Najpoznatiji je onaj četničkom komandantu  Vukašinu Šoškočaninu koji je bio vođa pobunjenih Srba na istoku Hrvatske i odgovoran je za smrt 12 policajaca u Borovu naselju. Ploču koja ga je veličala i isticala da se radi o srpskoj zemlji je nepoznati netko maknuo u studenom, ali po njemu su ovaj zakon neki prozvali i "Lex  Šoškočanin". Međutim, kako su u Ministarstvu rekli za 24sata zakon će se odnositi i na mauzolej koji bi trebao biti maknut kada stupi na snagu. 

Izbjeglice iz Srebrenice Srebrenica Life Četnici su sprdali ubijene: "Vidi kakav je žgoljav"

Spomen-ploča Šoškočaninu postavljena je na obiteljskoj grobnici u Borovu. Taj spomenik nalik mauzoleju nalazi se nedaleko od spomenika podignuta dvanaestorici hrvatskih redarstvenika.

Na njemu na ćirilici piše:

“Ovde počiva Vukašin Vule – Šoškočanin. Tragično preminuo u talasima Dunava u 32. godini života 15.5.1991. – komandant obrane Borova sela ZA NARODNOG JUNAKA Proglašen na velikoj narodnoj skupštini u Belom Manastiru 25.9.1991. I sada gledam Borovo rođeno moje selo, braću i sestre i srpske borce.

Moje bitke biju žestoko, ponosno dižu čelo i srpske zastave visoko i tvrdo na srpskoj zemlji stoje.”

Borovo Selo: Grob Vukašina Vuleta Šoško?anina, ?etni?kog zapovjednika | Author: Goran Ferbezar/Pixsell Goran Ferbezar/Pixsell
Šoškočanin se navodno utopio u Dunavu 13 dana nakon masakra nad hrvatskim redarstvenicima. Posada bugarskog broda od čijih se valova čamac prevrnuo čamac spasila je sve osim Šoškočanina. Zanimljivo je da je na vijestima Radio Beograda objavljeno kako je Milan Paroški u Skupštini Srbije izjavio da su Šoškočanina ubili hrvatski policajci snajperskim metkom. Tu tvrdnju demantirao je tadašnji ministar unutarnjih poslova Radmilo Bogdanović koji je tvrdio da je ipak riječ o nesretnom slučaju, navodi se u 10-11 broju časopisa studenata povijesti Pro Tempore.

Vukovar Vukovar Life Mislili su da ima 14 godina. Četnici su ga mučili i ubili

Nedugo nakon toga, četnički vojvoda Vojislav Šešelj izvijesti je pristalice o “pogibelji velikog srpskog sina i komandanta odbrane Borova Sela Vukašina Šoškočanina, dok je čamcem prelazio Dunav” te je proglašen narodnim junakom. Nakon njega srpski vođa na tim prostorima postao je Goran Hadžić, skladištar iz Pačetina. Također ratni zločinac.

Prema neslužbenim informacijama od braniteljskih udruga navodno postoji 40-ak lokacija spomenika koji veličaju velikosrpsku agresiju na Hrvatsku i oružanu pobunu. 

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.