I dok srpski studenti već mjesecima prosvjeduju na ulicama, dio pristaša i suradnika srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića ima drugačije, puno slađe brige. Među njima se, prema pisanju nekih beogradskih medija, navodi i Goran Vesić koji je podnio ostavku na mjesto ministra graditeljstva i prometa nakon nesreće u studenom na željezničkom kolodvoru u Novom Sadu, u kojoj je od pada nadstrešnice život izgubilo 15 ljudi, a zbog koje su izbili prosvjedi u nekoliko gradova.
Nakon spomenute nesreće, Vesić je neko vrijeme bio u pritvoru pod optužbom za izazivanje opće opasnosti. Iako mu je prijetila kazna do 12 godina zatvora, sada je na slobodi jer su sve optužbe protiv njega već odbačene, piše slovenska Večer.
Srbijanski mediji, sažima Delo, prenose da se bivši ministar navodno povukao iz javnosti i preselio u Trst, odnosno u vilu vrijednu 3,5 milijuna eura. Goran Vesić navodno nije jedini pripadnik srpske političke elite koji je kupio kuću u Trstu. Tamo živi i Damir Zobenica, koji je za vrijeme studentskih prosvjeda tajno organizirao skupine ljudi da glasno vrijeđaju oporbu i protive se blokadama prosvjeda”, pišu srbijanski mediji.
Kritičari tvrde da elita u turbulentnim vremenima tijekom vala prosvjeda navodno prenosi imovinu sumnjivog podrijetla u Italiju Također se navodi da su nekretnine kupljene preko diplomatskih kontakata i da su upisane na imena članova obitelji.
Potpredsjednica srbijanske oporbene Stranke slobode i pravde Marinika Tepić nedavno je poručila predsjedniku Vučiću na društvenoj mreži X: "Ako mislite da ste spasili Damira Zobenicu time što ste mu omogućili da pobjegne na svoju haciendu u Trstu i povede sa sobom svog 'brata' Srđana Kruževića i uzme opljačkani novac, sad vam kažem - nećemo vam ništa oprostiti."
"Tražit ćemo od Talijana podatke o nekretninama"
"Tražit ćemo od talijanskih vlasti podatke o nekretninama ovih organizatora vašeg 'domoljubnog' nasilja nad učenicima i građanima. Zobenica je svoju djecu već ispisao iz škola i pobjegao od srpskih vlasti, iz velike ljubavi prema Srbiji", polemično je napisao srpski političar na društvenoj mreži.

Srbijanskim novinarima nije promaklo da je gradonačelnik Trsta Roberto Dipiazza početkom prosinca prošle godine ugostio Maju Gojković, koja slovi za blisku Vučićevu političku družicu iz vremena dok su zajedno bili članovi Srpske radikalne stranke, a koja je nakon brojnih istaknutih političkih funkcija od svibnja prošle godine premijerka AP Vojvodine, čiji je glavni grad Novi Sad.
Navodi se da je u službeni posjet Trstu otišla "kako bi potaknula približavanje Italije i Srbije na trgovinskoj, poslovnoj i političkoj razini u cilju europskih integracija".
"Ovo je bila prilika za razmjenu mišljenja o projektu urbane obnove nekadašnje stare luke", stoji u priopćenju tršćanske gradske uprave nakon sastanka. Navodi se da je veliko zanimanje za ovaj plan pokazao i premijer Vojvodine.
Gradonačelnik Beograda ima kuću ispod Ferluga
Među političarima iz Vučićeve Srpske napredne stranke koji su kupili nekretnine u Trstu je i aktualni gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić. Balkanski istraživački medij BIRN je prije dvije godine objavio da je političar i bivši vrhunski vaterpolist 2018. godine, dok je bio načelnik općine Novi Beograd, kupio veću kuću s okućnicom i garažom za 820.000 eura. Primorski dnevnik uvjerio se u njezino postojanje, i to u stambenoj četvrti uz Novu Opensku cestu ispod Ferluga. Tada su spomenuti istraživački mediji dugo izvještavali da Šapić nije na vrijeme prijavio kupnju nekretnine srbijanskom antikorupcijskom tijelu, što je obvezno.

Trst, čiji je sastavni dio povijesno prisutna i brojnija srpska zajednica posljednjih desetljeća, oduvijek je predstavljao "prirodna vrata" za odnose između Jugoslavije i Italije, a danas i Srbije i Italije, ističu i srbijanski mediji. U gradu su građani Srbije u posljednjih nekoliko godina kupili više od 4000 nekretnina, što ih svrstava u sam vrh, uz Austrijance i Mađare. Bogati članovi vladajuće skupine, naravno, predstavljaju mali dio kupaca.
Kako su prije nekog vremena za Primorski dnevnik objasnili poznavatelji ove oblasti, dio Srba u Trstu kupuje nekretnine za vlastite potrebe, dok drugi - slično investitorima iz drugih zemalja - kupuju nekretnine kao investiciju. Trst biraju zbog primorskog položaja i blizine Alpa, a privlače ih i sigurnost i relativno niske cijene.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Express.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Express.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Iznenađenje. Očekivao bi čovjek da kupuju po Moskvi, St. Petersburgu,Kazanu, Volgogradu....Jedno pričaju, drugo rade.