360°
51 prikaza

Woke kultura, transseksualci, rat u Gazi: Škakljiva povijest sukoba Trumpa i Harvarda

1/3
Nicholas Pfosi
Od napada 7. listopada 2023., stoji u uredbi, „židovski studenti suočeni su s neprekidnim nizom diskriminacije; uskraćivanjem pristupa zajedničkim prostorima i objektima na kampusu.

Godinama su eminentna američka sveučilišta bila inkubatori nekima progresivnog razmišljanja i stavova, a po drugima dekadencije i odstupanja od ustaljenih i na mahove krutih katoličkih normi i dogmi. Tako je američki predsjednik Donald Trump u ožujku ove godine najavio da će zamrznuti 175 milijuna dolara saveznih sredstava za sveučilište Pennsylvania koje je i sam pohađao.

Razlog zatvaranja pipe su transseksualni atletičari i općenita politika sveučilišta prema transseksualnim atletičarima. Trump je najavio prekid financiranja jer su ženske atletičarke ugrožene u zajedničkim sportskim manifestacijama s transseksualnim sportašima. Nakon Blacklivesmatter pokreta i eksplozije woke kulture i rodnih ideologija, napad Hamasa na Izrael samo je dodatno ulio ulje na vatru sukoba između tradicionalnih i progresivnih struja koji drže SAD na konopcima. Sukobu u Gazi se ne vidi kraj, a i izraelskim saveznicima je postalo jasno da će izraelski premijer Benjamin Netanyahu ratovati u nedogled samo da mu Smotrich i Ben Gvir drže ljestve nestabilne koalicije.

Ideološki obračun

Otkako se u siječnju vratio na dužnost,Trump je snažno krenuo u obračun s američkim elitnim sveučilištima zbog političke ideologije. Administracija Donalda Trumpa u četvrtak je ukinula pravo Sveučilišta Harvard da upisuje međunarodne studente, prisiljavajući postojeće strane studente da se prebace na druga sveučilišta ili izgube svoj legalni status, uz prijetnje da će proširiti ovu represiju i na druge visokoškolske ustanove. No, temelji za odlučniji stav Bijele kuće postavljeni su više od godinu dana ranije. Dva mjeseca nakon što je napad Hamasa na Izrael 7. listopada 2023. pokrenuo rat u Gazi – i prosvjede na sveučilištima zbog opsade i uzvratnog bombardiranja tog područja od strane američkog saveznika, tadašnja predsjednica Sveučilišta Harvard upitana je tijekom saslušanja u Kongresu bi li "pozivanje na genocid nad Židovima" kršilo Harvardova pravila protiv zlostavljanja i uznemiravanja.

 - Može biti, ovisno o kontekstu - rekla je Claudine Gay, što je ostavilo mnoge studente i donatore bez riječi te duboko podijelilo kampus i bivše studente, piše CNN. Harvard je ubrzo pokrenuo radnu skupinu za borbu protiv antisemitizma, koja je pozvala na odlučnije mjere protiv „uznemiravanja, zlostavljanja i zastrašivanja“ te dosljednije kažnjavanje onih koji krše pravila. Od tada, sveučilište navodi da je pooštrilo zabranu kampova i drugih oblika prosvjeda koji ometaju studentske aktivnosti, nakon što je američka sveučilišta pogodila serija barikadiranja studenata.

Ipak, Trump tvrdi da to nije dosta i zaprijetio je Harvardu, ali i drugim sveučilištima ukidanjem financiranja. Liga protiv klevete (Anti-Defamation League) i harvardski ogranak Hillela izrazili su zahvalnost administraciji zbog usmjerenosti na borbu protiv antisemitizma, ali su istovremeno osudili prijetnje ukidanjem sredstava kao pretjerane mjere koje bi mogle naštetiti židovskim studentima. No, kako je krenuo sukob između kontroverznog predsjednika i eminentnog sveučilišta.

Izvršna naredba

Trump je par dana nakon povratka u Ovalni ured 29. siječnja potpisao izvršnu uredbu kojom se nalaže stroža provedba vladinih napora protiv antisemitizma. Od napada 7. listopada 2023., stoji u uredbi, židovski studenti suočeni su s neprekidnim nizom diskriminacije; uskraćivanjem pristupa zajedničkim prostorima i objektima na kampusu, uključujući knjižnice i učionice; te zastrašivanjem, uznemiravanjem i fizičkim prijetnjama i napadima. Iako se nijedno sveučilište ne navodi izravno, najvišim dužnosnicima administracije naređeno je da predlože kako bi visokoškolske institucije trebale nadzirati i prijavljivati aktivnosti stranih studenata i osoblja te kako bi vlada, ako je opravdano, mogla poduzeti mjere za uklanjanje takvih stranaca” na temelju saveznog zakona koji se odnosi na bilo kojeg stranca koji podržava ili zagovara terorističke aktivnosti.

U.S. President Donald Trump walks as he departs the White House to attend his meme coin gala at the Trump National Golf Club | Author: Evelyn Hockstein Evelyn Hockstein

Ministarstvo pravosuđa je 3. veljače objavilo osnivanje međuresorne Radne skupine za borbu protiv antisemitizma, koju predvodi Leo Terrell, odvjetnik i bivši voditelj radijske emisije. Nakon što ga je Trump imenovao pomoćnikom glavnog državnog odvjetnika za građanska prava u Ministarstvu pravosuđa, Terrell je podijelio objavu na platformi X u kojoj ga nazivaju 'HARVARDOVOM NAJGOROM NOĆNOM MOROM'.  Odjel za građanska prava Ministarstva pravosuđa je 27. veljače poslao pismo predsjedniku Harvarda, Alanu Garberu i zatražio sastanak unutar 30 dana s „relevantnim administratorima, članovima fakulteta, osobljem i svim židovskim grupama na kampusu” u vezi s Trumpovom izvršnom uredbom o suzbijanju antisemitizma.

Inspekcije američkih sveučilišta

Radna skupina za borbu protiv antisemitizma je 28. veljače najavila da će posjetiti deset sveučilišnih kampusa kako bi se sastala s vodstvom sveučilišta, pogođenim studentima i osobljem, lokalnim policijskim snagama i članovima zajednice, uključujući i Harvard.

KOLUMNA BIVŠEG VELEPOSLANIKA 360° Brza Trumpova telefonska kapitulacija koju ne želi priznati

 - Uništit ćemo ova sveučilišta financijski. Oduzet ćemo im svaki cent saveznog novca - rekao je 8. ožujka revoltirano Leo Terrell za Fox News, govoreći o institucijama koje, po njegovim riječima, dopuštaju antisemitizam. Dodao je da bi si sveučilišta trebala nabaviti odvjetnike ako ne žele surađivati jer će savezna vlada krenuti na njih, piše CNN. Harvard se 10. ožujka našao na popisu od 60 sveučilišta koja su primila pisma od Ureda za građanska prava pri Ministarstvu obrazovanja, u kojima ih se obavještava da su pod istragom zbog mogućeg kršenja Zakona o građanskim pravima, vezano uz antisemitističko uznemiravanje i diskriminaciju.

Revizija ugovora o financiranju

Uprava za opće usluge je 31. ožujka objavila da će sprovesti reviziju svih saveznih ugovora i bespovratnih sredstava, uključujući više od 8,7 milijardi dolara višegodišnjih obveza. Trump je dan kasnije rekao da mu se sviđa ideja ukinuća saveznog financiranja sveučilišta. Harvard je 14. travnja objavio pismo kao i odgovor predsjednika sveučilišta Alana Garbera, koji kategorički odbacuje prijedlog savezne vlade, navodeći da bi zahtjevi predstavljali kršenje Prvog amandmana. „Sveučilište neće odustati od svoje neovisnosti niti se odreći svojih ustavnih prava,” napisao je Garber.

FILE PHOTO: U.S. President Donald Trump signs an executive order to shut down the Department of Education | Author: Carlos Barria Carlos Barria

 - Nijedna vlada, bez obzira koja stranka bila na vlasti – ne bi smjela određivati što privatna sveučilišta mogu predavati, koga mogu primati i zapošljavati, niti koja područja studija i istraživanja mogu razvijati - stoji u pismu. Američka ministrica obrazovanja Linda McMahon je 5. svibnja objavila kako obustavlja sve nove savezne istraživačke potpore Harvardu. Poslala je i pismo Garberu u kojem navodi da sveučilište ne ispunjava uvjete za potpore savezne vlade zbog „dosljednog kršenja vlastitih zakonskih dužnosti."

U pismu se navode tekući problemi između sveučilišta i uprave, poput pozitivne diskriminacije i prosvjeda na kampusu, kao i kritike privremenog ukidanja standardiziranih testova poput SAT-a ili ACT-a, koji su ponovno uvedeni u travnju 2024., te cjelokupnog upravljanja sveučilištem.

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.