Gutanje plastike ostavlja piliće morskih ptica s oštećenjem mozga "sličnim Alzheimerovoj bolesti", prema novoj studiji - što dodaje sve više dokaza o razornom utjecaju onečišćenja plastikom na morske divlje životinje.
Analiza mladih ptica selica koje putuju između australskog otoka Lord Howe i Japana, otkrila je da plastični otpad uzrokuje štetu pilićima morskih ptica koja nije vidljiva golim okom, uključujući propadanje želučane sluznice, pucanje stanica i neurodegeneraciju.
Desetke pilića - koji provode 90 dana u jazbinama prije nego što krenu na svoje prvo putovanje – pregledali su istraživači sa Sveučilišta u Tasmaniji. Mnoge su njihovi roditelji zabunom hranili plastičnim otpadom pa su im u želucu nakupljene visoke razine plastike.Testovi krvi pokazali su da je plastično onečišćenje pilićima ostavilo ozbiljne zdravstvene probleme, poremetivši rad želuca, jetre, bubrega i mozga, navodi se u studiji objavljenoj u časopisu Science Advances.
“Gutanje plastike kod morskih ptica nije ništa novo. Znamo za to od 1960-ih, ali mnoga istraživanja o plastici usredotočuju se na ptice koje su stvarno mršave: umiru od gladi, kupaju se na plažama i nije im baš najbolje. Htjeli smo razumjeti stanje ptica koje su konzumirale plastiku, ali izgledaju vidljivo zdrave,” rekla je za Guardian Alix de Jersey, doktorandica s Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Tasmaniji, koja je vodila studiju.
[U krvnim testovima] pronašli smo obrasce proteina koji su bili vrlo slični onima kod ljudi koji imaju Alzheimerovu ili Parkinsonovu bolest. To je gotovo jednako kao da malo dijete ima Alzheimerovu bolest. Ove ptice stvarno trpe utjecaj plastike, posebno na zdravlje njihovih neurona", rekla je.
Strehače su među vrstama ptica koje su najviše pogođene onečišćenjem plastikom. Prethodne studije su pronašle više od 400 komada plastike u jednom piliću, pri čemu plastika ponekad čini 5-10% njihove ukupne tjelesne težine.
Dok pilići mogu povratiti dio plastike prije nego što migriraju, istraživači kažu da sama količina znači da je malo vjerojatno da bi je sve ptice mogle očistiti. Mladim pticama koje su ispitane u studiji ispumpan je želudac, što znači da su mogle započeti svoju migraciju u Japansko more bez plastičnog otpada unutra.
“To je skoro smrtna presuda za ove cure, što je nesreća jer izgledaju jako dobro i zdravo. Ali znajući u kakvom je stanju njihovo tijelo prije nego što započnu migraciju, prilično je izazovno zamisliti da bi uspjeli stići do drugog kraja", rekao je de Jersey.
Prethodno istraživanje pokazalo je da je manje od 60 multinacionalnih kompanija odgovorno za više od polovice svjetskog plastičnog onečišćenja, a šest je odgovorno za četvrtinu toga.