Čini se kako je svaki tjedan popularan neki novi dodatak prehrani koji u potpunosti može riješiti sve zdravstvene probleme, dati energije, ojačati kosti ili pomoći smršavjeti - no koliko su oni uopće djelotvorni? Kako razlikovati ono što je stvarno učinkovito od običnog farmaceutskog i marketinškog trika? U tome nam može pomoći graf koji je kreirao David McCandless iz Information is Beutiful, gdje je rangirao na stotine zdravih dodataka prehrani prema količini znanstvenih dokaza o njihovoj djelotvornosti kojima podupire svoje tvrdnje.
Dodaci koji su imali najbolje rezultate u testiranju na ljude u studiji s kontrolnom skupinom na placebu. Što je veći krug nekog dodatka, to je popularnija njegova potražnja na Googleu, a dok su na vrhu grafa navedeni oni djelotvorni, prema dnu se prikazuju oni dodaci koji su obećavajući, do onih za čije djelovanje su dokazi nejasni, potom blagi kao i oni kod kojih dokaza nema. Na grafu ovdje možete postaviti filtere za određenu zdravstvenu smetnju i djelotvornost dodataka za nju.
Djelotvorni dodaci s čvrstim dokazima: Ulje gospine trave, kava
Dobri dodaci: Kofein, ljuska jajeta, folna kiselina, ulje mente, vitamin D, probiotici
Obećavajući dodaci: Kalcij, Riblje ulje/Omega 3, Željezo, vitamin D, vitamin C, tirozin, vitamin K2, kokosovo ulje, đumbir, lavanda, marihuana, kurkuma, cink, ekstrak divljeg kestena, vražja kandža
Ne isplate se
Dodaci čiji su rezultati nejasni, slabi ili bez dokaza: CoQ10, tamna čokolada, kreatin, antioksidansi, L-karnitin, zeleni čaj (za prevenciju raka i kolesterol), češnjak (za prevenciju raka), goji bobice, marihuana, vitamin B12, vitamin B8, magnezij, ginseng, DHEA, valerijana, spirulina, aloe vera (za posjekotine i opekline te kao pripomoć probavi), crni čaj (prevencija raka), cimet, beta glukan, niacin, vitamin A-retinol, kalij.