NASA je počela graditi svoju najveću raketu naziva Orion koja bi trebala odvesti ljude na Mars. Prvu, testnu verziju lansirat će do tamne strane Mjeseca. Nakon završetka misije ondje će je i detonirati - u svrhu znanosti.
Sama raketa bit će teška gotovo 70 tona. Njezino sklapanje bit će gotovo do 2018. kad će je lansirati iz tek obnovljenog svemirskog centra Kennedy.
U 22 dana leta otputovat će gotovo 50.000 kilometara dalje od rakete koja je astronaute odnijela na Mjesec.
"Svaki dan timovi iz cijele zemlje rade punom brzinom kako bi stvorili Istraživačku misiju 1 (EM-1). Njome želimo pokazati kako će biti sigurno putovati daleko od sigurnosti Zemlje" rekao je Bill Hill, zamjenski voditelj razvoja istraživačkih sustava NASA-e u Washingtonu.
Dodao je kako 2020. planiraju poslati prve astronaute na asteroid, 2030. na Mars, a potom u duboki svemir.
Sam modul, koji bi izvan Zemlje trebao štititi četiri do šest članova posade, podijeljen je u sedam glavnih dijelova.
U prvom dijelu je tunel koji pregrađuje vrh, u kojem su ključni sustavi letjelice i ostatak modula.
Inženjeri su omogućili i njegovo spajanje s ostalim svemirskim letjelicama, pa će se tako moći spojiti i s Međunarodnom svemirskom postajom koja kruži u orbiti iznad Zemlje.
Posebnu pozornost pridali su padobranima koji će astronaute u modulu sigurno spustiti na Zemlju. Kako bi ih testirali, kompletnu konstrukciju su 40 puta ispustili iz aviona s 10 kilometara visine.
U jednom od testova namjerno su sabotirali treći padobran, no letjelica je i taj put sigurno prizemljila.