AlixPartners i njihov šef Alastair Beveridge iznimno rijetko se pojavljuju u javnosti iako igraju, pa možda čak i ključnu ulogu, u spašavanju barem dijela Agrokora. Međutim, svaki put kad se malo zakopa ispod površine, isplivaju neke afere.
Prije nekoliko dana je Telegramov kolumnist Goranko Fižulić prepričao koliko se mutnih poslova veže uz ukrajinsku podružnicu AlixPartners, a to je osnivač ove hrvatske podružnice iste globalne kompanije. Daleko najveći problem u Ukrajini za AlixPartners su optužbe oligarha Igora Kolomojskog da koriste povjerljive informacije. Naime, Kolomojski je nekadašnji šef Privatbanka, vjerojatno i najveće ukrajinske banke, ali njegov projekt upao je u probleme i Narodna banka Ukrajine odlučila je nacionalizirati čitavu banku i postupno otplaćivati milijarde eura natovarenih dugova.
Za partnera su pozvali upravo AlixPartners da im pomognu raspetljati kompleksnu mrežu dugovanja, kredita i pozajmica. Na kraju forenzičkog pregleda, možda bolje reći obdukcije, ispostavilo se da je i Kolomojski imao nekih rizičnih poteza pa su otkrili računovodstveni manjak od nekoliko milijardi eura.
Ali... Uvijek postoji neko ali. Kolomojski je kasnije podigao tužbu protiv AlixPartnersa tvrdeći da su koristili povjerljive informacije koje su dobili dok su radili s njegovim odvjetnicima na jednom drugom slučaju te da spomenute informacije koriste kako bi centralnoj banci pomogli u izvlačenju novca od trećih strana. Naravno, Kolomojskog najviše brine da bi i on mogao postati jedna takva strana.
Isprva su se ukrajinski sudovi složili s njim i zabranili su AlixPartnersu suradnju s centralnom bankom, ali kasnije je ta presuda promijenjena i danas oni normalno surađuju. Upravo zbog toga je Kolomojski podigao tužbu na visokom sudu u Londonu gdje traži istu pravnu zaštitu kakvu je jednom prilikom dobio od ukrajinskog sudstva.
"Jako sam razočaran što su moji savjetnici iz AlixPartners, kojima sam nekoć vjerovao, odlučili raditi protiv mojih interesa na ovaj način i stoga sam dužan poduzeti zakonske mjere da bih zaštitio svoju poziciju" poručio je Kolomojski preko predstavnika nakon što je priča o tužbi dospjela u Reuters.
Taj "drugi slučaj" kako je rekao Kolomojski je sudski proces, opet u Londonu, između Kolomojskog i Viktora Pinčuka.
Ukrajinski oligarsi pokrenuli su jedan od najskupljih sudskih predmeta u engleskoj pravnoj povijesti nad osporenim poslovnim sporazumom, uslijed navoda o ubojstvu, podmićivanju i političkim intrigama, opisao je to britanski Telegraph.
Pinčuk, poslovni čovjek koji se sprijateljio s bivšim premijerom Tonyjem Blairom, podigao je tužbu protiv dvojcie drugih oligarha u iznosu od 2 milijarde dolara zbog kupnje rudarske tvrtke u Ukrajini u 2004. godini.
Na Visokom sudu u Londonu iznesene su iznimne tvrdnje da je Kolomojski, sudjelovao u nizu ubojstava i premlaćivanja.
Pinčukovi odvjetnici tvrdili su da im treba dopustiti predstavljanje dokaza o tome kako je Kolomojski učinio "krajnje vulgarne i snažno izražene" prijetnje fizičkim nasiljem.
Ukrajinski odvjetnik Sergej Karpenko, putem pisanog iskaza, tvrdio je da mu je Kolomojski zaprijetio na sastanku 2003. godine.
Četiri dana kasnije Karpenkov pomoćnik teško je premlaćen na ulici, a idućeg mjeseca sam Karpenko napadnut je željeznom šipkom i nekoliko puta je uboden oštrim predmetom,
Pinčukovi odvjetnici rekli su da su gangsteri koji su izvršili napad povezani sa Sergejom Nikitinom, osobnim tjelohraniteljem Kolomojskog, a kasnije šefa privatne zaštitarske tvrtke BOG u vlasništvu Kolomojskog i partnera Genadija Bogoljubova.
Nikitin je pronađen mrtav u rijeci u Dnipropetrovsku samo nekoliko tjedana nakon spomenutih napada, a na mrtvom tijelu pronađeno je desetak uboda nožem.
Kriminalca koji je počinio ubojstvo također je pronađen mrtav i isprva se tvrdilo da je riječ o samoubojstvu.
Međutim, daljnji pregled nakon ekshumacije njegovog tijela pokazao je da je umro od metka ispaljenog ispod brade.
Tužba u Londonu završena je izvansudskom nagodbom.
Bliski partner Kolomojskog i nekadašnji suvlasnik PrivatBanka, Genadij Bogoljubov, ovih dana je znatno oštriji u svojim istupima za medije kad je riječ o PrivatBanku.
"Nakon nacionalizacije, Ukrajina nastavlja ciljati bivše dioničare banke lažnim optužbama i ruje po poslovima banke sa stranim savjetnicima u nastojanju da pronađe ex post facto opravdanje za eksproprijaciju banke bez kompenzacije", napisao je u objavi za medije Bogoljubov.
Zamijetite koliko je tu sličnosti s Agrokorom. Strani partneri savjetuju državne institucije kako spasiti poslovanje neke firme. Vlasnici optužuju državu da im je protupravno oduzela firmu. Vlasnici žive u Londonu.
Sve to daje za naslutiti da se ni Gazda, Ivica Todorić, neće tek tako predati ni hrvatskom pravosuđu ni Anti Ramljaku. Sve to daje za naslutiti da je sapunica oko Agrokora još uvijek na svome početku.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Express.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Express.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
★☆★ KAMAGRA GEL ORIGINAL★☆★ cijena vec od 100 kn ★☆★ Vise informacija - http://www.preparatizapotencijuhrvatska.ga/ ★☆★ Narudzba Samo Porukom- SMS, Viber, WhatsApp - 095 75 222 19 ★☆★