Njujorška ikonska zgrada se prodaje. Vlasnici zgrade Chrysler, art-deco zdanja iz 1930. je fond iz Abu Dhabija i njujorški biznismen Tishman Speyer. Oni su dali CBRE grupi da reklamira zdanje na tržištu.
Proteklih godina američki i strani investitori kupovali su slavne zgrade poput nebodera Willis u Chicagu ili njujorškog Waldorf Astoria Hotela, za kojeg je kineska kompanija platila 1.95 milijardi 2015. godine, što je rekord za prodaju američkog hotela.
Vlasnici zgrade Chrysler nadaju se privući nekoga "dubokih džepova", piše The Wall Street Journal, tko je zainteresiran za to da posjeduje komad njujorške povijesti.
Predviđanja o vrijednosti jako variraju. No većina trgovaca nekretninama vjeruje kako su male šanse da se proda za istih 800 milijuna dolara koje je Abu Dhabi Investment Council platio za 90 posto vlasništva 2008. godine, taman prije izbijanja financijske krize.
Jako će puno koštati popravci na zgradi koja je gotovo 90 godina stara, a rastuća cifra za najam terena ispod zgrade također utječe na cijenu.
"Možda postoji neki milijarder koji dođe i kaže, "želim reći svijetu da sam sa vlasnik Chrysler zgrade", kaže Adelaide Polsinelli, potpredsjednica u agenciji za prodaju i kupnju nekretnina Compass.
"Kada se nešto pokvari ili strga popravak puno dulje traje jer postoji jedna osoba na planeti koja ima alat da popravlja nešto iz dvadesetih ili četrdesetih", kaže.
Zgradu od 77 katova je osmislio arhitekt William Van Alen, a građena je između 1928. i 1930. tijekom natjecanja tko će sagraditi najvišu zgradu na svijetu. Osnivač Chrysler Corp., Walter P. Chrysler preuzeo je projekt od prvotnog građevinara.
Zgrada je vrlo kratko držala titulu najviše zgrade na svijetu, do završetka Empire State Buildinga 1931. godine. Chrysler zgrada je bila sjedište kompanije do 1953. godine, a i dalje je čvrsto dio popularne kulture jer gotovo da nema filma koji prikazuje New York, a da se ne pojavi Chrysler zgrada - od "Dana nezavisnosti" preko "Spider-Mana" do "Men in Black 3".
Vlasnici žele prodati jer cijene nekretnina padaju. Godine 2017. cijene su počele padati kada su se počeli povlačiti kineski investitori, no krajem godine se situacija malo poboljšala. Sadašnje previranje bi moglo nagnate neke investitore da ulože u tzv. "brick-and-mortar" opipljivu vrijednost u velikom gradu, kaže Jim Costello, potpredsjednik Real Capital Analytics.
Tishman Speyer je inicijalno potrošio 100 milijuna u popravcima kada je preuzeo to i još dva zdanja 1997. godine. Partnerstvo s Abu Dhabijem je donijelo dodatni novac za održavanje zgrade i privlačenje novih zakupaca.
Novi bi vlasnik možda morao potrošiti još i više kako bi nekretninu učinio atraktivnom novim kompanijama koje traže mlade zaposlenike, kažu vlasnici ureda.
Zgrada Chrysler mora se suočiti i sa povećanjem rente na teren na kojem se nalazi, a koji je u vlasništvu Cooper Union škole. Vlasnici zgrade su tijekom 2017. platili 7.75 milijuna rente, no to je skočilo na 32.5 milijuna prošle godine. Do 2028 narasti će do 41 milijun dolara.
Ipak, neki investitori kažu kako zgrada iz 30-ih ima određenu čar, sa svojom prepoznatljivom arhitekturom i raspodjelom prostora. Neke tehnološke kompanije čak vole "vintage" zgrade, pa je tako Google prošle godine platio 2.4 milijarde dolara za nekadašnje skladište, Chelsea Market, koje je sagrađeno u 19. stoljeću.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Express.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Express.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
neki bogatunčić će je kupit