Vrlo je uobičajeno i rašireno među vladama u svijetu da siromašnim građanima daju novac. Vlade su naime odlučile da je siromašnima puno jednostavnije dati novac, nego im pružiti više usluga ili konkretne pomoći, poput hrane, socijalnih stanova itd...
U nekim slučajevima, novac moraju trošiti za točno predviđene stvari, poput školovanja djeteta, zdravstvenu pomoć i slično, dok u ostalim slučajevima primatelji novčane pomoći sami odlučuju na što će taj novac potrošiti.
Desetljećima su oni koji daju novac smatrali kako siromašni novac koji dobiju troše na alkohol i cigarete. Dobar dio istraživanja koji se radio na tu temu je pokazao upravo to - općenito je rašireno mišljenje da siromašni zloupotrebljavaju novac koji dobiju, najčešće na spomenuti alkohol i cigarete, ali i ostale nepotrebne stvari.
Međutim, istina je potpuno suprotna. Nedavno objavljeno istraživanje Svjetske banke i sveučilišta Stanford pokazalo je da novac kojeg siromašni dobivaju od vlade zapravo ima negativan utjecaj na alkoholnu i duhansku industriju. Istraživanje je obuhvatilo 19 ranijih studija o ovom pitanju i pokazalo se da ne samo da siromašni ne koriste socijalnu pomoć za poroke, već da se njihova konzumacija čak i smanjuje.
Zbog čega je to tako? Istraživači su ponudili nekoliko odgovora.
Prvo, financijska injekcija debelo mijenja budžet siromašnog domaćinstva, pa tako i način na koji će se novac trošiti u budućnosti. Primjerice, prije nego dobiju novac, bilo kakva ideja da ulože u obrazovanje svoje djece čini im se nedostižna. No, nakon što dobiju novac, roditelji su skloni početi ozbiljno razmišljati o tome da je ulaganje u obrazovanje pametna stvar. Kako bi to uistinu ostvarili, najčešće im nije dovoljan novac kojeg su dobili ali je dobar vjetar u leđa, pa sami odlučuju uštedjeti i to uglavnom tako da smanje konzumaciju cigareta ili alkohola.
Drugo, ekonomisti koji se bave ekonomskim biheviorizmom tvrde da kad se ljudima ili organizacijama daje novac za neku specifičnu stvar, oni su skloni te novce potrošiti za tu konkretnu stvar, čak i ako ih nitko na to ne prisiljava. Kada govorimo o siromašnima, njima se općenito govori da novac koji dobiju trebaju koristiti za dobrobit svog kućanstva, pa ekonomisti u tome vide jedan od razloga zbog kojeg predrasude o bezveznom trošenju dobivenog novca padaju u vodu, donosi QZ.
I zadnje - primatelji socijalne pomoći u najvećem broju slučajeva su žene. Kada žene raspolažu kućnim budžetom i određuju na što će se novac trošiti, one će prvenstveno, pokazala je studija, novac potrošiti na hranu, brigu o zdravlju djece i njihovo obrazovanje.