Fabienne: Čiji je ovaj motor?
Butch: To je motocikl, dušo.
Fabienne: Čiji je ovo motocikl?
Butch: Zedov.
Fabienne: Ko je Zed?
Butch: Zed je mrtav, dušo. Zed je mrtav.
To je samo jedan o legendarnih citata iz Paklenog šunda, Pulp fictiona, po većini kritičara jednog od najboljih, ako ne i najboljeg filma devedesetih. Redatelj Quentin Tarantino ranije je snimio teški, ali također kultni Reservoir Dogs i vratio je 'follow upom', Pulp fictionom u život zaboravljenog Johna Travoltu. Uma Thurman odigrala je ulogu života i film je stajao oko 8,5 milijuna dolara, od čega je oko pet išlo glumicima. Zaradio je Miramaxu nevjerojatnih 213,9 milijuna dolara.
Miramax je film pustio u američka kina na današnji datum prije 30 godina, 14. litopada 1994. Prikazan je premijerno doduše u svibnju u Cannesu, ali u kinima se pojavio na današnji datum i postao jedan od najupješnijih filmskih projekata ikad.
Klasik Quentina Tarantina ostaje jedan od najboljih filmova suvremene kinematografije, a citati iz njega su dio opće kulture.
Nakon što ga je odbio TriStar, koji ga je navodno prozvao "previše ludim", filma se prihvatio danas prezreni silovatelj Harvey Weinstein i njegov Miramax te je premijeru doživio 14. listopada 1994. godine, istog vikenda kad i još jedan klasik: "Iskupljenje u Shawshanku".
Pulp fiction nije bio tipičan kandidat za Zlatnu palmu na filmskom festivalu u Cannesu, a kamoli pravi pobjednik, piše Guardian.
Nabacivanje doslovnom dvodijelnom definicijom "pulpe" mig je i gurkanje od strane scenarista i redatelja Quentina Tarantina, a u retrospektivi prva definicija ("mekana, vlažna, bezoblična masa materije") prikladno opisuje komadiće mozga i lubanje koji su slučajno razbacani po stražnjem dijelu Chevy Nove iz 1974.
Možda je Tarantino osjetio potrebu ponuditi publici službeni uvod u tip nisko žanrovskog trasha koji je oduvijek postojao izvan mainstreama, u jezivim mekim uvezima u dimestoreu ili u prljavim grindhouse kinima, piše Guardian.
Tarantino je arhitekt i alkemičar. Film od kojeg nitko to nije očekivao osvojio je Zlatnu palmu pa Oscara za scenarij i postao fenomen pop kulture. Prijelaz s uvodne scene, u kojoj nekoliko odmetnika odlučuje opljačkati cijelu zalogajnicu u Los Angelesu za vrijeme doručka, na režeći surferski rock Dicka Daleove izvedbe Misirlou, preko odjavne špice, čini se kao da Kurt Cobain svira riff pjesme Smells Like Teen Spirit. Njegov je elektricitet toliko neosporan i zasigurno je to i sam Tarantino morao znati. Film i 30 godina kasnije zrači samopouzdanjem, piše Guardian.
Iako su mnogi Tarantinov film pogledali više puta, rijetki znaju neke od ovih fascinantnih priča koje se kriju iza njega.
1. Tko je trebao biti Vincent Vega?
Prvotno je ulogu Vege trebao glumiti Michael Madsen, no on je u posljednji tren odustao zbog snimanja "Wyatta Earpa".
Weinsten je želio da ulogu preuzme Daniel Day-Lewis, koji je i sam bio zainteresiran, no Tarantino je želio zvijezdu čija je popularnost izblijedila: Johna Travoltu.
2. Inspiracija Amsterdamom
Tarantino je scenarij pisao nekoliko mjeseci u hotelu i "coffee shopu" u Amsterdamu, pa je zato film prepun doskočica o tom gradu.
3. Kurt i Courtney?
Courtney Love je tvrdila da je ulogu Lancea, Quentin ponudio Kurt Cobainu, koji ju je odbio. Navodno, da je Kurt prihvatio, Courtney bi glumila ulogu Lanceove djevojke Jody. No Tarantino je naknadno izjavio da cijela priča nije istina.
4. Bob Dole je trabunjao
1996. godine republikanski predsjednički kandidat održao je govor u jednoj školi u Kaliforniji pri čemu se obrušio na popularnu kulturu koja veliča korištenje droga, pri čemu je spomenuo "Trainspotting" i "Pulp Fiction". Tarantino je rekao da jednom kad Dole pogleda film, očekuje javnu ispriku.
5. Seinfeld se susreće s Tarantinom
Uma Thurman je prvotno odbila ulogu Mie Wallace. Miramax je želio da je preuzme Julia Louis-Dreyfuss - Elaine iz "Seinfelda", no ona nije pristala zbog obaveza koje je imala sa snimanjem serije: Na kraju je Tarantino (srećom) uspio uvjeriti Umu da se predomisli.
6. Scena sa špricom
Jedna od najpoznatijih scena snimljena je tako što je Travolta brzo izvukao špricu iz Uminih prsa, a scena je montirana unazad.
7. Ezekiel 25:17
Citiranje Biblije je itekako poznat govor Samuela L. Jacksona, no samo je druga rečenica stvarno iz knjige božje, jer je Tarantino sve preuzeo iz filma "Tjelohranitelj" iz 1976. godine.
8. Zvijezda je rođena
Samuel L. Jackson je na audiciju došao gladan s hamburgerom i gaziranim pićem. Prije nego je ušao na audiciju, jedan od producenata ga je zamijenio s Laurencom Fisburneom, pa je Jackson ljutito s hranom umarširao unutra i tako preplašio sve okupljene da je automatski dobio ulogu.
9. Frizura za pamćenje
Tarantino je prvotno želio da Jackson ima veliku afro periku, no glumac je inzistirao na drugačijem gangsterskom stilu. I postigao uspjeh.
10. Povratak Julesa
Na kraju filma, Jacksonov lik Jules kaže Vincentu da će proći svijet, a u drugom dijelu "Kill Billa" se spominje osoba imena Rufus koja obilazi svijet, a "vuče" na Julesa.
11. Matt Dillon je naljutio Tarantina
Matt Dillon prvotno je trebao glumiti Butcha Coolidgea, no nakon što je pročitao scenarij, javio je Tarantinu da mu se sviđa, ali da će ipak prespavati jednu noć prije nego mu javi što je odlučio. Tarantina je toliko naljutilo što Dillon nije odmah oduševljeno prihvato ulogu, da ju je ponudio Bruceu Willisu.
12. Butchove borbe
Kod Butcha su bile izložene karte za dvije borbe. na jednoj piše "Coolidge vs. Wilson", a iako je Coolidge Butchovo prezime, tako se zvao i američki predsjednik koji se često uspoređivao s Woodrowom Wilsonom. Na drugoj kartici je pisalo "Vossler vs. Martinez", što su imena Tarantinovih prijatelja koji su nekoć s njim radili u videoteci.
13. Čudna vozačica taksija
Vozačica koja Butcha ispituje kakav je osjećaj ubiti čovjeka, tj. glumica Angela Jones, toliko se svidjela Tarantinu u jednom prethodnom filmu u kojem ona čisti za ljudima nakon ubojstva, da je napisao tekst za nju i morao ju je angažirati.
14. Ples
Ples Mie i Vincenta inspiriran je Godardovim "Bande a parte", a većinom je izmišljen na licu mjesta, tijekom snimanja.
15. Gimpova mlada
Jedna od najupečatljivijih scena u filmu je kad Butch i Marsellus završe zatvorenu u podrumu trgovine s antikvitetima, čime je odana počast filmu "Oslobađanje", a zanimljivo je da je glumac koji je glumio Gimpa tijekom snimanja bio oženjen za Juliu Sweeney, poznatu kao jednu od glumica iz popularne emisije "Saturday Night Live".
16. Vuk
Lik Winstona Wolfa, kojeg je glumio Harvey Keitel, napisan je isključivo za Keitela koji je bio jedan od omiljenih Tarantinovih glumaca u djetinjstvu.
17. "Bad mother fucker"
Jules ima novčanik na kojem piše "Bad Mother Fucker", koji je ustvari pripadao Tarantinu.
18. Kad smo kod psovki...
U filmu se riječ "fuck" može čuti 265 puta.
19. Misteriozna torba
Postoje različite teorije o tome što je u Wallaceovoj torbi: od Elvisovog zlatnog odijela i primjerka "Spider-Man No. 1" do Wallaceove duše, koja je skinuta sa stražnje strane njegove glave i prodana vragu. Tarantino je poslije rekao da u torbi može biti što god poželite.
20. Veliki Kahuna hamburger
Ovaj izmišljeni lanac restorana brze hrane pojavljuje se u nekoliko Tarantinovih filmova, a mnogi smatraju da je poznati redatelj trebao otvoriti istoimeni restoran, koji bi sigurno bio veliki hit, piše Daily Beast.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Express.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Express.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Pogledajte kraj ponovo, 23 godine je bilo prošlo kada su me pitali za motocikl, pustio sam im tu scenu radi rečenice: To nije motocikl bejbi, to je CHOOPER....