U ljeto 1973. skupina zabrinutih roditelja iz Los Angelesa zaustavila je izlazak šestog broja lokalnog tinejdžerskog glam rock magazina Star i ishodila trajnu zabranu kontroverzne tiskovine. 16-godišnji Michael Jackson tada je već bio velika faca u glazbenom svijetu, ali ne na stranicama Stara. Najmlađi i najtalentiraniji član obiteljskog bubblegum pop sastava Jackson 5 imao je reputaciju ušminkanog afroameričkog zabavljača za najširi televizijski auditorij.
Magazin Star izniknuo je iz dekadentne rokerske subkulture i propagirao je posve drugačiju zabavu upakiranu u sex & drugs & rock’n’roll. Bio je podjednako fokusiran na rock zvijezde i na njihove vjerne pratilje, famozne groupie djevojke. Na američkoj rock sceni one su bile nezaobilazne još od sredine 1960-ih, kad su cure vrlo teško osvajale glavne glazbene uloge.
U to doba samo su Janis Joplin i Grace Slick uspijevale skršiti nepisano pravilo da je rokerski stejdž rezerviran za mačo frajere, a bekstejdž za groupie djevojke, poput Cynthie Plaster Caster, koja je izrađivavala gipsane odljeve penisa svojih slavnih ljubavnika, Pamele Des Barnes koja se proslavila knjigom "I’m with the Band" ili Connie Hamzy opjevane u velikom hitu Grand Funk Railroada "We’re an American Band".
Do kraja 1960-ih razlika u godinama bila je neznatna pa rokeri u ranim 20-im i njihove muze od 18 do 19 godina nisu sablažnjavali javnost u većoj mjeri od hipijevskog isfuravanja slobodne ljubavi. Međutim, magazin Star je 1973. razotkrio puno intrigantniju nuspojavu seksualne revolucije.
Baby groupies heroine sa Sunset Stripa, 15-godišnja Sable Starr i 14-godišnja Lori Maddox, u intervjuima su se naveliko hvalile svojim seksualnim avanturama s Robertom Plantom, Jimmyjem Pageom, Davidom Bowiejem, Mickom Jaggerom, Rodom Stewartom, Jeffom Beckom, Marcom Bolanom, Iggyjem Popom i Aliceom Cooperom.
Kalifornijska javnost doznala je kako da su baby groupies izlazile na Sunset Streep već s 12-13 godina, dok su rokeri s kojima bi najčešće zabrijale u kultnom klubu Whiskey a Go-Go u prosjeku bili dvostruko stariji od njih. Zbog šokantnog otkrića pukla je povelika afera u Los Angelesu, ali u njoj je nadrapao samo Star.
Legendarni rokeri imali su puno više sreće nego pameti u aferi s baby groupies. Prema kalifornijskom zakonu, mogli su biti osuđeni, poput Romana Polanskog, koji je do danas u bijegu zbog presude iz 1977. za silovanje 13-godišnje Samanthe Gailey. U rokerskom svijetu afere s premladim curama izbijale su još od kraja 1950-ih, a najteže gubitke u njima su pretrpjeli veliki Jerry Lee Lewis i Chuck Berry.
Jerry je bio vicekralj rock’n’rolla, prvi do Elvisa, a onda su novinari doznali kako je oženio 13-godišnju blisku rođakinju Myru Gale Brown. Suočio se s totalnim bojkotom na radiju i televiziji, otkazani su mu gotovo svi koncerti, dugo se držao samo na gažama po pivnicama i nikad se nije vratio u vrhove rokerskih top lista, Karijeru je uspješno restartao tek desetak godina kasnije kao country pjevač u Nashvilleu.
Chuck Berry je uhvaćen na granici Missourija u autu s 14-godišnjom apaškom curom Janice Escalante, koja je navodno trebala konobariti u njegovu klubu u St. Louisu. Optužen je za seksualno iskorištavanje i osuđen na pet godina zatvora. Žalio se na rasno profiliranje, dugo se vukao po sudovima te na kraju odležao godinu i pol. Najvažniji autor ranog rock’n’rolla vratio se na velike pozornice tek u 1970-ima, kad ga više nitko nije ispitivao što se zapravo dogodilo.
U međuvremenu je viđenijim rokerima zavođenje maloljetnica skoro prešlo u naviku. Od zvijezda iz stare garde najveći skandal isprovocirao je Bill Wyman kad se doznalo kako je negdje oko 47. rođendana ušao u tajnu vezu s 13-godišnjom Mandy Smith. Afera je okončana 5-6 godina kasnije kratkotrajnim brakom. Za razliku od razvikanih mačo rokera, budućeg kralja popa Michaela Jacksona u mladosti nisu pratili nikakvi seksualni skandali. Michael zapravo nije ni imao mladost, nego samo karijeru.
Samo su ga proglasili ekscentričnim i nastavili obožavati kao kralja. Prodavao je najviše ploča, odrađivao najviše humanitarnih akcija i postao najefikasnije oruđe američkog kulturnog imperijalizma. Prolazio je čak i tamo gdje je amerikanizacija bila osujećena. U Homeinijevu Iranu potajno slušanje Michaela Jacksona bilo je simbol subverzivne mladalačke identifikacije sa zapadnim vrijednostima.
Mit se počeo urušavati 1993. s optužbom za seksualno zlostavljanje 13-godišnjeg Jordana Chadlera u bajkovitom Neverlandu. U dokumentarcu Martina Bashira "Living with Michael Jackson" iz 2003. i na suđenju za slučaj zlostavljanja dječaka Gavina Arviza razotkrilo se da je kralj opasno poremećen. Mediji su mu unaprijed presudili, ali porota ga je oslobodila. U to doba nije bilo nikakvog organiziranog bojkota njegove glazbe.
Reakcije na novi dokumentarac Dana Reeda "Leaving Neverland" upadljivo su drugačije i odražavaju pojačano senzibiliziranje javnosti za svaki objavljeni slučaj pedofilije.
Izbacivanje Jacksonovih hitova iz radijskih programa u Australiji, Novom Zelandu, Kanadi i Nizozemskoj, povlačenje prastare epizode "Simpsona" s njegovim gostovanjem i stopiranje broadwayskog mjuzikla "Don’t Stop ‘Til You Get Enough", koji je bio najavljen za sljedeću godinu, na kraju će se ipak pokazati kao privremene mjere i ispiranje savjesti jer se ništa konkretno nije poduzelo kad je kralj prvi put obilježen kao pedofil.
Povijest popularne glazbe ne može se izbrisati, kao ni traume zbog kojih je Michael Jackson toliko zastranio.