Iako većina ljudi nikada nije postala član nekog kulta ili sekte to ne znači da su u potpunosti izbjegli njihov utjecaj. Većina uživa u pričama iz ponekad opasnih i sumnjivih sekti. Koliko je društvo fascinirano takvim mračnim organzacijama pokazuje i niz filmova, televizijskih serija i knjiga napravljenih na tu temu.
Posljednjih godina tako smo mogli vidjeti serije poput HBO-ove Big Love i Going Clear, kao i Louis Therouxov dokumentarac My Scientology Documentary, a jeziv Martha, Marcy, May, Marlene predstavio je uznemirujuć svijet kultova. Netflixova serija Wild Wild Country najnoviji je doprinos tom žanru.
Tema šestodijelne dokumentarne serija je bizarna priča o tome kako su indijski guru Bhagwan Shree Rajneesh, također poznat i kao Osho, i njegovi sljedbenici u ruralnom Oregonu, započeli kampanju bioterorizma protiv bijesne lokalne zajednice.
Osim po trovanju, politici i propovijedanju, njegovi sljedbenici bili su poznati i po načinu odijevanja, tj. po tzv. budističkim crvenim i narančastim haljinama, povremeno u kombinaciji s dolčevitama i ogrlicama od kuglica. Ovaj "narančasti narod" kako su ih nazivali, svojim je izgledom jako odudarao od tipičnih stanovnika Oregona. Izgledali su kao da dolaze s nekog drugog planeta, piše CNN.
Gledajući slike članova tog kulta, mogli bi pomisliti kako promatrate najnoviju kolekciju dizajnera Alessandra Michelea za Gucci, inspiriranu 70-ima i prepunu šarenih boja.
Snažan fokus na identitetu nije neobičan u kultu, a njihovi vođe najčešće kombiniraju povijesnu i religioznu ikonografiju kako bi privukli ljude u svoje redove. Povijest je tako u mnogo slučajeva pokazala kako uniforma može poslužiti kao poticaj ljudima da čine ono što drugi žele.
"Uniforma je najčešće dobar početak. Pokazuje kako niste sami i pripadate grupi ljudi. Postaje dio vašeg identiteta", rekao je Alex Esculapio, pisac s područja sociologije i mode.
Bilo da je riječ o kultu, terorističkoj ili paravojnoj organizaciji, takve frakcije najčešće imaju potrebu kreirati prepoznatljiv vizualni identitet. Fašisti poput Oswalda Mosleyja i Mussolinija voljeli su upotrebljavati crnu i smeđu boju kako bi pokazali svoju vojnu snagu i kreirali identitet, dok su marksističke grupe voljele beretke. Danas na prosvjedima diljem svijeta možemo vidjeti prepoznatljive majice s kapuljačom. Religiozni kultovi zasigurno su duhovniji od političkih, no također su prepoznali moć uniformi.
"Slični su organiziranoj religiji, koja najčešće ima specifične uniforme, kao što je u slučaju npr. budističkih redovnika ili katoličkih svećenika i taj stil nekog plemena zapravo pokazuje dinamiku koja je prisutna u društvu, no posebno je naglašena u slučaju kulta", naglašava Esculapio.
Nakon niza brutalnih ubojstava i presude, Charles Manson obrijao je svoju glavu i taj su primjer slijedili i njegovi obožavatelji, te tako kreirali poseban izgled. Manson je estetiku koristio kako bi privukao ljude, ali ih istovremeno i odgurnuo. Kreirao je dvije verzije svojih sljedbenika. Jednu veselu, šarenu i hipi verziju kada je trebalo privući nove ljude, a drugu, opasnu verziju iz noćne more kada su završili u centru svjetske pažnje.
Još jedan zloglasni američki kult upotrebljavao je uniforme i poseban jezik kako bi stvorio zajednički osjećaj vizije i nekog drugog, većeg cilja. Bila je to sekta samoubojica Heaven's Gate.
U centar svjetske pažnje došli su 1997. godine kada je 39 njihovih članova uključujući i vođu Marshall Applewhite popilo smrtonosnu dozu fenobarbitona i votke. Ono što je posebno šokiralo svijet na fotografijama njih kako leže na zajedničkim ležajevima je gotovo isti par tenisica Nike Decade i crni donji dio trenirke.
Koliko god to morbidno bilo, fotografije koje prikazuju njihove gotovo identične noge, slične su kontroverznoj modnoj kampanji, što je povezano i sa slavnim sloganom Just Do It.
"Oni su željeli od samog početka kreirati snažan vizualni identitet i pokazati kako slijede modne trendove. Tenisice Nike bile su jako popularne tijekom 90-ih, a oni sami jako su pazili na svoj izgled. Svi su brijali glave a muškarci nisu imali brade. Susjedi su ih opisali kao tipične tehno nerdove. Bio je to nesrazmjer njihove izolacije i hiper svjesnosti moderne kulture. Oni su znali da moraju biti u korak s njom kako bi preživjeli", rekao je Esculapio koji je istraživao ovu grupu.
Ipak neki od najopasnijih kultova nisu morali svojim članovima nametati poseban dress code.
Propovijedao je život u rasnoj harmoniji i socijalnoj pravdi, no patio od zagonetnih napadaja nesvjestice, slušao savjete izvanzemaljaca, prakticirao liječenje vjerom i imao vizije o nuklearnom holokaustu. On je njegovao izgled tipičnog propovjednika, no njegovi sljedbenici izgledali su poput bilo kojeg običnog građanina SAD-a.
Slično je bilo i sa sljedbenicima Davida Koresha, vođe sekte Branch Davidians koji su vjerovali, i bili spremni zbog toga umrijeti, da je njihov vođa novi prorok. U sukobu s policijom tijekom racije 1993. godine zbog ilegalnog posjedovanja oružja i eksplozivnih naprava, ubijeno je šest članova, a nakon opsade FBI-a koja je trajala gotovo dva mjeseca u požaru centra poginulo je 79 članova sekte, i njihov prorok Koresh.