329 prikaza

Mislili ste da je Lewandowski kralj golova? Europa ih je imala još

Robert Lewandowski
nph/NordPhoto/PIXSELL
Bez obzira pratite li nogomet ili ne, vjerojatno ste čuli da je u utorak navečer jedan nogometaš zabio pet golova u devet minuta, no to nije najneuobičajeniji događaj u nogometnoj povijesti

Nitko nije uspio izbjeći podatak da je poljski napadač u dresu Bayerna Robert Lewandowski - sinoć zabio čak pet golova (u roku devet minuta) Wolfsburgu. Činjenica jest da je Lewandowski ušao u knjigu rekorda kao najbrži zabijač golova u povijesti Bundeslige, kad je na početku drugog poluvremena krenuo nizati gol za golom, što je u jednakoj mjeri ostavilo bez daha gledatelje kao i druge nogometaše.

Nakon utakmice Lewandowski je komentirao da mu ni samom nije jasno i da i dalje ne vjeruje u to što se dogodilo. Bio je jako zadovoljan i smatrao tu večer, s punim pravom, vrhuncem svoje dosadašnje karijere.

Kako je točno izgledalo tih devet minuta, u skraćenom izdanju, pogledajte u priloženom videu...

Ako vas pak zanima kako se sinoćnji pothvat Lewandowskija može usporediti s dosadašnjih europskim uspjesima, znajte da nije najbolji.

Škotska

Tako je u Škotskoj poznat Jimmy McGrory koji je u 547 nastupa postigao 550 golova, što je uspjeh kojeg je nadvadalo svega šest igrača. Pogodio je čak osam golova za Celtic protiv Dunfermlinea (gdje je rezultat bio 9-0) davne 1928. godine. U toj istoj sezoni je postigao i dosad neoboren rekord, točnije zabio je 63 gola u jednoj sezoni.

Španjolska

Dva nogometaša španjolskih momčadi, Agustin Sauto Arana iz Atletic Bilbaoa i Barcelonin Laszlo Kubala, postigli su svaki po sedam golova u prvoj ligi. Arana, poznatiji kao 'Bata', zabio je sedam golova Barci 1931. godine, kad su pobjedili s 12-1. Ostala je poznata njegova izjava nakon utakmice da je jednostavo "znao smjestiti loptu tamo gdje nije bilo vratar".

Kubala je pak postigao isti uspjeh za Katalonce 1952. godine, kad je njegova momčad pobjedila s 9-0 Sporting Gijon.

Trenutačni rivali Lionel Messi i Christiano Ronaldo pokušavaju podići situaciju u Španjolskoj, pa je Ronaldo uspio zabiti pet golova Espanyolcima, dok je Messi već tri puta zabio po četiri gola u jednoj utakmici.

Engleska

Bivši inspektor plina, Ted Drake, uspio je zabiti sedam golova za Arsenal u utakmici protiv Aston Ville, koja je 1935. godine završila rezultatom 7:1, te je postao najbolji engleski napadač svih vremena.

Četvorica drugih igrača engleske lige (među kojima su trojica Englezi), postigli su po pet golova. Riječ je o Andyju Coleu (zabio za Manchester United protiv Ipswiicha), Alanu Sheareru (Newcastle United vs. Sheffield Wednesday), Jermainu Defoeu (Spurs vs. Wigan Athletic) i Dimitru Berbatovu (Manchester United vs. Blackburn Rovers).

Njemačka

Po broju zabijenih golova, u njemačkoj Bundesligi i dalje rekord drži Dieter Müller koji je za FC Köln zabio šest golova protiv Werdera Bremena, te su pobijedili sa 7-2 u utakmici odigranoj 1977. godine. Poslije je izjavio da je "taj dan u trbuhu imao vatru" i da je mogao postići još i više golova.

Očito, kad njemački nogometaši krenu, teško ih je zaustaviti, jer je još 13 nogometaša postiglo po pet golova, uključujući i Gerda Müllera koji je zabio pet golova čak četiri puta. Lewandowski, uz to što je najbrže zabio pet golova, također je jedini pripadnik Bundeslige koji nije izvorni Nijemac a postigao je toliko golova, piše CNN