U drugom poluvremenu njihove prve eliminacijske utakmice na svjetskom prvenstvu Francuska je, neočekivano, gubila od Argentine 2:1. I to je bilo tako sve dok francuski nogometaš Benjamin Pavard nije postigao nevjerojatan pogodak.
Po statistici Opta Sportsa, ovaj je pogodak imao vjerojatnost pogađanja gola od samo 0.03 posto, po izračunu koji uključuje deset različitih varijabli, od kojih su dvije posebno značajne za ovaj pogodak i potpuno jasne.
Pogodak je postigao s udaljenosti od 22 metra, što je jako, jako daleko od gola i iz jako lošeg kuta. I bez posebnog, stručnog mjerenja i uspoređivanja, moramo priznati kako je ovo bio jako težak udarac.
Kako bi na jasniji način objasnili princip koji stoji iza ove vrste statistike, Opta je prikazala 100 udaraca prema golu s gotovo identične lokacije u utakmicama Premier lige, La lige, Serie A i Lige 1 tijekom proteklih 4,5 godina. Pokušaji slični onom udarcu Pavarda većinom nisu bili uspješni.
Detaljan prikaz postotka očekivanih golova možete pogledati ovdje.
Na toj ljestvici vodi Brazil, s očekivanom gol razlikom od +9,3. No, oni su uspjeli postići samo osam golova u usporedbi sa očekivanom procjenom 12,3 i nisu se uspjeli plasirati u polufinalne. Iza ovog stoji niz razloga.
Na drugoj strani iznenađenje četvrtfinala Rusija, imala je gol razliku od +4 s procjenom očekivane gol razlike od -2,5.
Dvije najveće komponente očekivanih golova su udaljenost od gola i kut pucanja. Rezultat su i igre (asistencije, kornera, slobodnog udaraca i sl.), te da li je udarac bio iz skoka i ostalih nekoliko faktora.
Ovaj model ima nekoliko slabih točaka. Kao prvo ne uzima u obzir snagu pojedinačnog igrača, pa će tako slobodan udarac s istog mjesta imati istu vrijednost očekivanog gola bez obzira da ali ga puca Cristiano Ronaldo ili netko drugi. Ne uzima u obzir poziciju obrambenog igrača u trenutku pucanja, što bi se možda i moglo promijeniti u budućim slučajevima.
Iako zvuči očito, očekivani gol poznaje samo udarac. Predivna dodavanja mogu generirati prilike koje mogu ali i ne trebaju dovesti do dobrog pokušaja, no unatoč tome pokazuju kako momčad dobro igra.
Uzmimo npr. primjer situacije u kojoj se našao Meksiko u utakmici protiv Njemačke, koja nije završila čistom prilikom.Ovakva statistika koristan je analitički alat a često se slaže i sa manje kvalificiranim analizama utakmice.
Engleska se malo mučila u grupnom dijelu natjecanja, u utakmicama poput one s Tunisom koju su dobili s 2:1, a zatim su uništili Panamu sa 6:1. Očekivani golovi nude konzistentnu priču o kvaliteti momčadi, 3,2 očekivana gola za 1,1 u utakmici protiv Tunisa, 2,7 prema 1,0 u utakmici protiv Paname.