Nema svetije rijeke na svijetu od Gangesa, koji izvire u zapadnom dijelu Himalaja u indijskoj saveznoj državi Uttarakhand, teče sjevernim dijelom Indije, prelazi u Bangladeš, te se ulijeva u Bengalski zaljev kao delta u području Sundarbans.
Za svakog hindusa na svijetu ta je rijeka početak i kraj svega te božica života, a kao i sa Nilom, njezin je plodni mulj zaista krucijalan za civilizaciju, ljudski život, poljoprivredu...
Ona je centralna figura u rađanju, životu, svadbama i smrti. Na njezinim se obalama dnevno obavljaju stotine ritualnih spaljivanja. Samo u gradu Varanasi radi toga su sagrađeni posebni gatovi.
No, problem je u tome što će voda Gangesa prije uzrokovati bolest negoli je izliječiti. Rijeku mori čitav niz problema, od pada volumena rijeke (što pojačavaju brane hidroelektrana), pretjeranog navodnjavanja (iskorištavanja vode) i drugih industrijskih shema.
Dodatno, promjenom klime monsuni su postali neuračunljivi. Tri mjeseca prije ljetnog monsuna Ganges u nekim dijelovima izgleda gotovo kao malo jači potok, a ne moćna rijeka.
U "River of Life, River of Death" Victor Mallet opisuje kako je Ganges idealno mjesto za razvoj bakterija rezistentnih na antibiotike.
Neki su od "svetih ljudi" napokon progovorili o toj temi. G.D. Agrawal, nekada inženjer, a kasnije guru, postio je do smrti kao znak prosvjeda. Usprkos toj dramatičnoj gesti, premalo hindusa prihvaća da se Ganges pretvorio u tekuću kanalizaciju. Pritisak da se rijeku počisti je preslab.
U Kanpuru, gradu tvornica kože, slika je, piše Economist, gotovo distopijska. Rijeka smrdi. Ne samo da u rijeku, u kojoj se igraju djeca, curi kanalizacija, već i krom, toksični teški metal koji je nusprodukt obrade kože. Za vrijeme festivala Kumbh Mela, 200 kilometara nizvodno, trebali su prestati raditi, no nisu svi prekinuli proizvodnju.
Često se, kaže Slashi Shekhar, nekada šef vodovoda, savezne države i političari koncentriraju na izgradnju nečega radi promocije i imidža, ali onda to nitko dugoročno ne koristi. Nova javno-privatna partnerstva, kaže Shekhar, mogla bi napokon poboljšati situaciju. No, promjena je potrebna hitno, prije no što Ganges postane vodena masa kojoj nema spasa. To je problem o kojem, kaže Shekhar, se dovoljno ne govori.
"Ako je Ganges pun govana, onda to treba reći milijunima vjernika koji se u njemu kupaju", kaže.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Express.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Express.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
"Testovi pokazuju 1.1 milijardu takvih bakterija na 100 mililitara vode, gotovo pola milijuna preko limita preporučenog za kupanje."...dakle po clanku zanemarivo. Evidentno autor clanka jako slabo barata osnovama matematike... Pola milijuna od 1100 milijuna bakterija na 100ml vode, sigurno nije ... prikaži još! alarmantna situacija gdje god limit bio, sto naravno ovdje nije slucaj ... Pročitajte više na: https://www.express.hr/life/najsvetija-rijeka-svijeta-puna-je-bakterija-i-izmeta-20817 - www.express.hr
Ma možeš ti još toliko kanalizacije i industrijskog otpada izliti u Ganges, oni će se i dalje kupati i piti vodu iz nje, umirat će od raznih rakova, ali će i dalje prirast biti 20-tak milijuna godišnje....