Life
2022 prikaza

Svjedok užasa: John Hersey opisao je u reportažnom remek-djelu horor nuklearne apokalipse

Carl Van Vechten/Collection of Library of Congress
Carl Van Vechten/Collection of Library of Congress
Inspirirao je Trumana Capotea i Huntera S. Thomspona, a u svojoj kapitalnoj knjizi donio je svjedočanstva Japanaca nakon nuklearnog uništenja

Objavljena je knjiga Johna Herseyja “Hirošima” u suizdanju Sandorfa i Hrvatskog novinarskog društva. Ako uopće treba tražiti razlog za objavu te malene, a kapitalne knjižice nevjerojatne razorne moći, HND ima barem dva valjana. Hersey je “Hirošimom" postavio temelj za žanr koji će poslije biti nazvan novim žurnalizmom ili novom narativnošću, a prvo izdanje “Hirošime” objavilo je u 10.000 primjeraka, od kojih je malo sačuvanih, Društvo novinara NR Hrvatske 1952. Legenda kaže da je to bio hrabar antimilitaristički potez tadašnjeg vodstva društva, u doba svjetske atomske utrke. Za nekoliko godina će se spekulirati i o proizvodnji jugoslavenske atomske bombe. Na tom izvoru se napojio i odličan slovenski mockumentary “Houston, we have a problem”. Iza izdanja iz 1952. navodno stoji fizičar, pacifistički aktivist, pisac… - već 1944. u Topuskom glasni protivnik atomske bombe - Ivan Supek koji je, zbog protivljenja jugoslavenskom Manhattan projektu, smijenjen s čela Instituta “Ruđer Bošković” 1958. godine.

Ovaj je članak dio naše pretplatničke ponude. Cjelokupni sadržaj dostupan je isključivo pretplatnicima. S pretplatom dobivate neograničen pristup svim našim arhiviranim člancima, ekskluzivnim intervjuima i stručnim analizama.
Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.