U ovim zimskim danima, mnogi će razmišljati o moru i godišnjem odmoru. Možda bi s planiranjem ljetovanja ove godine mogli početi nešto ranije, s obzirom kako s juga Italije, sa Sicilije, stiže ponuda koju ne bi trebali (a mislimo i da ne možete) odbiti.
Sambuca di Sicilia grad je na nadmorskoj visini od 312 metara s pogledom na obližnje plaže i mediteranske otoke. U njemu možete za nešto manje od cijene jedne kave kupiti stan ili kuću koji su se nedavno našli na tržištu po cijeni od jednog eura. Pokušaj je to oživljavanja ove ruralne zajednice koja dijeli sudbinu mnogih naselja u Italiji u kojima je zabilježen veliki pad stanovništva.
Iako to nije prvi grad s takvom ponudim, Sambuca želi osigurati i potaknuti zainteresirane da svoju kupnju, manje ili više, u cijelosti odrade odmah, piše CNN.
"Za razliku od sličnih gradova koji su se na ovaj potez odlučili iz nekih propagandističkih pobuda, sve kuće koje se prodaju u vlasništvu su grada. Ako kuću želite možete ju tako dobiti odmah", rekao je zamjenik gradonačelnika Giuseppe Cacioppo.
Oni koji se ona ovu kupovinu odluče moraju se obavezati kako će u sljedeće tri godine obnoviti kuće veličine od 40 do 150 metara kvadratnih, po cijeni koja se kreće od 15.000 eura. Trebat će ostaviti i 5000 eura pologa koji će im biti vraćen nakon što se završi obnova.
"Naš je grad veličanstven, a ovaj dio zemlje plodan i pravi raj. U prirodi smo i okruženi poviješću, te predivnim plažama, šumama i planinama. Mirno je to i tiho mjesto, idealno za opuštanje i detoksikaciju", naglašava.
Na ovaj su se korak odlučili iz potrebe da zašite svoje naslijeđe. Sambuca di Sicilia nalazi se u talijanskoj provinciji Agrigento, a osnovali su ga stari Grci, a kasnije su ga osvojili Saraceni i pretvorili u uspješan trgovački centar. Nazvan je po Emir Al Zabutu, a danas je to pravi muzej na otvorenom s nizom zanimljivih i različitih arhitektonskih građevina.
I danas se primjećuje veliki utjecaj Zabuta, pa tako ulice i lokalna prezimena zvuče arapski, a na nekom od kulinarskih tečajeva mogu se naučiti kuhati i arapske delicije. Ljepote ovog grada mogu se vidjeti i pod zemljom u "potopljenom gradu", kroz organizirane šetnje labirintima starih pećina i kamenoloma. Većina kuća ima pristup privatnim pećinama, a lokalci pričaju kako grad noću opsjedaju duhovi saracenskih vojnika koje su zaklali kršćani. Postoji čak i jedna ulica nazvana Fantom.
"Stranci su pohrlili u grad i ostaju zapanjeni ovom ljepotom. Prodano je oko 10 kuća dosada, a desetak drugih još je na tržištu i prijeko im je potrebna obnova. Kontaktirali su nas, između ostalih, zainteresirani iz Švicarske, Francuske i Španjolske", naglašava.
Nadaju se kako će novi stanovnici gradu udahnuti i novi život, potaknuti lokalnu ekonomiju i pomoći u očuvanju arhitektonskih dragulja.
"Jedva čekam provesti ljeto u Sambuci, u tom predivnom i jedinstvenom gradu. Ljudi su jako prijateljski nastrojeni i otvoreni i osjećamo se kao da smo doma. Uživamo u dobrim restoranima i vinarijama", rekla je Susanna Heinson iz Njemačke odnedavno ponosna vlasnica kuće u gradu.
Sretna je i ponosna što može sudjelovati u oživljavanju ovog grada.
Vino je na ovim područjima prisutno još od vremena starih Grka, pa se tako područjem Sambuce sve do mora protežu veliki vinogradi. Za ovo se područje veže renesansa elitnog sicilijanskog vina. Crvena vinova loza, uglavnom Nero d'Avola, uzgaja se na imanjima koja okružuju Lago Arancio, umjetno jezero u kojem niska razina vode ljeti otkriva ruševine arapske tvrđave.
Nedavno su na tom području zasađene sorte grožđa Merlot, Syrah i Chardonnay kako bi se moglo proizvesti vino za izvoz.
Sambuca je velika riznica žitarica, uz stare mlinove i tradicionalnu proizvodnju kruha i tjestenine od saracenske sorte crne pšenice, kao što je Tumminia. Nema sumnje kako će svi posjetitelji i stanovnici tako moći uživati u ukusnoj hrani, te poznatim delicijama poput kratke tjestenine s qualeddom, kobasicom i krušnim mrvicama. A tu su, između ostalog i cucciddati, uštipci sa paprom, sirom i kobasicama.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Express.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Express.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Nije to za 1 euro,vidiš da i Talijani bježe odatle.