Life
55673 prikaza

Prvi posao mu je bio na Zrću, a sad je njegovo

Josip Klemm
1/11
Davor Puklavec (PIXSELL)
Josipu Klemmu šator u Savskoj se itekako isplatio - dobio je posao u Ministarstvu obrane, na HRT-u i sada koncesiju na hrvatsku Ibizu

Puni krug jednog specijalca. Tako bi se najlakše dala opisati današnja vijest da će Josip Klemm, u suradnji s još nekoliko tvrtki, upravljati plažom Zrće. 

Naime, Stručno povjerenstvo za koncesije na pomorskom dobru Ličko-senjske županije među četiri ponude pristigle za zakup Zrća ocijenile su da je ponuda koju je dao konzorcij Cocomo najpovoljnija. Nositelj ponude je zapravo tvrtka Cocomo d.o.o. u vlasništvu ugostitelja iz Novalje i vlasnika istoimenog kluba Josipa Šonje, a osim Klemmove zaštitarske tvrtke u konzorciju su još tvrtke Telur, ugostiteljski obrt Arkada, Vodeni sport Fero-Term i Kamgrad.

Ali krenimo malo u povijest.

Josip Klemm | Author: Marko Lukunić (PIXSELL) Marko Lukunić (PIXSELL)

Klemm, inače, rođen u Slavonskom Brodu, nekad nije bio ni približno tako poznata ličnost kao što je to ovih dana. Nekada je on bio oličenje samozatajnog ratnog veterana koji je prošao, kako se to obično kaže, sva bojišta. Kao specijalac proveo je desetak godina, sve do 2001. godine i sudbonosne nesreće u skoku padobranom. U teškoj nesreći je jedva izvukao živu glavu i šest mjeseci je proveo prikovan za krevet.

Iako se uspješno oporavio, nije više mogao podnijeti fizičke napore kojima su izloženi pripadnici specijalne policije i odlazi u mirovinu. Negdje u to doba odlučuje se na pokretanje vlastitog biznisa. Pokrenuo je Klemm Security. Istina, njegov poslovni put počeo je nešto ranije. Počeo je kao redar na Zrću, ispričao je svojevremeno jednom svom prijatelju.

U travnju 2003. godine, kad je Klemm počeo sa zaštitarskim uslugama, zapošljavao je tek dvadesetak ljudi. Danas, njegovi zaposlenici osiguravaju brojne sportske i kulturne događaje, osiguravaju čak i zgradu HRT-a. 

Dugi niz godina bio je daleko od očiju javnosti. Sve se to promijenilo kada je u studenom 2012. dočekao generale Gotovinu i Markača nakon oslobođenja iz Haaga. On je bio među prvima koji su im stisnuli ruku nakon izlaska iz zrakoplova u zračnoj luci Pleso. S njima je stajao rame uz rame dok su pred desecima tisuća ljudi govorili na zagrebačkom Trgu bana Jelačića. Bio je s njima na misi u zagrebačkoj katedrali.

Josip Klemm i Dario Šarić | Author: Igor Kralj (PIXSELL) Igor Kralj (PIXSELL)

Tek nekoliko dana kasnije, Klemm je posudio Ciboni više od pola milijun eura za otkup ugovora Daria Šarića. "Nisam sportski menadžer i ne namjeravam se time baviti. Ulazak u ovaj posao bila je moja ideja kad sam vidio da postoji problem s plaćanjem odštete Dariju Šariću, a želio sam da na taj način hrvatski sportski dragulj ostane u Hrvatskoj ako je to ikako moguće. Nisam navijač Cibone, ne navijam ni za jedan klub. Navijam za Hrvatsku", govorio je kasnije Klemm. 

Uskok je kasnije podigao optužnicu protiv Klemma i dvojice zaposlenika Zagrebačkog holdinga upravo zbog te pozajmice Ciboni. U ugovoru je pisala klauzula kojom se Cibona obvezuje, pod određenim uvjetima, isplatiti dio iznosa od naknade za transfer igrača. Klemmu je tako trebalo pripasti oko 227 tisuća eura, naravno uz ranije rečenih pola milijuna eura pozajmice uvećanu za kamatu od 8% godišnje.

Tadašnja uprava Cibone odbila je isplatiti dogovoreni iznos i pokrenuli su sudski postupak radi smanjenja obveza na pravičan iznos.

Josip Klemm | Author: Boris Scitar/PIXSELL Boris Scitar/PIXSELL

Bez previše pretjerivanja, možemo reći da je doček generala bila prijelomna točka u aktivizmu Josipa Klemma. Počeo je aktivnije sudjelovati u udrugama veterana, a sve je kulminiralo onim famoznim prosvjedom branitelja u Savskoj ulici ispred ministarstva branitelja. Naravno, nije prosvjedovanje potpuno strano Klemmu. Kako je svojevremeno Jutarnji podsjetio, Josip Klemm bivšoj je premijerki Jadranki Kosor davao podršku i kad je to značilo stati kontra braniteljskih prosvjeda. Potaknuti uhićenjem Tihomira Purde, krajem veljače 2011. branitelji su organizirali prosvjed na središnjem zagrebačkom trgu. Istovremeno, upravo u prostorijama Udruge specijalne policije, koju je tada, kao i danas, vodio Josip Klemm, okupilo se 17 braniteljskih udruga odanih Jadranki Kosor na tzv. antiprosvjedu. Otvoreno su stali uz Vladu, a kontra 15.000 branitelja koji su prosvjedovali na Trgu bana Jelačića. Mnogi su mu specijalci to tada zamjerili.

  • Stranica 1/2
  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Express.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Express.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • zvizgo 07:48 10.Ožujak 2017.

    U neposrednoj blizini ustaškog logora Slana iz doba NDH,gdje je 1942. godine zvjerski pobijeno više od 7000 ličkih Srba, promoviše se internacionalna plaža za ludovanje mladih.?Odmah pored" prototipa Jasenovca" na kostima nevinih žrtava.??Zaslužuje li Pag i njegove žrtve drugačiju namjenu.???

  • Avatar Srećko Tikvenjak
    sting 23:52 09.Ožujak 2017.

    zato se 'borio'....! branitelj....

  • Avatar HowYesNo
    HowYesNo 23:18 09.Ožujak 2017.

    Ako se ne varam i Todorić je bio zainteresiran za Zrće. Hm, ak bu Klem stalno tam na Zrču tko bu onda razapinjal šatore po Savskoj? Ili to i je zato -da je Todorić dobio Zrće onda bi šatoraši okupirali ... prikaži još! Savsku s plinskim bocama na sred ceste????